21.11.2024

Forum Biznesowe Pogranicza w Suwałkach. Grzegorz Kołodko w najpiękniejszym miejscu na świecie

Od geopolityki do mikro firmy i startupu rozciąga się tematyka ósmej już edycji Forum Biznesowego Pogranicza, w tym roku przebiegającego pod hasłem „Przedsiębiorstwa przyszłości”.

Odkąd w Białymstoku przestał być organizowany Wschodni Kongres Gospodarczy, dwudniowa impreza w Parku Naukowo-Technologicznym Polska-Wschód w Suwałkach jest największą i najważniejszą imprezą polityczno-ekonomiczną w tej części kraju. Prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz ubolewał, że nie może przywitać gości w czasach stabilizacji i pokoju, ale czyni to w okolicznościach, które sprawiają, że miejscowe przedsiębiorstwa przeżywają olbrzymie problemy.

- Chciałbym, żebyśmy z wykładów, dyskusji i warsztatów odbywających się podczas Forum wyszli z jakąś wiedzą, jakimś kierunkowskazem – mówił.

Bogdan Sadowski, przewodniczący Izby Przemysłowo-Gospodarczej w Suwałkach zaznaczył, że dyskusja o przedsiębiorstwach przyszłości musi uwzględniać firmy funkcjonujące od lat i budujące gros polskiego PKB. Zauważył, że przedsiębiorcy liczą na zmiany i ulgi podatkowe, żeby utrzymać konkurencyjność na globalnym rynku.

- Mówmy głośno o tym, co nas boli, czego potrzebujemy – apelował. – Może nasz głos dotrze do Warszawy i Brukseli.

Cezary Cieślukowski, prezes Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i przewodniczący Sejmiku Województwa Podlaskiego mówił, że żyjemy na terenie podwyższonego ryzyka i żeby ściągnąć tu inwestorów, należy stworzyć im specjalne warunki.

Jak zauważył Witold Karczewski, wiceprezes Krajowej Izby Gospodarczej,  województwo podlaskie karane jest za swoje położenie. Litwa ma otwarte przejścia z Białorusią, a Polska zamknięte.

Do położenia województwa w sąsiedztwie Litwy oraz dwóch wrogich dzisiaj państw – Rosji i Białorusi, nawiązał prof. Grzegorz Kołodko. Były wicepremier i minister finansów miał wykład o wpływie globalnych zmian geopolitycznych na polską gospodarkę.  Jego zdaniem trwa druga zimna wojna i walka gospodarcza Wschód – Zachód, ale nie ma groźby wybuchu III wojny światowej.

- O przesmyku suwalskim bezzasadnie mówi się, że to najniebezpieczniejsze miejsce na świecie. – Musicie to odwrócić, dowodzić, że Suwalszczyzna to najpiękniejsze miejsce na świecie, rozwinąć turystykę i w oparciu o nią inne gałęzie – powtarzał.

Zdaniem profesora, polscy politycy równie serio jak bezpieczeństwo, powinni traktować gospodarkę. W styczniu Polska obejmie prezydencję w Unii Europejskiej i powinna wykorzystać te pół roku do tego, żeby Unia położyła większy nacisk na badania i rozwój, by gonić Chiny i USA.

Nowoczesne technologie, transformacja energetyczna i zrównoważony rozwój, sztuczna inteligencja, automatyzacja i robotyzacja to najważniejsze tematy omawiane na Forum Biznesowym Pogranicza.

- Zmiany następują coraz szybciej i bolą, bo każda zmiana to wychodzenie ze strefy komfortu – zauważył Jarosław Antychowicz z Izby Przemysłowo-Handlowej  w Białymstoku, zajmujący się transformacją cyfrową. – Przedsiębiorstwo przyszłości to gotowość do ciągłej, nieustannej zmiany – zdradził swoją definicję.

Wojciech Drażba

Fot. Suwalki24.pl

udostępnij na fabebook