Ślepsk Malow Suwałki
Asseco Resovia Rzeszów
24.11.2024
14:45
22.03.2015
Kolejne ułatwienia w programie „Mieszkanie dla Młodych”
Rządowy program „Mieszkanie dla Młodych”, polegający na dofinansowaniu wkładu własnego niezbędnego przy zakupie domu lub mieszkania, w województwie podlaskim cieszy się umiarkowanym zainteresowaniem. Zdaniem ekspertów, sytuację tę może nieco poprawić ostatnia nowelizacja ustawy o warunkach udzielania finansowego wsparcia. Zaproponowane zmiany mają m. in. na celu wsparcie rodzin z co najmniej trójką dzieci.
Do tej pory w województwie podlaskim z programu „Mieszkanie dla Młodych” skorzystało 535 osób – tyle kredytów udzielono bowiem w naszym regionie do końca lutego br. Jak pokazują statystyki, stanowi to raptem 3,21% wszystkich umów zawartych z pomocą MdM w Polsce.
Z kolei kwota finansowego wsparcia przyznanego mieszkańcom Podlasia wynosi 10 821 607,31 zł (czyli 2,83% kwoty dla całego kraju). Z programu dużo chętniej korzysta województwo mazowieckie (gdzie trafiło łącznie ponad 20% całego dofinansowania), pomorskie (prawie 18%) czy wielkopolskie (ok. 16%).
Sytuację może zmienić przyjęty 3 marca 2015 r. przez Radę Ministrów projekt nowelizacji ustawy o udzielaniu wsparcia przy nabyciu pierwszego mieszkania przez ludzi młodych. Nowe rozwiązania wejdą w życie w drugiej połowie 2015 roku.
Głównym celem wprowadzanych zmian jest poprawa zdolności kredytowej rodzin wielodzietnych i tym samym ułatwienie im nabycia nieruchomości. W praktyce oznacza to zwiększenie dofinansowania wkładu własnego do kredytu hipotecznego. Dla rodzin z dwójką dzieci wzrośnie ono z 15 do 20%.
- Na jeszcze większe wsparcie (do 30%) mogą liczyć małżeństwa z trójką dzieci, dla których podniesiono także dofinansowanie metrażu mieszkania z 50 do 65 m2. Łącznie może to zwiększyć kwotę otrzymanego wsparcia nawet o 160% - wyjaśnia Dorota Trochimowicz z firmy Eko-System.
To jednak nie jedyne zmiany w programie „Mieszkanie dla Młodych”. Nowelizacja znosi bowiem również warunek „pierwszego mieszkania” i limit wieku dla rodziców z trójką dzieci (obecnie przynajmniej jeden z kupujących nie może mieć ukończonych 35 lat).
Co równie istotne, od teraz do umowy kredytu wraz z kredytobiorcą będzie mogła przystąpić dowolna osoba, a nie, jak do tej pory, jedynie ktoś z najbliższej rodziny. Poszerzeniu ulegnie również katalog dostępnych w ramach programu mieszkań, które będą mogły być budowane przez spółdzielnie mieszkaniowe na rzecz swoich członków lub powstać w wyniku przebudowy lub adaptacji budynku.
- Bez wątpienia wszystkie zaproponowane zmiany ocenić należy ze wszech miar pozytywnie. Dzięki nim kupujący mogą bowiem liczyć na kolejne ułatwienia i wzrost dofinansowania, developerzy zaś – szczególnie ci, którzy tak jak my większość mieszkań oferują w programie MdM – mogą oczekiwać wzrostu sprzedaży – ocenia przedstawiciel Eko-System.
I dodaje: Przykładowo, do tej pory nasi klienci, którzy chcieli zamienić posiadane przez siebie małe mieszkanie w bloku np. na mieszkanie w szeregówkach na białostockiej Bagnówce, zdani byli sami na siebie. Teraz, dzięki zniesieniu warunku „pierwszego mieszkania” będą oni mogli dodatkowo liczyć na rządową pomoc.
Pozostali zaś skorzystają zwłaszcza na zmianach warunków kredytowych (które dotychczas wykluczały osoby bez zdolności kredytowej) i umożliwieniu nabywania mieszkań od spółdzielni czy adaptowania budynków niemieszkalnych. W rezultacie, zdaniem ekspertów, ilość beneficjentów programu z województwa podlaskiego powinna wzrosnąć.