Ślepsk Malow Suwałki
Asseco Resovia Rzeszów
0 : 1
04.06.2015
Kredyt hipoteczny w opałach. Jak rozwiązać problem?
Jeśli w wyniku niespłacania kredytu hipotecznego bank sprzedał Twój dług firmie zarządzającej wierzytelnościami – nie panikuj! Jest to coraz powszechniejsza praktyka, a dla Ciebie może to być deska ratunku, aby znaleźć rozwiązanie tego problemu.
Jednym z bardziej stresujących momentów w naszym życiu finansowym jest zaciągnięcie kredytu hipotecznego na zakup mieszkania czy domu. Takie zobowiązanie zwykle dotyczy bardzo dużej kwoty i długiej perspektywy czasowej. Jednak nie tylko sama świadomość dużej sumy do spłacenia może być przytłaczająca. Obawiamy się również kłopotów, które mogą pojawić się, gdy nasza sytuacja finansowa nie pozwoli nam na comiesięczną spłatę należności. Może tak się stać np. po stracie pracy czy długotrwałej chorobie. Jeśli dług już powstał i bank zdecydował się na jego cesję (czyli sprzedaż) do firmy zarządzającej wierzytelnościami, to wbrew pozorom, może to być całkiem dobra wiadomość!
Kilka poniższych rad pomoże Ci uregulować nawet spore zadłużenie.
1. Nie chowaj głowy w piasek!
Unikanie kontaktu z firmą, która przejęła Twoje długi hipoteczne, to nic dobrego. Otwórz list, odbierz telefon czy umów się na wizytę doradcy. Wszystkim przecież zależy, aby znaleźć proste rozwiązanie i pomóc Ci wyjść z zadłużenia. Unikanie kontaktu lub odmowa spłaty w konsekwencji sprawią, że sprawa trafi do sądu, a następnie do komornika. Dla firmy zarządzającej wierzytelnościami jest to ostateczność, gdyż niesie dla Ciebie dodatkowe koszty i nie jest wpisane w polubowne rozwiązanie problemu.
2. Porozumienie to klucz do sukcesu
Firmom zarządzającym wierzytelnościami, takim jak KRUK, zależy przede wszystkim na ugodowym porozumieniu się z osobami zadłużonymi i wypracowaniu rozwiązania, które będzie korzystne dla obu stron. Firmy te są otwarte na dialog i nastawione na indywidualne podejście do swoich klientów. Co to oznacza w praktyce? Po dokładnym omówieniu Twojej historii zadłużenia
i przeanalizowaniu sytuacji finansowej zostanie wspólnie z Tobą wypracowane najkorzystniejsze rozwiązanie. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że spłata Twojego zadłużenia związanego z kredytem hipotecznym została objęta dobrym planem i że jest jak najbardziej realna. Rozwiązania, które zaproponuje Ci firma obsługująca Twoje zadłużenie hipoteczne, mogą być różne. Każda sprawa rozpatrywana jest indywidualnie. W wyjątkowych sytuacjach wierzyciel może się zgodzić na ugodę lub rozłożyć zadłużenia na dogodne raty, dzięki czemu zachowasz mieszkanie i stopniowo uregulujesz swój dług. Firma zarządzająca wierzytelnościami może też zaproponować przejęcie nieruchomości i wynajem mieszkania Tobie jako lokatorowi, a także inne rozwiązania. Dlatego warto jak najszybciej sprawdzić, jakie masz pole manewru.
3. Nowy start
Bywają takie momenty, kiedy warto zacząć wszystko od nowa. Wtedy sprzedaż nieruchomości często jest najlepszym rozwiązaniem. Warto tylko pamiętać, że znalezienie kupca, dopełnienie formalności może być bardzo czasochłonne. A w przypadku zadłużenia czas odgrywa bardzo ważną rolę. W takiej sytuacji z pomocą może przyjść wierzyciel, który często oferuje pomoc w sprzedaży nieruchomości po atrakcyjnej cenie. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy rozpocząć kolejny etap życia, ale już bez zadłużenia. W przypadku, gdy kredyt jest we frankach, sytuacja staje się jeszcze bardziej skomplikowana i tym szybciej należy porozmawiać z nowym wierzycielem.
4. Konsekwentnie do celu
Pamiętaj, że nie ma sytuacji beznadziejnych. Ważne jest jednak, aby ustalić dobry i realny plan,
a także regularnie i konsekwentnie go przestrzegać. Nie załamuj rąk i nie poddawaj się. Zawsze jest wyjście – nawet z najtrudniejszych problemów. Wielu osobom już się to udało, także dzięki współpracy z takimi firmami jak KRUK i ich ugodowemu podejściu.
***
Firma KRUK S.A. jest liderem na rynku zarządzania wierzytelnościami w Europie Środkowej. Od 1998 roku KRUK odzyskuje wierzytelności konsumenckie i gospodarcze. Wśród szerokiego grona partnerów biznesowych firmy są: banki, instytucje finansowe, telekomunikacyjne, mieszkaniowe, produkcyjne czy samorządowe. W 2011 roku spółka zadebiutowała na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.
KRUK S.A. jest częścią Grupy Kapitałowej KRUK, do której w Polsce należą również m.in. Kancelaria Prawna RAVEN Krupa & Stańko spółka komandytowa, Rejestr Dłużników ERIF BIG S.A. oraz KRUK Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych oraz fundusz sekurytyzacyjny PROKURA NS FIZ. Centrala Grupy KRUK mieści się we Wrocławiu. Poza Polską Grupa KRUK działa również w Rumunii, Czechach, na Słowacji i w Niemczech, zatrudniając ponad 2400 osób (stan na 31 grudnia 2014 r.).