02.05.2022
Kto musi poinformować ZUS o wyjeździe z Polski?
Świadczenia rodzinne z ZUS jak np. 500 plus czy Rodzinny Kapitał Opiekuńczy przysługują uchodźcom tylko w tym okresie, kiedy przebywają z dziećmi w Polsce. W przypadku wyjazdu z Polski na okres powyżej miesiąca tracą prawo do legalnego pobytu w Polsce, a tym samym prawo do świadczeń.
O swoim wyjeździe muszą poinformować ZUS.
- Obywatele Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 23 lutego 2022 r. w związku z działaniami wojennymi mogą ubiegać się z ZUS-u o świadczenie 500 plus, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, tzw. żłobkowe i o świadczenie z programu Dobry Start. O świadczenia rodzinne z ZUS mogą wystąpić także obywatele Ukrainy, którzy już wcześniej zamieszkiwali w Polsce, ale dzieci, na które ubiegają się o świadczenie przybyły do Polski z Ukrainy po 23 lutego 2022 r. Co ważne świadczenia rodzinne z ZUS przysługują uchodźcom tylko w tym okresie, kiedy przebywają z dziećmi w Polsce. Gdy opuszczą Polskę na dłużej niż mieniąc, wówczas tracą prawo do legalnego pobytu w naszym kraju, a tym samym prawo do przyznanych im świadczeń - informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.
O wyjeździe z Polski uchodźca powinien niezwłocznie poinformować ZUS. Może to zrobić elektronicznie logując się na swój profil na PUE ZUS i składając pismo ogólne POG. Od miesiąca następującego po miesiącu, w którym wyjedzie z Polski, świadczenia nie przysługują. Jeśli obywatel Ukrainy nie ma dostępu do internetu i nie ma możliwości poinformowania o wyjeździe drogą elektroniczną może zgłosić się do placówki ZUS i złożyć pisemne oświadczenie.
Katarzyna Krupicka
regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego