Ślepsk Malow Suwałki
Asseco Resovia Rzeszów
24.11.2024
14:45
30.10.2014
Kto najlepiej sprzyja biznesowi
Tylko kilka krajów europejskich wyprzedza Polskę w rankingu Banku Światowego "Doing Business" - powiedziała w środę premier Ewa Kopacz. Dodała, że przed nami kolejne wyzwania, zwłaszcza w obszarze podatków i pozwoleń na budowę. Niby bardzo pięknie, tyle tylko, że tych kilka nielicznych, to np. Estonia - 17. miejsce, Łotwa – 23. Litwa -24. A przecież to Polska chce akurat tym krajom, a szczególnie Litwie, wciąż dawać wskazówki, jak mają się rozwijać.
Polska ulokowana została na 32, miejscu, a rok wcześniej na 45. Niby skok przeogromny. Tyle tylko, że w tym roku doszło do zmiany metodologii opracowywania raportu, na czym skorzystały głównie państwa bardziej rozwinięte. W efekcie w porównaniu do poprzedniej wersji raportu - sporządzonego jeszcze według starej metodologii - Polska awansowała z 45. na 32. miejsce i znalazła się tuż za Holandią (27), Francją (31.), ale przed Hiszpanią, Belgią (42.)
Co ciekawe, gdyby w ubiegłym roku stosowano tegoroczne kryteria, Polska zajęłaby wówczas 30. lokatę, a więc w tym roku obserwowalibyśmy spadek o dwie pozycje! A np. Litwa pozostała na tej samej pozycji.
Lepsze od nas, spośród krajów UE, są m.in.: Dania (4), Wielka Brytania (8), Finlandia (9), Szwecja (11), Irlandia (13), Niemcy (14) i Estonia (17). Lepsze od nas kraje europejskie spoza UE, to m.in., Norwegia (6), Islandia (12) i Szwajcaria (20). Za nami z kolei takie państwa, jak Czechy, Węgry i Słowacja. Jesteśmy też tuż przed Hiszpanią. Najniższa w rankingu z europejskich krajów jest Bośnia (107), aspirująca do UE. Pozostaje ona nieco w tyle z kolejnymi kandydatami do UE: Serbią (91) i Kosowem (75).
Bank Światowy opublikował w środę ranking 189 krajów pod względem łatwości prowadzenia w nich prywatnych firm, czyli raport "Doing Business" na 2015 rok. Najlepiej wypadł Singapur. Dziesięć gospodarek najbardziej przyjaznych biznesowi wymienionych w najnowszym raporcie to - poza Singapurem - Nowa Zelandia, Hongkong, Dania, Korea Południowa, Norwegia, a także Wielka Brytania, USA, Finlandia i Australia.
Raport analizuje również tzw. pod-wskaźniki.
Dostęp firm do energii elektrycznej jest stosunkowo łatwy w Niemczech, które są na 3. miejscu, a wyżej tylko Korea Południowa i Tajwan, zaś Szwajcaria na 5, Szwecja 7. Islandia 9, Rejestracja działalności gospodarczej jest stosunkowo łatwa na Białorusi (3), Norwegii (5), Danii (8), Litwie (9) i Słowacja (10). Polska tymczasem spadła o pięć pozycji i zajmuje aż 85. miejsce. Ale za to jest to jedno z najtrudniejszych zadań dla nowego biznesu w Belgii, która plasuje się na... 171.pozycji. Polska gorzej niż żle wypadała także w rankingu uzyskiwania pozwoleń na budowę, bo została sklasyfikowana dopiero na u dopiero na 137. miejscu.
Raport odnotowuje, że na Litwie wysoce ułatwione zostały procedury zakładania firm. Zajmując pod tym względem 9. miejsce, Litwa wyprzedziła Polskę, Belgię, Estonię, Łotwę, Francję, Finlandię, Niemcy. Największy postęp Litwa poczyniła pod względem ułatwienia pozyskiwania zezwoleń na budowę: z 39 miejsca w ubiegłorocznym raporcie na 15 w najnowszym. Pod względem uproszczeń w pozyskiwaniu kredytów z 28 miejsca przesunęła się na 23, w dziedzinie systemu podatkowego z 56 na 44 miejsce. W ogólnym rankingu Lita zajmuje 10. miejsce spośród 28 państw UE.
Specjaliści od prawa podatkowego zwracają uwagę, że Polska wypadła bardzo blado w tym zakresie i została ulokowana na 87. miejscu. Według wyliczeń Banku Światowego, przeciętna firma w Polsce musi wykonać w roku 18 płatności podatków. Na ich wyliczenie i dokonanie potrzeba 286 godzin rocznie. Firmy łącznie muszą oddać państwu 38,7 proc. zysku. Dobrą informację jest to - mówiła premier - że już za miesiąc możliwe będzie przyspieszenie o 20 dni rejestracji firmy. "Będziemy mogli szybciej uzyskiwać zarówno NIP, jak i REGON" – dodała.
Bruksela gani Polskę za warunki prowadzenia biznesu.
Wyniki najnowszego badania Komisji Europejskiej dotyczące warunków prowadzenia biznesu są dla Polski druzgocące. Badania przeprowadzane przez Brukselę już od sześciu lat obejmują 66 kryteriów, według których ocenia się warunki prowadzenia biznesu w każdym z krajów członkowskich. W przypadku aż 42 mierników - Polska wypadła gorzej niż średnia unijna, a lepiej tylko w 22. W średniej mieścimy się w przypadku dwóch kryteriów. To dużo gorszy wynik niż uzyskany w poprzedniej edycji badania rok temu, gdy na 70 kryteriów w 36 Polska była lepsza niż średnia unijna, a gorsza w 34.
Wielkim problemem są podatki – przede wszystkim bardzo skomplikowane i wewnętrznie sprzeczne przepisy dotyczące VAT. Polscy przedsiębiorcy na uregulowanie swoich spraw podatkowych potrzebują aż 286 godzin, czyli prawie o 100 godzin więcej, niż wynosi średnia unijna (193 h).
Inne poważne przeszkody dla polskich przedsiębiorców to m.in. skomplikowane procedury przenoszenia własności, brak wsparcia innowacyjności i szlaban na zamówienia publiczne dla małych i średnich firm.
Jan Wyganowski