20.07.2017

List motywacyjny, 5 porad, jak sobie z nim poradzić

Niektóre oferty pracy zawierają wzmiankę o wymogu dołączenia listu motywacyjnego do aplikacji.

Eksperci Pracuj.pl doradzają, jak napisać skuteczny list, dzięki któremu zdołasz zainteresować potencjalnego pracodawcę swoją osobą. 

1. Dołącz list, gdy pracodawca tego wymaga

Nie zawsze istnieje wymóg dostarczenia listu motywacyjnego. Znaczna część pracodawców oczekuje, że stworzysz CV, w którym zawrzesz najważniejsze informacje. Nie dołączaj dodatkowych elementów do aplikacji, jeśli to nie jest konieczne. Napisz list, gdy w ogłoszeniu pojawiło się takie zastrzeżenie. Potraktuj to zadanie poważnie, ponieważ dodatkowy dokument to dla rekrutera cenne źródło informacji. 

2. Zachowaj układ listu oficjalnego

Zapisz na kartce swoje dane, a także dane osoby, do której kierujesz pismo. Postaraj się poznać i zamieścić imię i nazwisko adresata, a gdy to niemożliwe, ogranicz się do podania jego funkcji. Pamiętaj o zwrocie grzecznościowym: „Szanowna Pani/Szanowny Panie!”. List zakończ słowami „Z poważaniem” i złóż odręczny podpis. Pamiętaj o wielkich literach, akapitach, zwrotach grzecznościowych itd. Zadbaj również o poprawność: językową, gramatyczną i interpunkcyjną. Sprawdź tekst, wychwytując ewentualne powtórzenia lub literówki.  

3. Dostosuj treść do ogłoszenia i uzasadnij, dlaczego warto wybrać właśnie Ciebie

List motywacyjny pisze się w nawiązaniu do konkretnej oferty pracy. Udowodnij, że posiadasz kwalifikacje i cechy, które sprawiają, że doskonale odnajdziesz się na określonym stanowisku. Postaraj się pokazać, jakie korzyści przyniesie pracodawcy Twoja obecność w firmie. Posłuż się konkretnymi przykładami, ale nie ograniczaj się do powielania informacji zamieszczonych w życiorysie. Ważne jest także, byś uzasadnił, dlaczego chcesz pracować w konkretnej firmie. Możesz np. napisać, że działalność danego przedsiębiorstwa jest zbieżna ze ścieżką kariery, jaką zaplanowałeś. Powołaj się na konkretne cele, jakie realizuje przedsiębiorstwo.   

4. Napisz, w jaki sposób dowiedziałeś się o naborze

Słowa, jakimi przeważnie rozpoczyna się list motywacyjny, to: „W nawiązaniu do ogłoszenia zamieszczonego w… przesyłam dokumenty aplikacyjne…”. Wskaż, w jaki sposób dowiedziałeś się o ofercie. 

5. Wyraź chęć dokładniejszego przedstawienia swojej kandydatury

Na zakończenie listu możesz wyrazić chęć rozwinięcia podanych informacji w trakcie ewentualnej rozmowy kwalifikacyjnej. Zachowanie formy listu motywacyjnego nie jest równoznaczne z powielaniem schematów. Nie kopiuj wzoru, zmieniając pojedyncze dane, zależnie od wymogów podanych w ogłoszeniu. Postaraj się stworzyć list o szablonowej strukturze i unikatowej treści. Dodatkowy dokument aplikacyjny to szansa na zaprezentowanie się z korzystnej strony i opisanie największych osiągnięć zawodowych. Pracodawca narzuca kandydatom taki wymóg, aby lepiej ich poznać i dowiedzieć się, co zyska, obdarzając zaufaniem konkretną osobę. Postaraj się poważnie podejść do realizacji zadania polegającego na stworzeniu dopracowanego listu motywacyjnego.       

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*