Zapraszamy na relację na żywo


Ślepsk Malow Suwałki


Asseco Resovia Rzeszów

24.11.2024
14:45

11.03.2015

Litwa. Modernizacja oświetlenia szansą dla polskich firm

Na 15 kwietnia 2015 roku Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Wilnie planuje zorganizowanie konferencji „Lit-Pol Infra 2015 – Środowisko i Gospodarka”. Celem konferencji jest stworzenie platformy wymiany doświadczeń w dziedzinie modernizacji infrastruktury oświetleniowej przez lokalne samorządy.

Polscy przedsiębiorcy już zarekomendowali się na Litwie jako solidni wykonawcy pierwszych projektów dotyczących termomodernizacji budynków. Ponieważ specyfika każdego państwa nie pozwala na wprowadzenie konkretnych rozwiązań na grunt innego kraju, zamiarem konferencji jest przekazanie doświadczeń z już zrealizowanych projektów, m. in. realizowanego w Polsce projektu wymiany standardowego oświetlenia ulicznego na energooszczędne w ramach programu SOWA. Aktualność tematu potwierdza niedawne utworzenie na Litwie Funduszu Efektywności Energetycznej.

Fundusz ma działać na rzecz napływu inwestycji związanych z oświetleniem ulicznym i modernizacją budynków użyteczności publicznej. Dzięki Funduszowi będzie można rozwiązać kwestię efektywności energetycznej budynków użyteczności publicznej oraz zmodernizować systemy oświetlenia ulicznego. Obecnie na Litwie eksploatowane są stare, kosztowne w utrzymaniu, systemy oświetlenia ulicznego. Oświetlenie sterowane jest mechanicznie, bez możliwości regulacji natężenia. Obecnie na Litwie 83% oświetlenia ulicznego stanowią lampy sodowe, których żywotność wynosi od 3 do 6 lat.

Dzięki Funduszowi Litwa zamierza rozpocząć modernizację systemów oświetlenia. Środki z Funduszu będą wykorzystywane jako gwarancje bankowe pod udzielane samorządom kredyty na finansowanie projektów modernizacji oświetlenia oraz modernizację budynków użyteczności publicznej. Wartość środków w Funduszu wynosi 79,65 mln euro.

Na Litwie ponad 60% budynków użyteczności publicznej zostało wybudowanych w latach 1961–1990, i nie spełniają one obecnych wymogów w zakresie efektywności cieplnej. Przewiduje się, że do 2020 roku zmodernizowanych zostanie ok. 700 tys. metrów kwadratowych budynków użyteczności publicznej. Renowacji poddane zostaną budynki najbardziej energochłonne, generujące największe koszty związane ze zużyciem energii. Ministerstwo Energetyki Republiki Litewskiej ocenia ponadto, że do 2023 roku trzeba będzie zmodernizować ok. 100 tysięcy ulicznych oświetleń orasz 470 m2 placów należących do państwa i samorządów.

Funduszem zarządzać będzie spółka UAB Viešųjų investicijų plėtros agentūra (Agencja Rozwoju Inwestycji Publicznych Sp. z. o.o). Pierwsze pożyczki i gwarancje mają zostać udzielone już w lecie 2015 roku. Samorządy, które wyrażą chęć wymiany systemu oświetlenia ulicznego, będą zachęcane do operatywnego przygotowania się do procesu modernizacji.

Jan Wyganowski

Źródło: WPHiIZ Ambasady RP w Wilnie, Ministerstwo Energetyki Litwy
Fot. www.miestai.net

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*