Na Litwie od 1 stycznia 2018 roku podniesiona zostanie stawka akcyzy na olej napędowy, a od marca wzrośnie akcyza na tytoń.
Akcyza na paliwo zwiększy się od 330,17 euro do 347 euro za tysiąc litrów, a akcyza na olej napędowy dla rolników – od 21 do 56 euro. Ministerstwo Finansów planuje, że wskutek wzrostu akcyzy litr oleju napędowego podrożeje o około 2 eurocenty, a dla rolników - o 4 eurocenty.
Zdaniem ministra rolnictwa Broniusa Markauskasa, akcyza na Litwie i tak pozostanie jedna z najmniejszych w Europie.
Ustawa wprowadza też od 1 marca 2018 r., podwyżkę podatku akcyzowego na papierosy do 59 euro za 1000 papierosów i ustala, że minimalna łączna stawka akcyzy za 1000 papierosów powinna wynosić co najmniej 96 euro.
Po podniesieniu stawki akcyzy na papierosy, cena za opakowanie produktu (20 sztuk) wzrośnie średnio o średnio o 10 eurocentów. Po podniesieniu stawki akcyzy na cygara i cygaretki do 37 euro za kilogram produktów, paczka tych produktów (17 sztuk) może średnio wzrosnąć o 0,17 euro.
Jak zauważono w dokumencie wyjaśniającym, w związku ze zwiększoną akcyzą państwo w 2018 r. będzie mogło dodatkowo otrzymać około 34,1 miliona euro.
Litewskie firmy transportowe przewidują, że po podwyższeniu akcyzy na paliwo zmniejszenie dochodów w budżecie, a ceny paliwa na Litwie będą wyższe niż w Polsce. W związku z tym cały ruch tranzytowy zapewni sobie paliwo nie na Litwie, jak teraz, ale w Polsce. Ponadto koszty pracowników transportu pracujących na Litwie nieuchronnie wzrosną, co z kolei doprowadzi do wzrostu cen żywności i innych towarów transportowanych ciężarówkami działającymi wyłącznie na oleju napędowym – ostrzegają transportowcy.
Ropa w górę
A cena paliw i tak pójdzie w górę ( nie tylko na Litwie), bo na rynkach światowych wciąż drożeje ropa. W tym tygodniu sięgnęła dawno nienotowanego poziomu. Za baryłkę, czyli około 159 litrów ropy naftowej, płaci się już ponad 65 dol. We wtorkowy poranek cena sięgała dokładnie 65,70 dol. Tak drogo nie było na londyńskiej giełdzie od czerwca 2015 r., podczas gdy na początku 2016 r. kosztowała poniżej 30 dol.
Obecna fala podwyżek cen surowca rozpoczęła się w połowie roku. Od tamtego czasu ropa podrożała o 45 proc. i trudno się spodziewać, że nagle sytuacja odwróci się o 180 stopni- prognozują eksperci portalu money.pl.
Trudniej po alkohol
Od stycznia 2018 roku alkohol na Litwie będzie mogła kupić tylko osoba mająca ukończone 20 lat. W dni powszednie alkohol będzie sprzedawany od godz. 10 do 20, a w niedziele od 10 do 15.
400 euro kary za sprzedaż alkoholu osobie poniżej 20 roku życia.
Litewski parlament przyjął też poprawki do Kodeksu Wykroczeń Administracyjnych, które przywidują karę pieniężna za sprzedaż alkoholu dla osób poniżej 20 roku życia w wysokości od 90 do 180 euro. W przypadku powtórnego wykroczenia grozi kara od 180 do 400 euro. Poprawki poparło 65 posłów, 31 posłów wstrzymało się od głosu.
Już od marca 2017r.. roku akcyza na mocny alkohol na Litwie wzrosła o 23 proc., a akcyzy na piwo i wino do 112 proc. To oznacza, że cena piwa w sklepach wzrosła o 14 proc., czyli średnio o 21 eurocentów. Cena napojów o wyższej zawartości alkoholu, to dotyczy przede wszystkim wina, jest większa o 17 proc.
- Takimi decyzjami spychamy do podziemia, spychamy do szarej strefy ludzi i biznes. Jest mnóstwo wątpliwości, jak to będzie egzekwowane - protestowała posłanka Ruchu Liberałów Aušrinė Armonaitė.
Była jeszcze koncepcja, aby alkohol mogły sprzedawać tylko sklepy specjalistyczne Litewskie Ministerstwo Zdrowia zaproponowało jednak, aby na razie nie wprowadzać specjalistycznych sklepów z alkoholami, a tylko przeanalizować, jak będą działały pozostałe zakazy antyalkoholowe – podaje portal delfi.lt.
- Proponujemy uwzględnić przedstawione argumenty i realizację tego pomysłu odłożyć na czas późniejszy, aby można było zrobić odpowiednią analizę – napisał minister Aurelijus Veryga.
Na początku października przewodniczący rządzącej na Litwie „chłopów” Ramūnas Karbauskis oświadczył, że koalicja nie rezygnuje z pomysłu ze specjalistycznymi sklepami.
Od 2020 r. podczas imprez publicznych zakazana będzie sprzedaż alkoholu o mocy powyżej 7,5 proc. Zakaz handlu napojami alkoholowymi będzie obowiązywać na plażach. Latem placówki żywienia publicznego (kawiarnie, pizzerie, bary) będą mogły sprzedawać alkohol na zewnątrz, ale w odległości nie większej niż 40 m od budynku. Instytucje samorządowe będą jednak uprawnione do decydowania o całkowitym zakazie sprzedaży alkoholu poza budynkiem.
Władze na Litwie dążą do zmniejszenia konsumpcji alkoholu w kraju o połowę. Obecnie Litwa bije rekordy pod względem ilości spożycia alkoholu. Według najnowszych danych na każdego mieszkańca powyżej 15. roku życia przypada 18 litrów czystego alkoholu. Jest to najwyższy wskaźnik w Europie.
W Polsce też mogą być ograniczenia
Przypomnijmy, ze od stycznia 2018 roku będą też i w Polsce zmiany w sprzedaży alkoholu.
Niedawno parlamentarzyści przegłosowali nowelizację ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz niektórych innych ustaw. Gminy będą mogły wprowadzać ograniczenia związane z wydawaniem koncesji na sprzedaż trunków czy godzinami nocnej sprzedaży (trudniej będzie kupić alkohol między 22 a 6. Wprowadzono też zakaz picia alkoholu w miejscach publicznych, dając samorządom możliwość wyznaczania miejsc przeznaczonych do jego spożywania.
WYG
Źródła: zw.lt; litovskij kurier.lt; L24.lt