22.10.2022

Mariampol. Po likwidacji programów z Rosją, więcej pieniędzy na współpracę Polska - Litwa

W Mariampolu na Litwie odbyło się XVI posiedzenie Polsko-Litewskiej Grupy Roboczej do spraw Współpracy Przygranicznej, działającej w ramach Polsko-Litewskiej Komisji Międzyrządowej do spraw Współpracy Transgranicznej.

Ze strony polskiej posiedzeniu przewodniczył wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, ze strony litewskiej - Edgaras Pilypaitis - przewodniczący Kolegium Rady Rozwoju Regionalnego w Mariampolu.

Valdas Tumelis, wicedyrektor administracji gminy Mariampola, który od kilku lat uczestniczy w grupie roboczej, mówi, że od czasu powstania tej grupy wykonano wiele dobrej pracy, podjęto szereg ważnych inicjatyw i zrealizowano wiele wspólnych projektów.

- Wydawało się, że po przystąpieniu Litwy i Polski do UE i przystąpieniu do strefy Schengen działania grupy roboczej stały się nieistotne. Jednak ekstremalne sytuacje ostatnich lat (pandemia Covid-19, nielegalna migracja, wojna na Ukrainie) pokazały, że współpraca między litewską i polską strażą graniczną, policją, służbami celnymi, sanitarnymi i innymi jest niezwykle ważna w zwalczaniu zagrożeń i trudności powstały – zauważył Valdas Tumelis,

Współpraca w różnych, ale ważnych dla obu krajów dziedzinach jest ważna i niepodważalna, dlatego wiele uwagi poświęcono omówieniu skuteczności i korzyści współpracy sanitarno-epidemiologicznej z weterynarią, ppoż., ratownictwem, zarządzaniem kryzysowym, ochroną granic i celną, służby policyjne.

Interreg Polska - Litwa

Omówiono możliwą realizację wspólnych działań i projektów w latach 2021-2027. Z pomocą programu współpracy transgranicznej Unii Europejskiej między Litwą a Polską.

Jak poinformowało w piątek, 21.10br. polskie Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, Komisja Europejska zatwierdziła 5 programy Interreg na lata 2021 -2027, w tym program Polska - Litwa.

Budżet programu to 57,1 mln. EUR, z czego 45,71 mln EUR środków EFRR. Szacowana intensywność finansowania ze środków Unii Europejskiej to 80 proc.

Pieniądze będzie można przeznaczyć na projekty z obszarów:

  • środowisko,

  • promowanie dobrego stanu zdrowia fizycznego, emocjonalnego oraz dziedzictwa kulturowego,

  • współpraca instytucji i mieszkańców pogranicza.

Zgodnie z decyzją rządu polskiego i litewskiego alokacja programu będzie zwiększona o dodatkowe środki finansowe w związku z tym, że współpraca transgraniczna z Rosją nie będzie realizowana. Nie będzie programów Polska - Rosja (obwód kaliningradki) oraz Litwa - Rosja. Przewidywane pieniądze z UE na te programy przejdą w głównej mierze do Interreg Polska -Litwa

Wspólnie na różnych płaszczyznach

Podczas posiedzenia Polsko-Litewskiej Grupy Roboczej wypracowano również jednomyślną opinię, że regularne spotkania instytucji i służb, wymiana przydatnych informacji, dzielenie się zgromadzonymi doświadczeniami jest ważnym czynnikiem, aby jak najlepiej radzić sobie z pojawiającymi się zagrożeniami i osiągać korzystne dla obu stron rezultaty.

 

 

- Województwo podlaskie szczególnie było i w dalszym ciągu jest narażone na różnego rodzaju prowokacje ze strony sąsiadów – Białorusi, a szerzej – Rosji. Oczywiście ciężar ataków hybrydowych dzielimy również z Republiką Litewską, natomiast wszyscy jesteśmy przytłoczeni rosyjską agresją na Ukrainę, która rozpoczęła się w lutym tego roku i ma dziś swoje konsekwencje. Mamy, jako Polacy, ale pewnie i Litwini, wielu uchodźców wojennych – w szczególności kobiet i dzieci. To z jednej strony duże wyzwanie dla naszych służb, inspekcji, społeczeństwa, ale z drugiej mobilizacja do jeszcze większej współpracy. Cieszę się, że działamy wspólnie na tych polach z Republiką Litewską, również w wymiarze regionalnym - mówił wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Wojewoda podlaski wyraził nadzieję, że posiedzenie będzie istotnym wkładem w rozwiązanie problematycznych kwestii, zwłaszcza, że odbyło się przed spotkaniem rządowej komisji polsko-litewskiej. Złożył również najlepsze życzenia z okazji 230-lecia Mariampola: rozwoju i dalszego owocnego działania na gruncie współpracy z Polską.

Grupa działa w ramach Polsko-Litewskiej Komisji Międzyrządowej do spraw Współpracy Transgranicznej, która została powołana w 1995 roku. Z każdego posiedzenia sporządzany jest protokół podpisany przez współprzewodniczących.

Posiedzenia odbywają się naprzemiennie - na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Litewskiej. Grupa zdecydowała, że kolejne - XVII posiedzenie odbędzie się w 2023 roku na terytorium RP.

Kolejne spotkanie Grupy Roboczej ds. Współpracy Granicznej Litewsko-Polskiej Międzyrządowej Komisji Transgranicznej odbędzie się w 2023 r. na terenie RP.

WYG

Źródła i fot: Podlaski Urząd Wojewódzki; Wydział Komunikacji Społecznej Administracji Miejskiej w Mariampolu

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*