Ślepsk Malow Suwałki
Asseco Resovia Rzeszów
24.11.2024
14:45
23.10.2022
Mariampol wzbogaci się o fabrykę białka spożywczego. Rozrasta się specjalna strefa ekonomiczna
Spółka UAB Divaks wkrótce rozpocznie budowę nowej, nowoczesnej fabryki, która stworzy około 100 nowych miejsc pracy w wolnej strefie ekonomicznej Mariampola. Inwestor wybrał Mariampol ze względu na dobrą infrastrukturę i doskonałe możliwości logistyczne.
Fabryka białka spożywczego o wysokiej wartości dodanej jeszcze bardziej wzmocni wizerunek Mariampola, jako miasta sprzyjającego międzynarodowemu przemysłowi – aż w 95 procentach. Produkty UAB Divaks będą eksportowane.
Oczekuje się, że funkcjonowanie przyszłej fabryki stanie się doskonałym przykładem zrównoważonego rozwoju i gospodarki o obiegu zamkniętym nie tylko w gminie Mariampol, ale także w całym kraju. Będzie to jedyna tego typu fabryka we wszystkich trzech krajach bałtyckich – głosi komunikat samorządu Mariampola.
Strefa ekonomiczna
Pierwszym inwestorem z siedzibą w Bałtyckiej WSE była duńska Dovista, jeden z największych producentów okien i drzwi w Europie.
Baltic FEZ, bo taka nazwę nosi obecnie mariapolska strefa ekonomiczna, znajduje się przy autostradzie Via Baltica, na odcinku między Kownem a Mariampolu. Jest to obszar tranzytowy, który pozwala inwestorom na szerokie wykorzystanie transportu drogowego i kolejowego do transportu towarów do Europy i Azji. Rail Baltic już wkrótce zapewni szybki (nawet do 200 km na godzinę) i sprawny przewóz towarów pomiędzy Skandynawią, Europą Wschodnią i Zachodnią.
Szeroki standardowy tor (rosyjski) przebiega również przez rejon Mariampola. Trasa ta jest łatwo dostępna drogą lądową, dzięki czemu terminal Baltic FEZ będzie w stanie zorganizować płynną logistykę towarową między Europą a Azją.
Na terenie Bałtyckiej WSE znajduje się 80 hektarów działek przemysłowych. Część działek przeznaczona jest dla firm średniozanieczyszczonych. Przy pomocy funduszy strukturalnych UE na każdej działce przygotowywana została niezbędna infrastruktura: energia elektryczna, wodociągowa, kanalizacyjna i deszczowa, drogi dojazdowe kategorii C i D.
Zaprojektowane działki doskonale sprawdzają się w przemyśle spożywczym, metalowym, drzewnym, firmach logistycznych.
Położona zaledwie 100 km od granicy z Białorusią lub Rosją, Bałtycka WSE jest łatwo dostępna z portu morskiego w Kłajpedzie drogą lądową, kolejową lub lotniczą.
Szeroki wachlarz produkcji
Dogodne położenie geograficzne Mariampola, infrastruktura oraz aktywne wsparcie i wsparcie władz rejonowych już przyciągnęły do regionu inwestorów lokalnych i zagranicznych. W odległości kilkudziesięciu kilometrów znajdują się dwie firmy z grupy IKEA (Swedwood Kazlų Rūda i Swedspan), firma z grupy CIE Automative FASA, która produkuje części dla najbardziej znanych producentów samochodów: Audi, VW Group, Chrysler, Fiat, Mercedes, Skoda, Toyota, Renault-Nissan, Peugeot). W regionie działają firmy produkujące nawozy, pasze, cukier, eksportujące produkty z indyka na cały świat, świadczące usługi transportowe, firma produkująca lody, producenci mrożonego pieczywa, szwalnia i inne znane firmy tekstylne i drzewne.
W regionie Mariampola przemysł wytwórczy jest silnie rozwinięty, tworząc 35 proc. całości produktu wytworzonego w regionie (średnia na Litwie 29 proc.), a 32 procent wszystkich pracowników z regionu pracuje w tym przemyśle. Inwestycje BIZ w produkcję pobudziły wzrost gospodarczy regionu i miasta.
Nowy etap
Spółka Zarządzająca Wolną Strefą Ekonomiczną UAB Mariampol (Bałtycka WSE) zakończyła pod koniec 2021 roku prace projektowe i realizuje nowy etap rozwoju – pozyskiwanie i realizacja nowych inwestycji.
Jak informuje Baltic WSE, zlecone przez spółkę projekty ronda, nowej infrastruktury drogowej, pieszej i rowerowej zostały już zakończone i przekazane do realizacji miastu Mariampol. W ich skład wchodzą również wszystkie niezbędne linie komunikacyjne – prąd, wodociąg, kanalizacja, deszcz, gaz, oświetlenie uliczne.
W Mariampolskiej SSE przygotowywana jest infrastruktura dla nowych inwestorów
Na terenie mariampolskiej SSE od początku listopada 2021 roku intensywnie dudni technologia: elektryczne linie napowietrzne zastępowane są kablowymi, przygotowywane są fundamenty pod nową ulicę, budowane są nowe połączenia podziemne. Powstaną też chodniki, ścieżki rowerowe, zainstalowane zostanie oświetlenie.
- Zakończył się etap tworzenia i projektowania wizji, rozpoczynamy kolejny pięcioletni okres prac kontraktowych i rozwoju nowych projektów inwestycyjnych. Nowoprojektowane rondo na terenie SSE oraz ulica łącząca działki o powierzchni ok. 20 ha umożliwią inwestorom oferowanie pełnego zakresu usług - od zaprojektowania typowego środowiska produkcyjnego w SSE działek po przekazanie budynku pod klucz - mówi dyrektor Bałtyckiej WSE Simonas Petrulis.
Według niego, po tym, jak gmina Mariampol wdroży nowe projekty instalacji infrastruktury „Bałtyckiej WSE” za około 1,5 roku, zgodnie z planem, wolna strefa ekonomiczna, zaledwie kilka kilometrów od centrum Mariampola, będzie łatwo dostępna dla mieszkańców. nie tylko samochodem, ale także ekologicznym transportem – rowerem czy skuterem.
- Czujemy zainteresowanie inwestorów w Mariampolu, dlatego musimy rozbudować odpowiednią infrastrukturę. Uzbrojone w media terytorium SSE jest w całości zajęte przez duńskiego inwestora UAB Dovista. Jedna z najnowocześniejszych fabryk na Litwie zarządzana przez UAB Juodeliai została już zlokalizowana w strefie przemysłowej przy SSE. Widzimy jednak, że konieczne jest stworzenie nowej infrastruktury na nieeksploatowanym terenie SSE, aby zainteresowani inwestorzy mogli tworzyć lub rozwijać swoją działalność właśnie tutaj w Mariampolu – mówi mer gminy Mariampola.
To właśnie na nieeksploatowanym terenie SSE realizowany jest obecnie finansowany ze środków unijnych projekt „Rozwój infrastruktury inżynieryjnej ważnej dla przyciągnięcia inwestycji”. Całkowita wartość tego projektu to prawie 3,5 mln. euro, w tym ponad 200 tys. euro pochodzi z budżetu państwa litewskiego, a gmina Mariampol wpłaca ponad 400 tys. euro..
Prace projektowe zleciła i sfinansowała UAB „Marijampolės laiųsojios ekonomīne zonas (Bałtycka WSE).
Dużą wagę przywiązuje się ponadto ochronie przyrody. Spółka zarządzająca Mariampolską SSE wszystkim nowym inwestorom podaruje ule w celu wspierania pszczelarstwa, a pracownikom nowych firm stworzy komfortowe warunki do dojazdów do pracy na rowerze lub skuterze. Powinno to być naprawdę wygodne, mając na uwadze, że w planach są ścieżki rowerowe, a sam obszar LEZ znajduje się niedaleko od miasta Mariampol.
Według mera Mariampola szczególnie mile widziani są inwestorzy, którzy skupiają się na tworzeniu dobrze płatnych miejsc pracy.
- Każdy nowy inwestor tworzy konkurencyjne środowisko i wpływa na wysokość płac, a jeśli ten inwestor może oferować dobrze płatne miejsca pracy i zatrudniać w Mariampolu mieszkańców, wtedy wszystkie nasze inwestycje w infrastrukturę są przydatne i opłacają się – przekonuje mer.
- W ciągu najbliższych 3-4 lat mamy nadzieję stać się pierwszymi na Litwie wykorzystującymi w 100 proc. ustanowioną wolną strefę ekonomiczną - mówi Simonas Petrulis, dyrektor Bałtyckiej WSE.
Według niego, po realizacji nowych projektów budowy infrastruktury Bałtyckiej WSE za około 1,5 roku, wolna strefa ekonomiczna w Mariampolu, oddalona zaledwie o kilka kilometrów od centrum Mariampola, będzie łatwo dostępna dla ludzi nie tylko dzięki samochodem, ale także ekologicznemu transportowi.
- Koncentrujemy się na inwestorach o wyjątkowo wysokiej wartości dodanej, rozwijających zrównoważoną produkcję i tworzących dobrze płatne miejsca pracy. Oferujemy inwestorom wyjątkowe możliwości efektywnego rozwoju ich działalności w obszarach przemysłu inżynieryjnego 4M (spożywczego, drzewnego, metalowego, naukowego) wraz ze wszystkimi zaletami ulg podatkowych WSE – mówi Simonas Petrulis o wyjątkowości Bałtyckiej WSE działającej w Mariampolu.
Spółka zarządzająca Baltic FEZ stara się przyciągnąć nowe inwestycje do całego zachodniego regionu Litwy, na który składają się gminy Mariampol, Kazlų Rūda, Vilkaviškis, Šakiai i Kalvarija.
WYG
Źródła i fot: Samorząd Mariapola: Baltic FEZ