Ślepsk Malow Suwałki
Asseco Resovia Rzeszów
24.11.2024
14:45
19.11.2014
Miliony na energię odnawialną
Według ministra rolnictwa i rozwoju Marka Sawickiego, Komisja Europejska powinna wyrazić w najbliższych dniach zgodę na rozpoczęcie pilotażowego projektu budowy małych OZE w gminach. Inwestycje będą finansowane w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.
Minister rolnictwa chce przeprowadzić program pilotażowy niewielkich instalacji OZE na obszarach wiejskich. Na ten cel zarezerwowano 17 mln euro ze środków przeznaczonych na PROW 2007-2013. To końcówka funduszy unijnych z perspektywy budżetowej 2007-2013, rozdzielanych w ramach Wspólnej Polityki Rolnej. Skorzystać może nawet kilkadziesiąt projektów.
- Komitet monitorujący przyjął już stosowne zmiany do PROW 2007-2013. Czekamy na pozytywną akceptację Komisji Europejskiej i jeśli taka będzie, będziemy robić konkurencyjny nabór wniosków na finansowanie budowy instalacji OZE –oświadczył Marek Sawicki.
Fundusze na ten cel mają być podzielone tak, że do każdej gminy może trafić maksymalnie 500 tys. euro. Jest jednak warunek, że przynajmniej połowa energii musi być wytwarzana i zużywana przez osoby fizyczne, a nie tylko instytucje gminy. Docelowo wsparciem ma być objęta przynajmniej jedna gmina w każdym województwie, a nabór zostanie przeprowadzony w 2015 roku. Dofinansowanie miałoby trafić głównie do rolników, projekt zakłada dofinansowanie nawet na poziomie 90 proc. wartości inwestycji.
Pożyczki na mikroinstalacje
Natomiast Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej prowadzi już nabór, w trybie ciągłym, wniosków o udostępnienie środków WFOŚiGW z przeznaczeniem na udzielanie pożyczek oraz wniosków o udostępnienie środków WFOŚiG z przeznaczeniem na udzielanie dotacji (w celu zawierania przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej z beneficjentami końcowymi umów pożyczek łącznie z umowami dotacji) na przedsięwzięcia realizowane w ramach części 4c) programu priorytetowego: „Wspieranie rozproszonych, odnawialnych źródeł energii. Część 4) Prosument - linia dofinansowania z przeznaczeniem na zakup i montaż mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii”.
W ramach części pilotażowej programu przeznaczono środki na dofinansowanie przedsięwzięć w kwocie 100 mln złotych do wydatkowania w latach 2014-2017, z możliwością zawierania umów do końca 2015r.
Wnioski będą przyjmować te WFOŚiGW, które przystąpią do programu Prosument. Na razie do programu przystąpiły:
WFOŚiGW w Olsztynie
WFOŚiGW w Szczecinie
WFOŚiGW w Krakowie
WFOŚiGW w Gdańsku
WFOŚiGW Olsztyn postawił przed sobą bardzo ambitne zadanie – jeszcze w tym roku planuje ogłosić nabór wniosków na dofinansowanie mikroinstalacje.
ROSUMENT umożliwia osobom fizycznym, wspólnotom i spółdzielniom mieszkaniowym zakup i montaż mikroinstalacji wykorzystujących OZE do produkcji ciepła i prądu z możliwością sprzedaży nadwyżek do sieci. Beneficjenci mogą wybierać spośród 6 rodzajów mikroinstalacji, w tym: kotłów na biomasę, pomp ciepła, kolektorów słonecznych, systemów fotowoltaicznych, małych elektrowni wiatrowych, a także układów mikrokogeneracyjnych. Program umożliwia także uzyskanie wsparcia finansowego dla wymiany istniejących już instalacji na bardziej efektywne i przyjazne środowisku.
Zarząd NFOŚiGW ogłaszając nową ofertę programową na lata 2015-2020 zapowiedział wzrost środków przeznaczonych na ten program do 800 milionów złotych, z alokacją do 2020 roku. Projekt ten powstał, aby promować nowe technologie OZE, rozwijać społeczną świadomość ekologiczno-ekonomiczną oraz propagować postawy prosumenckie.
Najważniejsze w nowym programie to, oprócz dotacji, możliwość odsprzedaży przez rolnika nadwyżek energii elektrycznej bez potrzeby rejestrowania działalności gospodarczej. To efekt projektu nowej ustawy, zatwierdzonej przez rząd w kwietniu 2014 roku, który zakłada m.in. promowanie w Polsce wytwarzania energii z OZE w mikro- i małych instalacjach prosumenckich (prosument, to jednocześnie producent i konsument energii). Zawiera przepisy, które mają poprawić rentowność inwestycji w mikroinstalacje, a także uprościć procedury - np. przydomowy wiatrak będzie wymagał jedynie wpisu do rejestru wytwórców. Zakłada się, że prawo wejdzie w życie z początkiem 2015 r.
Wnioski o dofinansowanie w ramach programu Prosument należy kierować do najbliższego samorządu, który pośredniczy pomiędzy NFOŚiGW a rolnikami zainteresowanymi instalacją OZE.
Aby ubiegać się o dofinansowanie w ramach programu Prosument, trzeba być właścicielem domu lub posiadać prawa do dysponowanie nim. Dofinansowanie udzielane jest w formie pożyczki wraz z dotacją i wynosi łącznie do 100% kosztów kwalifikowanych instalacji, w tym w formie:
dotacji: 20-40% dofinansowania (zależnie od rodzaju instalacji),
pożyczki, oprocentowanej na 1% w skali roku, na pozostałe koszty kwalifikowane.
Wsparciem objęte są przedsięwzięcia polegające na zakupie i montażu instalacji odnawialnych źródeł (6 rodzajów) do produkcji:
energii elektrycznej,
ciepła i energii elektrycznej (połączone w jedną instalację lub oddzielne instalacje w budynku), na potrzeby istniejących lub będących w budowie budynków mieszkalnych.
Finansowane będą instalacje do produkcji energii elektrycznej lub ciepła wykorzystujące:
• źródła ciepła opalane biomasą, pompy ciepła oraz kolektory słoneczne o zainstalowanej mocy cieplnej do 300 kWt,
• systemy fotowoltaiczne, małe elektrownie wiatrowe, oraz układy mikrokogeneracyjne (w tym mikrobiogazownie) o zainstalowanej mocy elektrycznej do 40 kWe.
Beneficjentami końcowymi programu będą osoby fizyczne, spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty mieszkaniowe.
Małe instalacje, wykorzystujące m.in. piece na biomasę, albo pompy ciepła, lub kolektory słoneczne, czy też systemy fotowoltaiczne, wiatraki, pozwolą uniezależnić się rolnikom od poboru prądu z zewnątrz. A małe wiatraki można instalować nawet na dachu domu, pod warunkiem, że konstrukcja będzie do tego przystosowana. W warunkach przydomowych najefektywniejsze byłyby elektrownie 3 - 5 kW. Moc takich elektrowni, wspomagana energią zmagazynowaną w akumulatorach, wystarczy nierzadko do zasilania oświetlenia, układów pompowych, sprzętu i urządzeń domowych.:
Szczegółowe Informacje o programie:
http://www.nfosigw.gov.pl/srodki-krajowe/programy/prosument-dofinansowanie-mikroinstalacji-oze/nabor-wnioskow-dla-wfosigw/
Jan Wyganowski