Zagraniczny Ośrodek Polskiej Organizacji Turystycznej w Moskwie rozpoczyna akwizycję na kolejne już spotkanie z biurami podróży z obwodu kaliningradzkiego. Spotkanie odbędzie się 7 kwietnia w Rybnej Birży w Kaliningradzie i będzie miało charakter warsztatów stolikowych.
Obwód Kaliningradzki to istotny i aktywny obszar w zakresie przyjazdów turystycznych do Polski, w szczególności do sąsiednich województw: Warmii i Mazur oraz Podlasia. Zawieszenie małego ruchu przygranicznego zmniejszyło liczbę przyjazdów, szczególnie tych na krótkie pobyty weekendowe, jednak już teraz widać, że sytuacja się stabilizuje. W minionym roku polsko - rosyjską granicę przekroczyło ponad 4 mln osób. W 2016 roku na drogowych przejściach granicznych Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej odprawiono blisko 2 mln (1 998 808 osób) obywateli Polski oraz prawie 2,3 mln (2 296 323) cudzoziemców- w tym 2 064 524 Rosjan.
Warsztaty, to dobra okazja do zaprezentowania nowych produktów turystycznych, obiektów i atrakcji. To również okazja do spotkania z dotychczasowym partnerem i wymiana doświadczeń.
W warsztatach mogą wziąć udział biura podróży z Kaliningradu i regionu oraz hotele i biura podróży z Polski. Zaproszenie kierowane jest również do wszystkich chętnych współpracą z rynkiem rosyjskim. Niezbędna więc będzie znajomość języka rosyjskiego, a także przygotowanie oferty turystycznej, w tym strony internetowej w tym języku.
Program:
7 kwietnia 14.00 rejestracja uczestników, przygotowanie materiałów
(miejsce: Centrum „Rybna Birża”, ul. Oktyabrskaya 8)
15.00 oficjalne otwarcie i do 18.00 praca przy stolikach
18.00 losowanie nagród dla uczestników
19.00 – 22.00 spotkanie w Hotelu Kaiserhoff
Udział w workshopie jest bezpłatny, uczestnicy pokrywają koszty hotelu, dojazdu.
Możliwości zakwaterowania - 20 metrów od Rybnej Birży, miejscu spotkania:(4500 rbl (pokój jednoosobowy) oraz 5000 rbl (pokój dwuosobowy) ze śniadaniem, bezpłatny dostęp
do Internetu. W cenie również wstęp do „miejskiego uzdrowiska Helio Spa” na terytorium hotelu)
Zgłoszenia i pytania należy przesyłać na adres: julia.ran@pot.gov.pl
Kaliningrad w czołówce miast atrakcyjnych turystycznie
W sondzie przeprowadzonej wśród młodych Rosjan (do lat 30) odnośnie najbardziej atrakcyjnych turystycznie rosyjskich miast, Kaliningrad znalazł się w czołówce obok Moskwy, Soczi, Krasnodaru, Mineralnych Wód, Rostowa nad Donem oraz Kazania. Natomiast wśród zagranicznych miast lideruje Paryż, Rzym. Praga, Tbilisi, Mińsk, Kijów oraz Barcelona.
Zawieszenie bezwizowego ruchu nie zaszkodziło?
Warmińsko - mazurskie miasta starają się od dawna przyciągnąć Rosjan, m.in. promując się w obwodzie kaliningradzkim,. Rosjan zachęcają także billboardy i witacze ustawione na drogach dojazdowych.
Szczególnie w weekendy mazurskie hotele pękają w szwach. A Rosyjski turysta, to dobry gość, bo gdy przyjeżdża, to pieniędzy nie żałuje.
Tylko w pierwszych dniach stycznia br. Rosjanie z Obwodu Kaliningradzkiego zrobili w północno - wschodnim regionie Polski zakupy warte prawie 3 miliony złotych Drugie tyle wydali w innych krajach Unii Europejskiej. Rachunki Tax Free na takie kwoty przedstawili podczas odprawy polskim celnikom. To o ponad półtora miliona złotych więcej niż w analogicznym czasie rok temu. A wiec brak małego ruchu bezwizowego specjalnie naszym sąsiadom nie zaszkodził.
Wśród zakupów nadal przeważają żywność, ubrania, buty i sprzęt elektroniczny, ale są też towary luksusowe. Zgłoszono m.in. zegarek wart 18 tysięcy euro oraz biżuterię, w tym kolie – w cenie po kilka tysięcy euro każda.
Początek stycznia to dla Rosjan okres świąteczny. Jak co roku ruszyli więc na wypoczynek. Najwięcej naszych sąsiadów przekroczyło granicę na przejściu w Grzechotkach. Tam celnicy odprawili prawie 5 tysięcy 200 aut osobowych. Dla porównania w podobnym okresie listopada odprawili ich 4 tysiące.
Wielu rosyjskich turystów spędziło czas Mikołajkach, Giżycku, Olsztynie, Trójmieście, ale spore grupy ruszyły też dalej, do Paryża, Wiednia, czy Berlina.
Nic dziwnego, że mazurscy samorządowcy na promocję Warmii i Mazur w obwodzie kaliningradzkim wydadzą około dwóch milionów złotych rocznie. Opłaci się.
Oba regiony potrafią też razem promować się m.in. na międzynarodowych targach turystycznych. Coraz więcej turystów z Rosji jest zainteresowanych nie tylko zakupami, ale i wypoczynkiem oraz leczeniem w przygranicznych powiatowych szpitalach. Samorząd planuje zatem rozwijać lukratywną ofertę w dziedzinie zdrowia i turystyki medycznej.
A gubernator obwodu zaprasza do korzystania z usług także kaliningradzkich placówek służby zdrowia. Przeszły one w kilku minionych latach gruntowną modernizację i są wyposażone w nowoczesny sprzęt oraz dysponuje dobrą kadrą lekarską. Umowę o współpracy podpisały już przed kilkoma laty samorządy lekarskie Olsztyna i Kaliningradu. Za unijne pieniądze z programu współpracy chcą stworzyć w obu miastach ośrodki, w których będą się szkolić zarówno studenci, lekarze rezydenci, jak i specjaliści zaawansowani w chirurgii małoinwazyjnej.
WYG
Źródła: Polska Organizacja Turystyczna; Wrota Warmii Mazur; Radio Olsztyn
Fot. WMO St.Gr.