Ślepsk Malow Suwałki
Asseco Resovia Rzeszów
24.11.2024
14:45
11.03.2015
Na targi na Litwę
W najbliższym czasie na Litwie odbędzie się kilka wystaw i targów gospodarczych. Już w dniach 26.03.2015 – 29.03.2015 w Wilnie (kompleks targowy LITEXPO; Wilno, Laisves pr. 5) na targach „Baldai 2015” (Meble 2015) zaprezentowane będą meble, wyposażenie wnętrz, a także materiały, surowce, maszyny i urządzenia dla przemysłu meblarskiego.
WPHI w Wilnie serdecznie zaprasza polskie firmy, które nie będą uczestniczyć w targach, ale są zainteresowane nawiązaniem kontaktów handlowych na Litwie, do skorzystania ze stoiska WPHI w celu reklamy firmy. Na stoisku WPHI mogą być prezentowane podczas tych targów, drukowane materiały reklamowe oraz materiały zapisane na nośnikach elektronicznych. W przypadku zainteresowania taką formą promocji, należy o nadesłać na adres WPHI zwykłą pocztą materiały reklamowe.
Stoisko WPHI może być także udostępniane przedsiębiorcom z Polski w celu przeprowadzenia bezpośrednich rozmów z partnerami litewskimi. Należy tylko wcześniej uzgodnić to z Wydziałem termin udostępnienia stoiska do rozmów.
W 2013 roku w targach uczestniczyło 218 firm, ekspozycja zajmowała powierzchnię 8900 m. kw., a zwiedziło targi 21.000 osób.
Targi łowiectwa, wędkarstwa i aktywnego wypoczynku
W dniach 15-17 maja 2015 r. na Litwie odbędą się międzynarodowe targi łowiectwa, wędkarstwa i aktywnego wypoczynku „HUNTING HORN SHOW 2015” (www.huntinghornshow.lt). Targi zostaną zorganizowane w największej w Republice Litewskiej arenie „Žalgiris” w Kownie.
Planowane są wyjątkowe prezentacje wyrobów i usług branżowych, jak również imprezy towarzyszące: seminaria, szkolenia, konferencje. Organizatorzy zapewniają atrakcyjny program kulturowo–poznawczy.
Na targach swoją produkcję i usługi zaprezentują przedsiębiorcy z: Litwy, Łotwy, Estonii, Rosji, Białorusi, Finlandii, Szwecji, Niemiec, Czech, Słowacji, Włoch, RPA, Namibii oraz innych państw. Organizatorzy zapraszają do udziału także polskie firmy.
Przewiduje się, że targi może odwiedzić około 100.000 widzów.
Tematyczny zakres targów:
- Urządzenia łowieckie,
- Przyrządy wędkarskie,
- Ubranie, obuwie, akcesoria dla wędkarzy i myśliwych,
- Broń myśliwska,
- Noże i narzędzia,
- Przyrządy optyczne,
- Polowanie z sokołami,
- Strzelanie z łuku,
- Wyścigi psów (chartów),
- Polowe urządzenia,
- Środki ochrony, dodatki,
- Transport, przeznaczony dla rybołówstwa i łowiectwa,
- Nawigacja,
- Wypchane figury, trofea,
- Zbiorowe organizacje dla turystów, myśliwych i wędkarzy,
- Użyteczna literatura,
- Dania z ryb i zwierzyny,
- Turystyka wędkarska i myśliwska,
- Informacja o wynajmie przyrządów wędkarskich,
- Informacja o najlepszych miejscach dla wędkarzy i obiektach odpoczynku,
- Możliwości myślistwa na Litwie i w innych państwach,
- Seminaria, szkolenia, konferencje na tematy aktualne dla wędkarzy i myśliwych,
- Dzieła sztuki,
- Prezenty i upominki,
- Wyroby skórzane, z kości, futrzane.
Osoba kontaktowa – kierownik projektu Goda Gargasaitė,
Tel. kom. +370 67110501,
e-mail: goda@tauroragas.lt
Konferencja polsko litewska
Ostatnio mocno ożywiły się polsko–litewskie kontakty gospodarcze. W ostatnich dniach lutego Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Wilnie wspólnie z Kowieńską Izbą Handlu, Przemysłu i Usług zorganizował konferencję pt. „Polska – partner biznesowy: czego jeszcze nie wiem?”. Konferencja odbyła się w siedzibie Kowieńskiej Izby Handlu, Przemysłu i Usług. Celem konferencji było zapoznanie przedsiębiorców litewskich z obecnym stanem wymiany handlowej pomiędzy Litwa i Polską, przedstawienie atrakcyjności inwestycyjnej Polski oraz zaprezentowanie doświadczeń przedsiębiorców ze współpracy z polskim biznesem. Gośćmi konferencji byli wiceprezes zarządu Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Józef Zbigniew Góralczyk, który przedstawił możliwości inwestycyjne Suwalskiej SSE, oraz prezes zarządu spółki UAB Klar Glass, Artur Woźniak, który zapoznał zebranych ze współczesną etykietą biznesową przedsiębiorców w Polsce.
Ponadto swoim doświadczeniem współpracy z polskimi kontrahentami podzielili się dyrektor spółki UAB Prefita, Natalija Martinavičienė, oraz menedżer ds. rozwoju biznesu w spółce UAB Osama, Vaidas Rekštys.
Energetyczne projekty
Przed kilkoma dniami w Warszawie odbyło się spotkanie wiceministra gospodarki RP Tomasza Tomczykiewicza z wiceministrem spraw zagranicznych Litwy Rolandasem Kriščiūnasem. Oświadczono wspólnie m.in., że budowa linii elektroenergetycznej 400 kV Ełk-Alytus ma się zakończyć w tym roku. „Most” zyskał miano projektu priorytetowego UE.
Tematem rozmowy był też stan zaawansowania projektu połączenia gazowego Polska - Litwa. Minister Tomczykiewicz podkreślił, że punktem wyjścia do dyskusji o modelu finansowania jest decyzja unijnej Agencji ACER w sprawie podziału kosztów transgranicznych. Wyraził też oczekiwanie, iż w najbliższym czasie uda się wypracować model finansowy tego projektu.
Budowa rozpocznie się w 2016, a zakończy się w 2018 roku. Wcześniej mówiono o 2015 roku, jako początku inwestycji. UE rozstrzygnęła w październiku 2014 roku pierwsze przetargi na dofinansowanie inwestycji energetycznych, które otrzymają dotacje z nowego funduszu Connecting Europe Facility (CEF). Na takie inwestycje, które mają znaczenie dla całej Europy, Unia przyznała 647 mln euro dotacji. Aż połowę z tego przeznaczono na projekty gazociągów między Polską i jej sąsiadami.
Na przygotowanie dokumentacji budowy gazociągu łączącego Polskę z Litwą UE przyznała 10,6 mln euro, a na budowę dalsze 295,3 mln euro. To pokryje ponad połowę kosztów inwestycji szacowanych na 558 mln euro, z czego 422 mln euro trzeba wydać po polskiej stronie. Gazociąg ma przebiegać po stronie polskiej z miejscowości Rembelszczyzna, przez północno - wschodnią Polskę, do miejscowości Jauniunai po stronie litewskiej. Pozwoli to na integrację państw bałtyckich z rynkiem gazu UE i terminalem skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu, a Polska wejdzie do światowego rynku skroplonego gazu ziemnego. Budowa tej magistrali gazowej pozwoli też na gazyfikację regionu północno-wschodniego. Na 118 gmin województwie podlaskim, tylko w 18 istnieje infrastruktura gazownicza. Gazociąg pobiegnie m.in. przez powiaty sejneński i suwalski.
Podczas tygodniowej wizyty ministra energetyki Litwy w USA w lutym br., spotkał się on m.in. z sekretarzem US Energy Ernestem Monizem, z przedstawicielami kilkunastu amerykańskich firm energetycznych - Exxon Mobil, Exelon, Conoco Phillips, Cheniere itp, z analitykami, naukowcami z Harvardu i Uniwersytetu w Houston. Z obu firm podpisali porozumienie w sprawie importu LNG z USA.
Litewska spółka gazowa LITGAS, 27 lutego podpisała umowę handlową z amerykańską grupą przedsiębiorstw Cheniere. Cheniere w tym roku otworzy pierwszy w USA terminal eksportowy LNG, a pierwszy ładunek może być dostarczony na Litwę już w 2016 roku. Wilno liczy na podobną umowę z następną firmą w bliskiej przyszłości. Ten gaz mógłby popłynąć nowym gazociągiem także do Polski w tym na jej tereny północno-wschodnie.
Jan Wyganowski
Źródło: WPHiIZ Ambasady RP w Wilnie, BNS, Yahoo.com
Na fot. Konferencja w Kowieńskiej Izbie Handlu, Przemysłu i Usług.Fot WPHIIZ