19.04.2022

NASK, Google, SGH. Rusza największy w Polsce program szkoleniowo-stażowy dla młodych ludzi

13 milionów złotych zostanie zainwestowanych w realizację programu „Kariera Jutra” na aktywizację zawodową oraz poprawę sytuacji osób młodych na rynku pracy.

Poinformował o tym minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda na konferencji prasowej projektu „Kariera Jutra” realizowanego przez Naukową i Akademicką Sieć Komputerową – Państwowy Instytut Badawczy (NASK) w partnerstwie edukacyjnym z Google Polska i SGH, która odbyła się tuż przed świętami Wielkanocnymi.

Program adresowany jest głownie do osób w wieku 18-29 lat, nie mających stałego zatrudnienia i zastanawiających się, jak rozpocząć przyszłościową karierę w zawodzie, w którym ciągle brakuje specjalistów. Organizatorzy poszukają również małych przedsiębiorstw oraz instytucji, które chcą zaistnieć w Internecie i wykorzystać szansę na zwiększenie zasięgu swoich działań.

"Kariera Jutra” wesprze zarówno polskie organizacje, jak i młodych ludzi, którzy szukają swojego miejsca na rynku pracy.  8000 młodych osób otrzyma możliwość ukończenia szkoleń przygotowanych przez ekspertów marketingu internetowego. Następnie aż 1200 wybranych uczestników szkoleń otrzyma płatny staż w polskich MŚP.

Program kierowany jest także do uchodźców przybywających do Polski, którzy dzięki specjalnie przygotowanej ścieżce w języku ukraińskim będą mogli zdobyć nowy zawód. Specjalna ścieżka programu w języku ukraińskim, skierowana do uchodźców przybywających do Polski umożliwi zainteresowanym pracą w marketingu internetowym, w którym często ważniejsze są umiejętności niż znajomość języka polskiego, rozpoczęcie pracy w zawodach związanych z digital marketingiem, a także w przyszłości pomoże w funkcjonowaniu firmom założonym przez Ukraińców w Ukrainie.

Dzięki specjalistycznym bezpłatnym szkoleniom organizowanym przez Google uczestnicy w krótkim czasie otrzymają niezbędne umiejętności do rozwoju kariery. Co więcej, program został ułożony w taki sposób, aby jego absolwenci byli gotowi do wprowadzania realnych zmian w firmach. Po ukończonych szkoleniach, programy stażowe pozwolą wykorzystać zdobytą wiedzę by pomóc przejść transformację cyfrową firm i instytucji.

“Studia” z wiedzy praktycznej

Program szkoleniowy Umiejętności Jutra wystartował w kwietniu i potrwa do połowy lipca, a swoim charakterem przypominać będzie skondensowany program studiów podyplomowych, jednak skupiony w całości na wiedzy praktycznej. Dzięki temu, uczestnicy w krótkim czasie otrzymają niezbędne umiejętności do rozwoju kariery. Co więcej, program został ułożony w taki sposób, aby jego absolwenci byli gotowi do wprowadzania realnych zmian w firmach.

Na program Umiejętności Jutra składa się:

  • 50 godzin materiałów szkoleniowych
  • Ponad 20 interaktywnych webinarów
  • Dostęp do ponad 30 trenerów (ekspertów Google, SGH oraz praktyków rynkowych)
  • Dostęp do aktywnej społeczności uczestników i trenerów


Uczestnicy i uczestniczki poznają szczegółowo sześć obszarów tematycznych:

  • Podstawy zarządzania i biznesu
  • Podstawy marketingu internetowego
  • Wykorzystanie danych w optymalizacji biznesu
  • Performance marketing w praktyce
  • Technologiczne aspekty prowadzenia biznesu w sieci
  • Narzędzia chmurowe w biznesie i marketingu

W ramach programu pokazane i omówione zostanie szerokie spektrum narzędzi wykorzystywanych do transformacji cyfrowej i marketingu internetowego, w tym ponad 12 polskich rozwiązań. Szkolenie zawierać będzie także moduł dotyczący etycznego oraz inkluzywnego działania i projektowania w Internecie.


 Po ukończonym szkoleniu wręczone zostaną certyfikaty od Google i Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Szczegóły programu

Osoby, które ukończą program szkoleniowy przygotowany przez Google i SGH, zyskają także możliwość ubiegania się o jeden z 1200 płatnych staży w obszarze transformacji cyfrowej w polskich MŚP. W ten sposób z jednej strony młodzi ludzie zyskają szansę na rozwój nabytych kompetencji w praktyce oraz rozwój kariery, z drugiej zaś rodzime organizacje otrzymają potrzebne wsparcie w lepszym dostosowaniu się do współczesnego, bardziej cyfrowego świata.

Celem projektu jest wyposażenie młodych ludzi w wiedzę i narzędzia z zakresu marketingu internetowego oraz stworzenie dla nich szytych na miarę, perspektywicznych miejsc pracy.

 

 

Głównym celem projektu jest trwała integracja osób młodych na rynku pracy (w tym kobiet, osób z niepełnosprawnościami i mieszkańców małych i średnich miejscowości) oraz przyczynienie się do poprawy ich perspektyw zawodowych. Projekt skierowany jest do osób, które nie ukończyły 30 roku życia, spełniających określone kryteria rekrutacji. Celem jest zrealizowanie staży dla 1200 osób, w tym 660 kobiet. W ramach celu zostaną podniesione kompetencje zawodowe osób młodych oraz udzielona zostanie pomoc w rozpoczęciu ścieżki zawodowej w obszarze transformacji cyfrowej, jak również poprawa dostępu do rynku pracy.

- Jestem przekonany, że program stażowy ułatwi rozwój osobom młodym na rynku pracy, i wesprze małą polską przedsiębiorczość. Uczestnicy otrzymają szansę na zdobycie stabilnej, dobrze płatnej pracy w perspektywicznej branży. Natomiast polskie małe i średnie firmy będą miały szansę pozyskania kadry, która pomoże im w transformacji cyfrowej - powiedział minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda

Umiejętności Jutra drogą do rozwoju kariery

Na dzisiejsze potrzeby młodych osób odpowiada najnowszy, bezpłatny program szkoleniowy Umiejętności Jutra, który jest częścią projektu szkoleniowo-stażowego, przygotowany przez Google oraz Szkołę Główną Handlową w Warszawie. Wyposaży on młode osoby w kompetencje cyfrowe, które pomogą im lepiej odnaleźć się na rynku pracy i rozwijać perspektywiczną karierę związaną z marketingiem internetowym.

- Obserwujemy, jak bardzo w ciągu ostatnich lat na rynku wzrósł popyt na specjalistów i specjalistki ds. transformacji cyfrowej oraz digital marketingu. Jednocześnie wiemy, że młodzi ludzie, będąc cyfrowymi tubylcami i na co dzień używając technologii we wszystkich sferach życia, mogą  już dzisiaj wykorzystać te umiejętności w pracy i budowaniu swojej ścieżki zawodowej. Chcemy im w tym pomóc, a bezpłatne 8-tygodniowe szkolenie, skupione głównie na praktycznych aspektach, zostało stworzone tak, aby wydobyć ich potencjał i przekazać konkretną wiedzę oraz kompetencje do wręcz natychmiastowego wykorzystania w pracy we wszystkich przedsiębiorstwach, które potrzebują cyfrowej transformacji. W ostatnim miesiącu przygotowaliśmy specjalnie dodatkową bezpłatną ścieżkę w języku ukraińskim. Mamy nadzieję, że szkolenia pomogą uchodźcom i uchodźczyniom z Ukrainy podnieść swoje kwalifikacje w marketingu internetowym, uporządkować dotychczasową wiedzę lub zdobyć nowe umiejętności, które pozwolą im na znalezienie pracy - w Polsce, bądź w przyszłości w Ukrainie – mówi Magdalena Kotlarczyk, szefowa Google Polska.

- Jednym z kluczowych zadań sektora publicznego jest wsparcie transformacji cyfrowej polskich przedsiębiorstw. Do programu Poland. Business Harbour, skierowanego do ekspertów IT zainteresowanych pracą w naszym kraju, dołącza teraz nowy program budowy i rozwoju kompetencji cyfrowych u młodych ludzi mieszkających w Polsce. Będzie to również inwestycja w rozwój kompetencji obywateli z innych krajów naszego regionu. udział młodych osób z Ukrainy w stażach umożliwi im znalezienie atrakcyjnego zatrudnienia w Polsce i mamy nadzieje, że kiedyś przyczyni się również do budowy lepszej pozycji ukraińskich firm w okresie odbudowy gospodarki – mówi Justyna Orłowska, pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. Centrum GovTech.

Jak się zapisać do programu szkoleniowego?

Zapisy do programu edukacyjnego są możliwe poprzez stronę www. umiejętnoscijutra.pl może wziąć udział każda osoba powyżej 18. roku życia, która nie jest zatrudniona na umowę o pracę, nie pracuje w agencji marketingowej lub reklamowej, oraz spełni dodatkowe kryteria formalne. Udział w programie Umiejętności Jutra jest bezpłatny.

Informacja o tym jak zapisać się mogą uchodźcy z Ukrainy

Zapisy do programu są możliwe poprzez stronę www.skilsoftomorrow.pl

W programie może wziąć udział każda osoba powyżej 18 roku życia, która nie jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę, nie pracuje w agencji marketingowej lub reklamowej, oraz spełni dodatkowe kryteria formalne. Udział w programie Umiejętności Jutra jest bezpłatny.

Jak otrzymać płatny staż

Uczestnicy, którzy ukończą szkolenie i spełnią dodatkowe kryteria, będą mogli ubiegać się o staż w polskich MŚP, które dołączą do programu. Łącznie 1200 uczestników i uczestniczek otrzyma możliwość odbycia 3-miesięcznego płatnego stażu (3010 zł brutto/miesięcznie).. Staże będą odbywać się w dwóch turach w okresie od września do listopada 2022 i od stycznia do marca 2023 r.

Jak zapisać firmę do programu?

Rekrutacja dla przedsiębiorstw zostanie ogłoszona w maju br. na stronie https://www.gov.pl/karieerajutra

Na tej stronie chętne firmy mogą też zgłosić chęć przystąpienia do programu.

Przedsiębiorstwa, które przyślą swoje zgłoszenie, zostaną poinformowane o otwarciu zgłoszeń na stronie gov.pl

Do udziału zaprasza się MŚP zainteresowane przyjęciem przeszkolonego stażysty na 3-miesięczny program stażowy, objęcie go opieką i zapewnienie możliwości rozwijania nabytych kompetencji. W Projekcie mogą uczestniczyć firmy zarejestrowane na terytorium Polski i które na etapie przystępowania do projektu zaproponują ciekawy i spójny z celami Projektu plan stażu.

Projekt Kariera Jutra jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na lata 2014-2020 z Osi priorytetowej IV. Innowacje społeczne i współpraca ponadnarodowa, Działania 4.1 Innowacje społeczne na podstawie umowy o dofinansowanie podpisanej z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej.

 

WYG

Źródło i fot: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*