W miniony czwartek w przygranicznej Kozłowej Rudzie, Kazlų Rūda na Litwie koncern IKEA otworzył nową fabrykę mebli.
Firma rozbudowała istniejące budynki produkcyjne w Kazlų Rūda z 15 tys. do 45 tysięcy metrów kwadratowych i zainwestowała kolejne 63 mln euro.
W dotychczasowej fabryce 700 pracowników produkowano 1,2 mln sztuk mebli oraz 545 m3 płyt. Po otwarciu nowej produkcja podwoi się.
Kestutis Čičinskas, szef zakładu Ikea Industry Lietuva w Kazłu Ruda, powiedział podczas otwarcia, że „(…) ta inwestycja bardzo nam pomogła w podniesieniu poziomu automatyzacji. Mamy automatyczny system magazynowania, automatyczne przenośniki, wiele robotów w strefie pakowania. Dużo zainwestowaliśmy w bezpieczeństwo pracy i poprawę warunków ergonomicznych dla naszych pracowników... Będą potrzebni nowi pracownicy z nowymi kwalifikacjami, którym zostaną stworzone warunki na nauki.”
Litewskie Ministerstwo Gospodarki przekazało inwestorowi prawie 1,5 mld euro dotacji.
To nie pierwsza inwestycja w przemysł drzewny przy granicy z Polską.
Duże fabryki w Mariampolu
Wiosną 2019 litewskie przedsiębiorstwo obróbki drewna Juodeliai rozpoczęło rozbudowę fabryki urządzeń do pakowania w Mariampolu (Marijampole), której moc produkcyjna podwoi się. Zakład stanie na 20-hektarowej działce, którą firma kupiła w Wolnej Strefie Ekonomicznej w Mariampolu. Całkowita wartość inwestycji wyniesie 40 mln euro.
- Najszybsza na świecie linia produkcyjna elementów do pakowania zostanie zbudowana, a jej roczna produktywność, na cztery zmiany, wyniesie do 1 miliona metrów sześciennych przetworzonych materiałów - powiedział Andrius Zimnickas, szef CEO w Juodeliai.
Firma prowadzi obecnie trzy zakłady produkcyjne na Litwie, zatrudniające ponad 400 osób.
Z kolei jesienią 2018 roku, w sąsiadującym z naszym regionem Mariampolu, z udziałem premiera Litwy Sauliusa Skvernelisa oraz Ambasadora Królestwa Danii w RL Dan Edie Frederiksena, otwarto nową fabrykę okien. Funkcjonuje w mariampolskiej specjalnej strefie ekonomicznej. Docelowo ma zatrudniać tysiąc pracowników.
Inwestorem jest duńska spółka „DOVISTA” (właściciel znaków towarowych„Velfac“ i „Rationel”). Firma jest liderem w produkcji okien i drzwi w Europie Północnej. Jest własnością duńskiej spółki kapitałowej VKR Holding, która zatrudnia ponad 15 000 pracowników w 40 krajach na całym świecie. Ta spółka holdingowa jest również właścicielem producenta okien VELUX Group. Historia VKR Holding sięga 1941 roku, kiedy to inżynier Kann Rasmussen Villum opracował i opatentował znany teraz znak towarowy okna VELUX.
60 okien na godzinę
W pierwszy etap budowy firma zainwestowała 45 milionów i zatrudniła już ponad 100 pracowników. W przyszłości planuje zatrudnić do 1000 osób.
Firma produkuje ramy okienne z drewna sosnowego i drzwi aluminiowe, opakowania szklane oraz elementy metalowe.
- Zbudowaliśmy już pierwsze budynki fabryczne Dovistos, urządzenia zaczęły działać, pierwsze okna zrobione. Cieszymy się, że jesteśmy tu i oczekujemy, że nasza współpraca będzie trwała - powiedział podczas ceremonii Allan Lindhard Jorgensen, dyrektor generalny firmy, dziękując jednocześnie władzom Mariampola oraz Republiki Litewskiej za zaangażowanie, stworzenie warunków do realizacji inwestycji. - Wybrano Mariampol ze względu dobrą infrastrukturę oraz profesjonalną obsługę podczas procesu przygotowawczego zarówno ze strony władz litewskiego miasta, jak i resortu gospodarki Republiki Litewskiej – wyjaśniał wówczas dyrektor generalny firmy,
Oświadczył, że fabryka będzie produkować w ciągu godziny 60 okien, czyli 330 000 sztuk rocznie. Będą one eksportowane do Wielkiej Brytanii, Danii, Szwecji, Norwegii i Niemiec.
Zakład znajduje się na działce w strefie ekonomicznej o powierzchni 17,9 ha, zajmuje powierzchnię około 22 800 metrów kwadratowych. Od początku budowy w maju 2017 roku ma już wzniesiono już budynki zajmujące 10 800 mkw. - jeden do produkcji okien, inne pod surowce i produkty do przechowywania. Ponadto 1200 mkw. zajmuje kotłownia, która ogrzeje oba budynki i zapewni energię cieplną dla procesów przemysłowych.
Po ukończeniu trzeciego ( ostatniego) etapu inwestycji, obszar powiększy się do 65 ha, w tym 20 ha będzie pod dachem.
Litewski klaster drzewny
08 lutego 2018 roku litewskie Ministerstwo Gospodarki podpisało umowę o utworzeniu pierwszego w kraju klastra drzewnego. Oczekuje się, że będzie to sprzyjało rozwojowi branży meblarskiej, a całkowita wartość inwestycji w klastrze może sięgnąć 540 milionów euro. Dużo, jak na niespełna 3 milionowy kraj.
- Oczywiście, że inwestycje w naszym sektorze drzewnym w końcu wzrosną. (...) Nie zamierzamy podpisywać się pod tym, żeby obszary lasów będą tylko rosły i szły na eksport. Staramy się zapewnić, żeby drewno, które jest teraz eksportowane, było przetwarzane tutaj, w naszym kraju, i tu produkowane towary, powiedział wtedy ówczesny minister gospodarki Virginijus Sinkevičius przy podpisaniu umowy.
Kto wie, czy już drewno z polskiego pogranicza nie jedzie na Litwę. We wrześniu br. widziano duże samochody transportowe na litewskich rejestracjach wywożące drewno z lasu w Becejłach w gminie Szypliszki.
WYG
Źródła Dovista; IKEA; 15min.lt; Baltic- course
Na fot: Fabryka w Kazłu Ruda, okien w Mariampolu i do pakowania w Mariampolu
Fot IKEA: Dovista: UAB Juodeliai