27.01.2021

PIT 28 - trzeba zapłacić

Zarabianie pieniędzy w obecnych czasach wiąże się z koniecznością odprowadzania podatków. Różne kraje mają różne stopy podatkowe, ale większość z nas będzie musiała zapłacić daninę fiskusowi właśnie nad Wisłą.

W zależności od tego, jak zarabiamy, taki PIT musimy złożyć. Różnic jest tutaj dość dużo. Jeśli się w nich nie orientujemy, warto zasięgnąć dodatkowej wiedzy, np. w biurze podatkowym, u znajomego księgowego, itp. Pomocne mogą być także różnego rodzaju fachowe artykuły w Internecie albo prasie specjalistycznej. Im więcej będziemy wiedzieć, tym szybciej przebrniemy przez meandry rozliczeń podatkowych.

1. PIT 28 - co warto o nim wiedzieć?

2. Warto korzystać z udogodnień

3. Płaćmy podatki



 

PIT 28 - co warto o nim wiedzieć?

Każdy podatnik lub podatniczka w Polsce musi złożyć odpowiednie zeznanie podatkowe, adekwatne do formy osiąganego dochodu. Nieco inaczej to wygląda w przypadku przedsiębiorców, co innego muszą zrobić rentierzy, pracownicy najemni mają do złożenia zupełnie inne deklaracje, itp.

Dużym ułatwieniem jest obecnie możliwość, jaką daje tzw. PIT online. Oznacza to, że nie trzeba się fatygować do odpowiedniego urzędu skarbowego, celem złożenia papierowego zeznania, ale wystarczy wejść na odpowiednią stronę w sieci i można wykonać to w całości online. Jedną z nieco mniej popularnych form rozliczania się jest deklaracja PIT 28. Przy użyciu tej deklaracji rozlicza się dochody osiągane z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej, a także z tytułu najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy, itp.

Termin rozliczenia się z tego typu PIT-u za rok 2020 upływa pierwszego marca 2021 roku. Deklaracja PIT 28 nie jest niczym trudnym do wypełnienia - możemy w tym celu skorzystać z programu do wypełniania e-pitów, który bez trudu znajdziemy w Internecie.

Warto korzystać z udogodnień

Programy tego typu ułatwią nam w znacznym stopniu wypełnienie każdej deklaracji, w tym także deklaracji PIT 28. Dzięki tej pomocy unikniemy najprostszych błędów. Łatwiej nam także będzie policzyć wszelkie należne kwoty oraz potencjalne odliczenia. Program poprowadzi nas krok po kroku, aż do ostatniej rubryki w naszej deklaracji.

Prawo do wypełniania wyżej wymienionej deklaracji przysługuje tylko tym podatnikom oraz podatniczkom, którzy wypełniają konkretne obowiązki, jakie nakłada na nich ustawa. Oznacza to określone kwoty, których nie można przekroczyć w danym roku podatkowym, czy też np. dni, do których trzeba taką formę opodatkowania wybrać. Szczegóły są tutaj bardzo istotne, a więc warto skorzystać z pomocy biura podatkowego albo np. znajomej księgowej.

W przypadku formularza PIT 28 nie można się rozliczać wspólnie z małżonkiem lub małżonką. Takich zastrzeżeń jest oczywiście więcej. Dobrze jest więc dokładnie się zapoznać z tym co można, a czego nie wolno uczynić. Lepiej postępować tak, by nie narazić się na niepotrzebne kłopoty, które w skrajnych sytuacjach mogą oznaczać odpowiedzialność natury karno-skarbowej.

Płaćmy podatki

Stawka podatku płaconego w ramach PIT 28 wynosi obecnie 8,5%, o ile dochód z najmu nie przekracza stu tysięcy złotych rocznie. Powyżej tej kwoty stawka podatku rośnie do 12,5% - warto o tym pamiętać.

Podatki płacone na czas, zgodne z prawdziwymi danymi, opłacane na prawidłowych deklaracjach, nie powinny być dla nas większym problemem. Takie podejście do sprawy jest jak najbardziej pożądane. Dzięki rzetelnemu ich opłacaniu nasze państwo może spokojnie funkcjonować, zwłaszcza w tak newralgicznych przestrzeniach, jak służba zdrowia czy też pomoc społeczna.

(materiał partnera)

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*