Głównym założeniem projektu „Platforma Startowa dla nowych pomysłów – Hub of Talents” było stworzenie korzystnych warunków umożliwiających młodym innowatorom łatwiejszą i szybsza realizację swojego pomysłu biznesowego.
Projekt realizowany przez ponad rok w Parku Naukowo-Technologicznym „Polska-Wschód” w Suwałkach dobiegł końca i nadszedł czas na podsumowanie działań związanych z tym przedsięwzięciem.
W suwalskim Parku szukało swojej szansy 30 pomysłodawców na innowacyjny biznes. Do procesu inkubacji zakwalifikowanych zostało 11, z czego pięć zostało ulokowanych w PTNPW w Suwałkach. Pozostałych sześć skorzystało ze wsparcia białostockiego i łomżyńskiego Parku.
Udział w programie niósł wiele korzyści. Szkolenia, warsztaty, indywidualny mentoring i coaching biznesowy, a także obsługa księgowa i prawna, czy też doradztwo podatkowe oraz wsparcie marketingowe to usługi, z których młodzi przedsiębiorcy mogli skorzystać.
W wyniku projektu powstało pięć firm, które już rozpoczęły swoją działalność gospodarczą, a co warte podkreślenia projekt pozwolił doprowadzić pomysł do minimalnej funkcjonalności.
W przypadku firmy Prognosis Sp. z o.o., stworzono oprogramowanie, które skierowane jest do sektora energetycznego. Rozwiązanie trafnie przewiduje ilość oraz cenę energii elektrycznej. Podczas procesu inkubacji firmie udało się wykonać dwa wdrożenia pilotażowe. Działania w ramach projektu, dają nadzieję na to, aby produkt zafunkcjonował na rynku, dając swoim klientom nawet 30% oszczędności w wyniku zastosowania innowacyjnego oprogramowania.
Kolejną firmą, która ma szansę na sukces jest Easy2Wear Sp. z o.o. Nowo powstały podmiot gospodarczy w swoich działaniach skupia się na zmianie podejścia do odzieży, przeznaczonej dla osób na wózkach. W ramach projektu powstały pierwsze wzory produktów, które podniosą samodzielność osób niepełnosprawnych ruchowo i dodatkowo pozwolą tym ludziom czuć się wygodnie, komfortowo i po prostu modnie.
Theravibe Sp. z o.o. swój pomysł na biznes widzi w produkcji urządzeń służących do rehabilitacji osób niepełnosprawnych wykorzystujących wibracje mechaniczne. Prototypy powstałe w ramach projektu, to początek linii produktów zapewniających szybką rehabilitację, terapię po złamaniach kości, a także, co zdarza się coraz częściej, lepszego i odprężającego snu.
Bastion Smaku Sp. z o.o., swoją szansę widzi w produkcji bardzo wysokiej jakości wędlin na bazie własnych wyszukanych receptur, bazujących jedynie na naturalnych przyprawach (ziołach, ekstraktach z suszu ziołowego, wysublimowanych octach winnych) oraz pieczołowicie dobranego do każdego produktu procesu technologicznego, który pozwala na wytwarzanie wędlin bez dodatków chemicznych i dodatków funkcjonalnych. Dzięki nowatorskiemu podejściu oraz współpracy w ramach projektu „Hub of Talents”, udało się opracować cztery linie produktów wędliniarskich, które znalazły wsparcie marketingowe.
Produkt dedykowany przewoźnikom autobusowym, który służy do upraszczania kluczowych zadań firmy przewozowej oferuje Future Trip Sp. z o.o. Podczas inkubacji powstała pierwsza wersja oprogramowania, która oferuje narzędzia i rozwiązania na usprawnienie pracy przewoźników poprzez integrację z zewnętrznymi kanałami sprzedaży, system generowania elastycznych raportów, zautomatyzowanie wielu procesów sprzedażowych oraz intuicyjny i wygodny interfejs.
Działania podmiotów i Parku Naukowo-Technologicznego „Polska-Wschód” w Suwałkach w ramach projektu „Platforma Startowa dla nowych pomysłów – Hub of Talents” pozwoliły na rozpoczęcie działalności podmiotom gospodarczy i wypracowanie modelu biznesowego i marketingowego. To w dużej mierze może pomóc podmiotom o ubieganie się o wsparcie w ramach POPW 1.1.2 Rozwój startupów w Polsce Wschodniej. Odpowiednio przygotowany startup może pozyskać kwotę do 200 tys. euro. Takie środki dają olbrzymią szansę na to, by marzenie o biznesie przeistoczyło się w sukces.