16.08.2024

Podatek od zakupu nieruchomości - najważniejsze informacje dla kupujących

Zgodnie z danymi pochodzącymi z serwisu Otodom, liczba sprzedanych mieszkań rynku pierwotnego w ubiegłym roku przekroczyła 54 tysiące.

Zakup własnej nieruchomości zapewnia ogromne poczucie stabilności i bezpieczeństwa, pełną swobodę aranżacji wnętrz, prywatność oraz niezależność. 

Należy jednak pamiętać, że proces ten wiąże się również z pewnym obowiązkiem podatkowym. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, czym jest podatek od nieruchomości i kogo dotyczy. Zapraszamy do lektury!

Podatek od nieruchomości - podstawowe informacje

Na wstępie publikacji warto podkreślić, że sama inwestycja w nieruchomość to dopiero początek wszystkich wydatków. Wielu przyszłych właścicieli mieszkań oraz domów zapomina bowiem, że prezentowany zakup wymaga uregulowania dodatkowych należności. Jakich?

Wspomniany podatek należy do kategorii podatków od czynności cywilnoprawnych, oznaczonych skrótem PCC. W konsekwencji opłata musi być uregulowana w urzędzie skarbowym, a podmiotem zobowiązanym do uiszczenia jest osoba fizyczna lub przedstawiciel przedsiębiorstwa. 

Należy jednak zaznaczyć, że podatek od czynności cywilnoprawnych dedykowany jest rynkowi wtórnemu. Rolę takiego kosztu w przypadku zakupu od dewelopera pełni podatek VAT. Zatem ile wynosi stawka w poszczególnych przypadkach?

Podatek od czynności cywilnoprawnych

Rozliczenie podatku od czynności cywilnoprawnych wymaga uwzględnienia 2% wartości nieruchomości z rynku wtórnego. Wysokość tych wyliczeń przeznaczona zostanie właśnie na ten cel. Należy podkreślić pewne zmiany, które nadejdą wraz z końcem sierpnia 2024 r. Zgodnie z nowymi przepisami, osoby nabywające pierwszą nieruchomość zostaną całkowicie zwolnione z takiego zobowiązania. Co więcej, podatek od czynności cywilnoprawnych może być wymagany również w przypadku niektórych nieruchomości z rynku pierwotnego. Co to oznacza w praktyce?

Osoby zainteresowane zakupem, co najmniej 6 lokali w obrębie danego kompleksu obiektów lub jednego budynku, muszą liczyć się z dodatkowym zobowiązaniem. W rezultacie, na inwestorze ciąży konieczność uregulowania podatku PCC w wysokości 6%. Opisany wydatek nie wygasza jednak obowiązku zapłaty podatku VAT!

Należy pamiętać, że tego rodzaju zobowiązania posiadają również precyzyjne terminy spłaty. W tym przypadku młody nabywca powinien opłacić podatek od czynności cywilnoprawnych najpóźniej w ciągu 14 dni od momentu podpisania umowy kupna-sprzedaży.

Podatek VAT

Kalkulacje dotyczące podatku VAT nie przynoszą żadnych nowości. Przedstawione zasady skierowane są zatem do właścicieli nieruchomości, mieszkań oraz domów, właśnie z rynku pierwotnego. W tej sytuacji sam proces regulowania należności jest znacznie prostszy. Wspomniany podatek VAT zawarty jest bowiem już w samej cenie nieruchomości, więc zakup pokrywa ten wydatek. To na deweloperze spoczywa konieczność odpowiedniego rozliczenia podatkowego, ograniczając obowiązki przyszłych lokatorów w tym kontekście do minimum.

Podczas zakupu lokalu o powierzchni powyżej 25 metrów kwadratowych, stawka podatku wynosi 8% kwoty, za którą nabyliśmy lokal. Pewnym odstępstwem jest jednak mikroapartament, czyli lokal poniżej 25 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Wówczas ustawodawca określił wysokość stawki VAT na 23% wartości samej nieruchomości, nawiązując do wymogów lokali użytkowych. Zgodnie z wcześniejszymi informacjami, podatek VAT zostaje opłacony w momencie zakupu samej nieruchomości.

Zakup nieruchomości, czyli pozostałe opłaty

Poza opisanym podatkiem od nieruchomości zakup nieruchomości generuje dodatkowe koszty, o których warto pamiętać. Jedną z nich jest tak zwana taksa notarialna, która poświadcza sam akt zakupu nieruchomości i wymaga udziału notariusza. Wysokość taksy notarialnej jest uzależniona od wartości nieruchomości, a jej przedział zawarty został w Ustawie z dnia 14 lutego 1991 r. – Prawo o notariacie oraz w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej. Co interesujące, przedział tego wydatku waha się od 100 złotych do nawet 10 tysięcy złotych!

Do pozostałych wydatków zalicza się między innymi podatek od czynności cywilnoprawnych, w związku ze wpisem do hipoteki, koszty założenia księgi wieczystej danej nieruchomości oraz uzyskania odpisu, opłaty sądowej lub koszt otrzymania odpisu aktu notarialnego. 

Jak widać, zakres wszystkich wydatków jest naprawdę zróżnicowany, co może doprowadzić do licznych pomyłek i przeoczeń. W takiej sytuacji niezawodnym wsparciem jest specjalistyczny portal podatkowy. Dlaczego?

Portal podatkowy - osobisty ekspert w zasięgu ręki

Portal Podatnik.info zawiera kompleksowe, czytelne, a co najważniejsze aktualne informacje dane i regulacje ze świata podatków. Udostępnione informacje oraz formularze opracowane są przez prawdziwych fachowców w dziedzinie podatków, co niweluje ryzyko potencjalnych i kosztownych błędów w rozliczeniach.

Znajdziesz tam również zupełnie bezpłatny program do PIT, dzięki któremu sprawnie rozliczysz się z fiskusem bez wychodzenia z domu.

(artykuł sponsorowany)

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*