02.10.2021

Podlaskie miasto z drewna – Xylopolis zadebiutowało na Expo 2020 w Dubaju

W Dubaju od 1 października można zwiedzać Pawilon Polski na Wystawie Światowej Expo 2020. Cykl prezentacji regionów rozpoczęła ekspozycja z Podlaskiego – Xylopolis. Miasto zasilane naturą. W uroczystej inauguracji tego największego wydarzenia gospodarczo-promocyjnego na świecie uczestniczył marszałek Artur Kosicki.

 W uroczystej inauguracji tego największego wydarzenia gospodarczo-promocyjnego na świecie uczestniczył marszałek Artur Kosicki.

Województwo podlaskie prezentuje się w Dubaju jako pierwsze, obok dziesięciu innych regionów kraju. Xylopolis będzie tu można oglądać do 24 października.

– To ogromny zaszczyt móc otwierać Pawilon Polski na Expo 2020, ale także ogromna odpowiedzialność, bo sposób, w jaki się tu zaprezentujemy, będzie decydować o tym, jak będzie widział nas świat – mówił podczas ceremonii inauguracyjnej Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego.

Jak podkreślił, to niesamowita szansa dla regionu, „bo Expo to największa i najbardziej prestiżowa impreza promocyjno-gospodarcza na świecie”.

Kreatywność inspirowana naturą

Hasło Pawilonu Polski to „Kreatywność inspirowana naturą”. Nawiązuje ono do bogactwa przyrody, z którego słynie nasz kraj, ale przede wszystkim do potencjału ludzi.

– My, jako mieszkańcy Podlaskiego, cenimy i lubimy kreatywne rozwiązania. Mam nadzieję, że podczas zwiedzania sami się państwo o tym przekonacie – zachęcał do odwiedzania Xylopolis Artur Kosicki.

Z kolei Jakub Sławek, ambasador RP w Abu Zabi, docenił trud i wysiłek włożony w wykonanie pawilonu. Podziękował też partnerom zaangażowanym w jego powstanie.

– Jest wyjątkowy. Mam nadzieję, że pozostanie tu dłużej – mówił.

Podlaskie unikalne w skali świata

Celem ekspozycji jest promocja kultury, nauki, gospodarki i walorów turystycznych regionu. Przedsięwzięcie wpisuje się w hasło „Podlaskie zasilane naturą”.

– Wystawa oddaje charakter naszego województwa, pokazuje, jakim jesteśmy regionem – wielokulturowym, różnorodnym, czerpiącym z bogactw natury – wymieniał marszałek. – Pokazuje te walory, dzięki którym jesteśmy unikalni w skali całego świata.

Xylopolis to efekt współpracy Województwa Podlaskiego z partnerami, m.in.: resortem klimatu i środowiska, Politechniką Białostocką, Uniwersytetem w Białymstoku oraz fundacją Unitalent.

– Ta współpraca jest czymś absolutnie niezwykłym, czymś, co powinno charakteryzować całą obecność na Expo, bo Expo to przecież – „Łącząc umysły, kreujemy przyszłość"! – podkreślał Adrian Malinowski, Komisarz Generalny Sekcji Polski.

Drzwi na świat

Ważnym elementem ekspozycji jest monumentalny – o powierzchni niemal 46 m2 – obraz prof. Leona Tarasewicza, wybitnego współczesnego artysty, pochodzącego z województwa podlaskiego.

– Dobrze, że znalazło się tu miejsce na sztukę współczesną. Dzięki temu otwierają się drzwi, a za nimi jest świat, którego jeszcze nie znamy, który dopiero będzie tworzył przyszłość – zaznaczył prof. Tarasewicz. – Połączenie sztuki, nauki i ludzi, którzy tworzą elitę w danym narodzie daje koło zamachowe, dzięki któremu cywilizacja się rozwija.

Miasto z drewna

W swojej pracy autor nawiązał do lokalnych krajobrazów i hasła przewodniego Pawilonu Polski. Xylopolis to m.in. historia podlaskich lasów, które są jednym z najcenniejszych bogactw przyrodniczych, a drewno – surowcem, który od zawsze miał ogromny wpływ na życie mieszkańców i odgrywał ważną rolę w rozwoju gospodarczym i społecznym.

– To jest doskonały przykład tego, że zachowując to, czym inspiruje nas natura – a drewno jest najlepszym materiałem – uzupełniając technologie tradycyjne technologiami nowoczesnymi, dochodzimy do przebudowy gospodarki – mówił dr Krystian Szczepański, Dyrektor Instytutu Ochrony Środowiska-Państwowego Instytutu Badawczego, reprezentujący podczas wydarzenia Michała Kurtykę, ministra Klimatu i Środowiska.

Piątkową uroczystość otwarcia Pawilonu Polski w Dubaju uświetnił występ Karoliny Cichej, multiinstrumentalistki z Podlaskiego, stypendystki marszałka województwa.

Łącząc umysły, tworzymy przyszłość – Expo 2020

Expo 2020 jest pierwszą Wystawą Światową zorganizowaną w kraju arabskim, zlokalizowaną na terenie o powierzchni 4,38 km2. W ciągu 182 dni ze swoimi pomysłami, produktami, innowacjami zaprezentuje się tu ponad 200 wystawców. Szacuje się, że wystawę odwiedzi 18 mln gości, którzy złożą 25 mln wizyt.

Tematy przedsięwzięcia to: Możliwości, Mobilność i Zrównoważony Rozwój. Mają zainspirować odwiedzających do ochrony planety, odkrywania nowych granic i budowania lepszej przyszłości. Każdemu z zagadnień został poświęcony specjalny budynek.

Polska, przez kolejnych sześć miesięcy (1.10.2021-31.03.2022), zorganizuje blisko tysiąc różnego rodzaju wydarzeń. Najważniejsze z nich to: Dzień Polski (7.11.2021), Polsko-Arabskie Forum Gospodarcze (6.12.2021), Polsko-Afrykańskie Forum Gospodarcze (23.02.2022).

Udział naszego kraju w Wystawie Światowej koordynuje Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH).

Źródło: UMWP

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*