24.01.2018

Polscy przedsiębiorcy z Litwy chcą zainwestować w Suwałkach. Korona jednoczy

Biznesmeni z Forum Przedsiębiorczości Polskiej „Korona” na Litwie przyjechali do Suwałk na spotkanie z władzami Parku Naukowo-Technologicznego Polska-Wschód oraz Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

Podczas spotkania zostały zaprezentowanie korzyści oraz możliwości inwestowania w Suwałkach, także z finansowaniem inwestycji ze środków unijnych.

- W Polsce zmienia się tło ustawowe, wchodzą nowe projekty wsparcia unijnego. Otrzymaliśmy tutaj informacje, które pomogą nam w podjęciu decyzji zarówno o inwestycjach za granicą, jak i o współpracy z polskimi firmami. Był to nasz drugi wyjazd. Z parkiem technologicznym w Suwałkach nawiązaliśmy już stałą współpracę. W miarę możliwości chcielibyśmy poznawać też inne parki w Polsce-  mówi Andrzej Łuksza z „Korony”.

Przygraniczne położenie Suwałk powoduje, że park może być ważnym ośrodkiem kreowania współpracy polskich podmiotów gospodarczych z partnerami zagranicznymi.

- Zamysł i geneza była taka, aby park w jak największym stopniu angażował nie tylko podmioty znajdujące się w kraju, lecz również za granicą. Województwo podlaskie graniczy z Litwą, z Białorusią i Roją, w związku z czym jest to dobre miejsce, aby tworzyć biznes o charakterze międzynarodowym – mówił podczas spotkania prezes zarządu Parku Naukowo-Technologicznego Dariusz Bogdan. - Angażujemy się we wszystko to, co może służyć rozwojowi przedsiębiorczości, powstawaniu nowych pomysłów. Realizujemy kilka naprawdę dużych projektów, które mogą pomóc w starcie początkujących firm, ale również angażujemy się w badania naukowe.

Korona zrzesza

Główną ideą powstania przed sześcioma laty „Korony” była integracja lokalnego środowiska przedsiębiorców o polskim pochodzeniu. Założycielami Forum Przedsiębiorczości Polskiej” były trzy firmy z Wilna: UAB „Klion”, UAB „Visla” oraz UAB „Diurablis”. Forum „Korona” zrzesza firmy działające w różnych sektorach: w handlu, produkcji i sferze usług. Jako główne cele działalności wyznaczono: rozwój ekonomicznego potencjału regionów, tworzenie nowych miejsc pracy, rozwój współpracy gospodarczej między Polską a Litwą, wdrażanie nowoczesnych technologii oraz metod zarządzania w biznesie.

Nowoczesne metody zarządzania, jak 5S, Lean, Kaizen, Smed członkowie „Korony” poznawali m.in. w fabryce Volkswagena w Poznaniu, w zakładzie Lech Browary Wielkopolskie oraz drukarni książek Abedik.

Forum Przedsiębiorczości Polskiej „Korona” współpracuje z Wydziałem Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Wilnie, samorządami Rejonu Wileńskiego i Solecznickiego, Domem Kultury Polskiej w Wilnie, wileńską filią Uniwersytetu w Białymstoku, także została podpisane porozumienie o współpracy z Nidzickim Klubem Biznesu.

Do Forum należy ok.20 przedsiębiorstw z Wilna, rejonów wileńskiego i solecznickiego

Coraz więcej spółek otwiera działalność w rejonie wileńskim

Polskojęzyczny rejon wileński przyciąga coraz więcej przedsiębiorców i budzi zainteresowanie wśród inwestorów. Świadczy o tym rokrocznie wzrastająca od 2004 roku liczba podmiotów gospodarczych zarejestrowanych i działających na terenie rejonu.

Według danych Departamentu Statystyki, 1 stycznia tego roku w rejonie wileńskim działało 2587 podmiotów gospodarczych. To o 83 więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. W ciągu ostatnich ośmiu lat liczba działających w rejonie wileńskim spółek co roku zwiększała się średnio o 129 podmiotów.

Już drugi rok z rzędu rejon wileński plasuje się w pierwszej dziesiątce najbardziej przedsiębiorczych samorządów na Litwie. Jak wynika z badania przeprowadzonego w 2017 roku przez bank Citadele, rejon wileński zajął 8. miejsce, spośród 60 samorządów w kraju, w których są najmniejsze przeszkody dla biznesu, które są najbardziej przychylne dla przedsiębiorców, przyczyniają się do rozwoju biznesu, stwarzają najbardziej dogodne warunki dla przedsiębiorców.

Samorząd rejonu wileńskiego udziela rad przedsiębiorcom w kwestiach zakładania biznesu i możliwości rozwoju, w samorządzie od lat działa Fundusz Wspierania Drobnych i Średnich Przedsiębiorstw.

Rekordowe polsko litewskie handlowanie

Wzrastają też obroty handlowe między Polska, a Litwą. Podczas spotkania sprzed paru dni, zorganizowanego przez Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Wilnie oraz Forum Przedsiębiorczości Polskiej „Korona”, kierownik Wydziału Jerzy Karasiuk, poinformował, że 2017 rok „(…) był rekordowym, jeżeli chodzi o współpracę handlową pomiędzy Polską a Litwą.

- Co prawda nie mamy jeszcze pełnych danych za 2017 rok, ale  bazując na danych za 11 miesięcy, które są już wyższe niż za cały 2016 rok. Możemy prognozować, że nasze obroty handlowe w 2017 roku wzrosną prawie o 20 proc.

Eksport z Polski wzrósł o 10 proc, a import z Litwy o 30 proc. Obroty handlowe między naszymi krajami utrzymywały się w ostatnich latach na poziomie 3,5 mld euro.

 - Mamy za sobą rok bardzo udany, bardzo korzystny dla polskiej przedsiębiorczości działającej na litewskim rynku. Cieszy nas, że Polska umocniła swą pozycję wśród najważniejszych partnerów Litwy. Pod względem inwestycji i handlu jesteśmy trzecim partnerem handlowym Litwy zarówno w imporcie i eksporcie – oświadczyła ambasador RP na Litwie Urszula Doroszewska.

Już ponad 200 polskich podmiotów gospodarczych zainwestowało na Litwie. Wiele litewskich spółek inwestuje także w Polsce. Litwini inwestują u nas w produkcję i handel. Nabyli kilka przedsiębiorstw branży budowlanej, drogowej, spożywczej.

 

WYG

Źródła: park.suwalki.pl; korona.lt; zw.lt; vrsa.lt; L24.lt

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*