W przyszłej perspektywie finansowej na lata 2021-2027 dla polskich rolników zostaną zmniejszone dopłaty bezpośrednie. Litwa natomiast otrzyma większe fundusze na dopłaty bezpośrednie niż obecnie.
Unijny komisarz ds. rolnictwa Phil Hogan poinformował przed kilkoma dniami, że polscy rolnicy otrzymają na dopłaty bezpośrednie w ramach nowego wieloletniego budżetu UE na lata 2021-2027 o około 1 proc. mniej funduszy niż obecnie. Mniej niż 1-procentowe zmniejszenie funduszy dotknie poza Polską również Bułgarię.
Cięcie w dopłatach bezpośrednich 3,9 proc. wyniesiew przypadku 16 państw UE. Mniejsze cięcie, oprócz Polski, będzie jeszcze w 5 krajach.
Jednak nie wszystkie państwa dostaną mniej. Litwa, Łotwa, Estonia, a nawet Portugalia otrzymają w kolejnej perspektywie finansowej większe fundusze na dopłaty bezpośrednie niż obecnie – na hektar o odpowiednio 13,6 proc., 13,2 proc i 12,3 proc. więcej.
Portal Politico podał ponadto, że górny limit dopłat na jedno gospodarstwo miałby wynosić 60 tys. euro. Obecnie aż 80 proc. unijnych dopłat idzie do 20 proc. rolników, którzy mają największe gospodarstwa rolne.
Niemal 7 mln gospodarstw rolnych w całej Unii Europejskiej ( w Polsce ok.1,3 mln) korzysta z płatności bezpośrednich. Często stanowią one znaczną część dochodu z działalności rolniczej danego gospodarstwa. Średnie dochody rolnicze kształtują się na poziomie ok. 40-46% średniej pozostałych grup zawodowych. Dodatkowo, połowę z dochodów stanowią wypłacane rolnikom z budżetu UE płatności bezpośrednie, które mają na celu zapewniać rentowność gospodarstw i obszarów wiejskich – wynika z danych komunikatu Komisji Europejskiej zawartych w komunikacie „Przyszłość rolnictwa i produkcji żywności”.
Obecnie budżet na Wspólną Politykę Rolną na dopłaty wynosi 58 mld euro i jest to największa pozycja po stronie wydatków unijnego budżetu. Jednak polscy rolnicy otrzymują znacznie niższe - czasem nawet 3-krotnie - dopłaty niż farmerzy z Niemiec, Francji czy Włoch. Jeszcze nie tak dawno Polska i kraje, które przystąpiły do UE w 2004 r. lub później, postulowały, by dopłaty były równe dla wszystkich rolników bez względu na to z jakiego państwa pochodzą. Niestety, wygląda na to, że ten postulat nie zostanie zrealizowany.
Z danych KE wynika, że Europa liczy coraz mniej rolników. Są oni także coraz starsi. Głównymi powodami tego są trudności związane z wykonywaniem zawodu rolnika i wielkość inwestycji potrzebnych na początku działalności.
W ostatnim dziesięcioleciu ogólna liczba rolników w UE-27 zmniejszyła się w szybkim tempie: z 14,5 mln w 2005 r. do 10,7 mln w 2013 r. Liczba młodych rolników, tj. w wieku do 44 lat, spadła z 3,3 mln do 2,3 mln. Obecnie 4,5 mln rolników w Unii Europejskiej ma ponad 65 lat czyli 30% wszystkich rolników. Tylko 6% rolników ma mniej niż 35 lat.
WYG
Źródła: L24.lt; agrofakt.pl