Zapraszamy na relację na żywo


Ślepsk Malow Suwałki


Asseco Resovia Rzeszów

24.11.2024
14:45

21.10.2022

Polska Wschodnia. 100 mln euro na rozwój turystyki, jeszcze bez daty naboru wniosków

Jak już informowaliśmy, Komisja Europejska zaakceptowała program Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027.

To ponad 12 mld zł, które wesprą małych i średnich przedsiębiorców, zadbają o dobry klimat na terenach miejskich, poprawią dostępność transportową makroregionu, a także pomogą chronić przyrodę poprzez zachowanie jej bioróżnorodności i rozwijanie turystyki w zgodzie z naturą.

Zakres terytorialny

Z programu skorzysta 5 dotychczasowych województw: lubelskie, podlaskie, podkarpackie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie oraz – co jest nowością –  część województwa mazowieckiego (bez Warszawy i 9-ciu otaczających ją powiatów), tzw. region statystyczny mazowiecki regionalny. 

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej już ogłosiło, że na rozwój turystyki na tym obszarze zostanie przeznaczonych 100 mln euro.

- Wsparcie turystyki w Polsce Wschodniej będzie kontynuowane również w kolejnych latach. Firmy będą mogły skorzystać z pożyczek na rozwój turystyki z nowego programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027. Na bazie pozytywnych doświadczeń planujemy kontynuację i zwiększenie skali wsparcia dla małych i średnich przedsiębiorstw, działających w Polsce Wschodniej, w szeroko rozumianej branży turystycznej –informuje Małgorzata Jarosińska-Jedynak, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

Z instrumentu Przedsiębiorcza Polska Wschodnia – Turystyka mogą korzystać mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa działających w branży turystycznej i okołoturystycznej w Polsce Wschodniej.

Na co?

Pozyskane wsparcie przedsiębiorcy będą mogli przeznaczyć na unowocześnienie działalności np. na doposażenie hoteli i restauracji, inwestycje w infrastrukturę sportową i rekreacyjną (np. wypożyczalnie sprzętu turystycznego), turystyczne atrakcje związane z rozrywką i kulturą, transport turystyczny i inne inwestycje w branży okołoturystycznej służące poszerzeniu oferty i podniesieniu jakości usług turystycznych. Działanie będzie uzupełniać ofertę ponadregionalnych szlaków turystycznych również współfinansowanych ze środków Programu.

Na razie nie podano daty pierwszego naboru wniosków.

Już 1000 udzielonych pożyczek na rozwój turystyki w Polsce Wschodniej

W minionym okresie finansowym ( 2014 – 2020) udzielono przedsiębiorcom z Polski Wschodniej w ramach instrumentu Przedsiębiorcza Polska Wschodnia-Turystyk tysiąc pożyczek na rozwój turystycznych inwestycji. To pieniądze krajowe, którymi zarządza Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR) we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK).

- Pożyczki pomogły rozwinąć działalność ponad 900 małym i średnim przedsiębiorstwom, często firmom rodzinnym, a Polska Wschodnia wzbogaciła się o nowe atrakcje i wyższej jakości usługi dla turystów - powiedziała Małgorzata Jarosińska-Jedynak, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

Łączna wartość do tej pory udzielonego wsparcia to ponad 190 mln zł. Dzięki pożyczkom firmy zainwestowały między innymi w rozwój hoteli i pensjonatów, restauracji, parków rozrywki, wypożyczalni sprzętu turystycznego, przewozów turystycznych i wielu innych wpisujących się w branżę turystyczną przedsięwzięć. W czasie pandemii mogły natomiast skorzystać z finansowania na pokrycie wydatków związanych z bieżącą działalnością, aby zapewnić ciągłość funkcjonowania przedsiębiorstwa.

Pożyczka jest niskooprocentowana, z możliwością uzyskania karencji spłat oraz ustalenia zmiennych warunków spłaty uwzględniających sezonowy charakter działalności. Przedsiębiorca może spłacać pożyczkę nawet przez 7 lat.

Wciąż obowiązują ułatwienia w spłacie pożyczek dla firm, które szczególnie dotknął kryzys związany z pandemią. Mogą one w całości przeznaczyć pożyczkę na sfinansowanie wydatków związanych z bieżącą działalnością, czy skorzystać z 6-miesięcznych wakacji kredytowych dla spłat rat kapitałowych lub kapitałowo-odsetkowych. Nie jest wymagany od nich wkład własny.

Źródło: MFiPR

Fot: Ilustracja do tekstu

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*