Powiatowy Lekarz Weterynarii w Gołdapi uznał powiat gołdapski za teren zagrożony chorobą Afrykańskiego pomoru świń (ASF). Ma to związek z pojawieniem się tej choroby na Litwie i możliwością przeniesienia jej na terytorium Polski. Powiat gołdapski, graniczący z Litwą i Obwodem Kaliningradzkim, jest pierwszym w woj. warmińsko-mazurskim objętym takim rozporządzeniem.
Zakazano w związku z tym prowadzenia targów, wystaw czy pokazów z udziałem trzody chlewnej oraz wprowadzanie na teren gospodarstw utrzymujących świnie: padłych dzików, ubocznych produktów pochodzących z dzików, a także produktów, surowców i innych przedmiotów w tym wyposażenia myśliwskiego, które mogą spowodować szerzenie się wirusa afrykańskiego pomoru świń.
Hodowcy trzody chlewnej muszą m.in. wyłożyć maty dezynfekcyjne, by zabezpieczyć wejścia do pomieszczeń, w których utrzymywane są świnie. Muszą też trzymać zwierzęta w zamknięciu i na bieżąco czyścić oraz dezynfekować narzędzia i sprzęt wykorzystywany w hodowli. Ponadto mogą karmić świnie tylko paszą zabezpieczoną przed dostępem dzikich zwierząt.
Ma to związek z pojawieniem się tej choroby na Litwie i możliwością przeniesienia jej na terytorium Polski. Powiat gołdapski jest pierwszym w woj. warmińsko-mazurskim objętym takim rozporządzeniem. Graniczy on z Litwą i obwodu kaliningradzkim. W gminie Dubeninki stykają się granice: polska, rosyjska i litewska.
Przypomnijmy, że już 9 sierpnia 2013 roku. wojewoda podlaski i lubelski wydali podobne rozporządzenia, mocą których ustalono obszary zagrożenia wystąpienia afrykańskiego pomoru świń obejmujący m.in. tereny powiatów: augustowskiego, białostockiego, bielskiego, hajnowskiego, monieckiego, sejneński, siemiatyckiego, sokólskiego i suwalskiego oraz miast: Białystok i Suwałki.
Na tym obszarze zakazuje się:
- prowadzenia targów, wystaw, pokazów, konkursów z udziałem świń;
- wywożenia tusz oraz skór odstrzelonych dzików bez otrzymania potwierdzenia ujemnego wyniku badania laboratoryjnego w kierunku wykrycia afrykańskiego pomoru świń;
- wyprowadzenia zwłok padłych świń do zakładów utylizacyjnych bez wcześniejszego zgłoszenia padnięć świń do powiatowego lekarza weterynarii;
- uboju świń na użytek własny
Główny Lekarz Weterynarii,w specjalnie wydanym komunikacie, zaprzecza pogłoskom o o rzekomym wystąpieniu afrykańskiego pomoru świń na terytorium Polski
Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii w sprawie doniesienia o rzekomym wystąpieniu afrykańskiego pomoru świń na terytorium Polski:
W dniu 24 stycznia 2014 r. litewskie władze weterynaryjne notyfikowały o stwierdzeniu dwóch przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików w rejonie solecznickim (okręg wileński) oraz w rejonie orańskim (okręg olicki). Do dnia dzisiejszego nie stwierdzono dalszych przypadków wystąpienia ASF u dzików ani u świń na terytorium Litwy.
Z dniem 27 stycznia 2014 r. Federacja Rosyjska, podając za powód fakt wystąpienia w/w przypadków ASF na terytorium Litwy, wstrzymała import wieprzowiny i wyrobów wieprzowych z całej UE, w tym z Polski. Federacja Rosyjska nie będzie również uznawać unijnych świadectw zdrowia wystawionych po tej dacie. Zdaniem Komisji Europejskiej działania Federacji Rosyjskiej są nieproporcjonalne do zaistniałego problemu.
Jednocześnie, strona rosyjska w niektórych związanych z powyższym zagadnieniem wypowiedziach i materiałach wskazywała na nieprawdziwe informacje, iż do wystąpienia ASF doszło również na terytorium Polski. Główny Lekarz Weterynarii podkreśla, iż afrykański pomór świń nie występuje ani nigdy nie występował na terytorium Polski. Wszelkie doniesienia medialne sugerujące, iż mogło dojść do wystąpienia ASF w Polsce nie znajdują potwierdzenia w faktach. Wyniki działań służb weterynaryjnych, w tym wyniki badań laboratoryjnych prowadzonych na terenie kraju od roku 2011 wyraźnie wskazują (w tym okresie przebadano 2077 sztuk świń oraz 13063 sztuk dzików), że nie stwierdzono w Polsce afrykańskiego pomoru świń (wszystkie wyniki badań laboratoryjnych wykonanych na próbkach pobranych od tych zwierząt były ujemne). Nie stwierdza się również zwiększonej liczby padnięć dzików.
Ponadto, w odpowiedzi na powyższe doniesienia Główny Lekarz Weterynarii przekazał w dniu 28 stycznia 2014 r. stronie rosyjskiej sprostowanie informacji dotyczących rzekomego wystąpienia ASF na terenie Polski oraz podkreślił, że dotychczas nie wykryto ognisk choroby ani nie zauważono również zwiększonej liczby padnięć dzików, jak również poinformował stronę rosyjską o działaniach podejmowanych na terenie Polski w związku z zagrożeniem ASF oraz o prowadzonym programie monitoringowym mającym na celu wczesne wykrycie zakażeń wirusem wywołującym tę chorobę.
Jan Wyganowski