Samorządy powiatu sejneńskiego zawarły porozumienie o ustanowieniu Klastra Energii.
Oprócz samorządów miasta i gminy Sejny, gmin Krasnopol, Giby, Puńsk, członkiem klastra jest także Centrum Energii Odnawialnej i Biomasy w Sejnach i ono będzie pełnić funkcję Koordynatora Klastra.
Do obowiązków koordynatora należy m.in. organizowanie struktury instytucjonalnej, koordynowanie działań partnerów w zakresie jego rozwoju, prowadzenie prac administracyjnych i finansowych, organizacja biura.
Organem wykonawczym klastra będzie Zespół Sterujący. Do jego zadań należy w szczególności pozyskiwanie środków na realizację projektów zgodnych ze strategią klastra.
Misja i cele Klastra
1. Misją klastra jest radykalna poprawa stanu środowiska na obszarze Ziemi Sejneńskiej, w tym jakości powietrza, poprawa bezpieczeństwa energetycznego oraz wzmocnienie lokalnej gospodarki dzięki optymalizacji wykorzystywania lokalnie dostępnych zasobów energetycznych, w tym odnawialnych źródeł energii oraz innym działaniom proefektywnościowych.
2. Działania klastra będą wzmacniać wizerunek regionu, w którym intensywnie rozwija się przemysł turystyczny, wskazując, że angażuje się on w działania proekologiczne, a przez to jest przyjazny i otwarty dla odwiedzających.
Działania Klastra
1. W ramach klastra będą podejmowane działania mające doprowadzić do stworzenia nowoczesnego środowiska współpracującego na bazie najnowszych, innowacyjnych technologii w zakresie badań, wdrożeń i kształcenia kadr z zapewnieniem wzajemnych transferów wiedzy, środków i technologii, a przez to:
a) wypracowanie i następnie wdrażanie efektywnych rozwiązań służących radykalnej poprawie stanu środowiska, w tym jakości powietrza na terenie Ziemi Sejneńskiej,
b) stworzenie i następnie wdrażanie kompleksowych programów służących bezpieczeństwu i samowystarczalności energetycznej Ziemi Sejneńskiej przy optymalnym wykorzystywaniu lokalnych zasobów energetycznych,
c) stworzenie korzystnych warunków dla realizacji inwestycji ujętych w powyższych programach, a w szczególności prowadzenie prac studialnych i badawczych mających na celu opracowanie optymalnych programów inwestycyjnych,
d) realizację programów inwestycyjnych finansowanych ze środków publicznych i prywatnych, w tym również w formule partnerstwa publiczno-prywatnego,
e) prowadzenie edukacji ekologicznej i propagującej efektywne gospodarowanie energią,
f) inicjowanie, wspieranie, prowadzenie i finansowanie prac badawczo-rozwojowych i przemysłowych,
g) realizację działań prowadzących do poprawy efektywności energetycznej z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii,
h) wspieranie rozwoju inteligentnych systemów monitorowania konsumpcji energii jako narzędzia bilansowania, sterowania poboru energii oraz zintegrowanego planowania,
i) tworzenie mechanizmów skutecznego pozyskiwania i wykorzystywanie dostępnych środków publicznych na sfinansowanie inicjatyw podejmowanych w ramach Klastra.
Sięgnąć po zewnętrzne pieniądze
Realizacja projektów będzie mogła być finansowana ze środków własnych klastra, funduszy europejskich oraz innych funduszy krajowych, a także środków własnych Partnerów Klastra.
Zawiązanie klastra energetycznego pozwoli samorządom skuteczniej sięgać po unijne i rządowe pieniądze.
Definicja klastra energetycznego została przedstawiona w znowelizowanej wersji ustawy o odnawialnych źródeł energii. Pozwala to na tworzenie porozumień cywilno-prawnych, zawieranych przez osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki nieposiadające osobowości prawnej, jednostki naukowe, jednostki badawczo-rozwojowe lub jednostki samorządu terytorialnego, dotyczących wytwarzania i równoważenia zapotrzebowania lub obrotu energią z OZE bądź z innych źródeł lub paliw, w ramach jednej sieci dystrybucyjnej, odpowiednio w granicach jednej gminy albo powiatu.
Jak wynika z przedstawionej przez resort energii ekspertyzy, klastry mają się przyczynić do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego lokalnym społecznościom niezależnie od zewnętrznych dostaw surowców oraz do pobudzenia energetyki prokonsumenckiej. Mają się przełożyć też na obniżenie kosztów energii dla odbiorców końcowych.
Na słabo rozwiniętych obszarach klastry energetyczne mogą natomiast podnieć konkurencyjność gospodarki lokalnej i przyczynić się do restrukturyzacji obszarów wiejskich. Nie bez znaczenia jest też aspekt ochrony środowiska.
Zmiany w ustawie o OZE umożliwiają nawet tworzenie „wysp energetycznych” i zamkniętych systemów dystrybucyjnych, a więc obszarów samowystarczalnych energetycznie.
Na spotkaniu w Ministerstwie Energii, jakie odbyło się w lipcu br., podane zostały przykłady już działających inicjatyw stanowiących punkt wyjścia do utworzenia „klastrów energetycznych”- w Nowym Targu (Klaster Energii „Zielone Podhale”), Miastku (Gminne Centrum Zarządzania Energią). Przywołane zostały także przykłady takich przedsięwzięć działających zagranicą: w Landskronie i Malmö (Szwecja), Valle Camonica (Włochy) oraz „wiosek energetycznych” funkcjonujących w Niemczech.
Ministerstwo Energii poprzez uruchomienie projektów pilotażowych klastrów energetycznych zamierza wypracować model ich wsparcia poza środkami unijnymi oraz wytyczne dla podmiotów zamierzających realizować tego typu inicjatywy. Zgodnie z planami Ministerstwa Energii realizacja projektów pilotażowych powinna rozpocząć się jesienią tego roku.
Środki na tworzenie klastrów energetycznych mogą pochodzić z regionalnych programów operacyjnych lub unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Konkurs dla klastrów
Ministerstwo energii ogłosiło właśnie konkurs dla uczestników klastrów energetycznych. Celem konkursu jest wyróżnienie specjalnym certyfikatem tych klastrów energii, które zaprezentują najlepszą wizję swojego rozwoju. Na zgłoszenia resort czeka do 30 września 2017 r.
Wyróżnione w konkursie zostaną te klastry, które zaprezentują najatrakcyjniejszą strategie rozwoju obszaru swojej działalności. Powinna ona przede wszystkim uwzględniać m.in. lokalne potrzeby energetyczne danego terenu przy wykorzystaniu lokalnego potencjału i dostępnych zasobów.
Wyróżnione klastry otrzymają Certyfikat Pilotażowego Klastra Energii.
Wszystkie klastry, które otrzymają certyfikat pilotażowego klastra energii włączone zostaną w działania ME w zakresie: wymiany doświadczeń w ramach klastrów oraz promocji dobrych praktyk.
WYG