01.12.2021

Pracujesz lub dorabiasz na Litwie? Od 1 stycznia wypłata wynagrodzenia wyłącznie przelewem bankowym

Sporo mieszkańców naszego regionu zarabia lub tylko dorabia w różnych litewskich firmach i instytucjach. Są to różne formy zatrudnienia od umowy o pracę po umowy zlecenia, o dzieło i jeszcze mniej formalne formy, jak chociażby tylko wypłata diet, zwrot kosztów podróży.

Grudzień tego roku to ostatni miesiąc, w którym pracodawca będzie mógł wypłacać pracownikom gotówkę za wykonaną przez nich pracę. Od 1 stycznia przyszłego roku wszystkie płatności związane z zatrudnieniem będą musiały być wpłacane na konta bankowe pracowników, ostrzega Państwowa Inspekcja Pracy (VDI).

Wypłaty nie będzie można przelewać na konto członka rodziny pracownika czy, dla przykładu, jego przyjaciela. Jeśli pracownik nie wskaże swego konta bankowego, pracodawca będzie mógł zdeponować wypłatę do czasu, aż pracujący poda mu numer rachunku.

- Wprowadzenie ograniczeń dotyczących wypłaty wynagrodzeń i innych świadczeń pieniężnych związanych ze stosunkiem pracy ma zmniejszyć liczbę rozliczeń gotówkowych, które napędzają szarą strefę (rozliczenia gotówkowe są jednym z warunków istnienia szarej strefy, dlatego po wprowadzeniu odpowiednich ograniczeń zmniejszy się też zasięg szarej strefy), zwiększy się przejrzystość umów, skuteczność ich kontroli, zmniejszą się możliwości uniknięcia lub zmniejszenia zobowiązań podatkowych, zapewnione zostaną bezpieczniejsze rozliczenia między osobami - czytamy w uzasadnieniu nowelizacji.

Od 1 stycznia 2022 wchodzi w życie ustawa zmieniająca art. 139 Kodeksu pracy Republiki Litewskiej, która zmienia art. 139 ust. rachunek płatniczy pracownika wskazany przez pracownika.

- Wprowadzono zmiany w celu zmniejszenia szarej strefy i ochrony praw pracowniczych. Inspekcja Pracy otrzymywała skargi, gdy pracownicy podpisują, że otrzymują wyższą kwotę niż faktycznie ją dostają. W rozliczeniach pieniężnych w tym przypadku bardzo trudno jest bronić praw pracowników i udowodnić, że pracodawca pozostaje zadłużony. Ta procedura w zasadzie wyeliminuje takie spory – mówi Šarūnas Orlavičius, szef Wydziału Prawa Pracy Państwowej Inspekcji Pracy.

Jeżeli firma wcześniej praktykowała wypłacanie wynagrodzeń w gotówce, pracodawca powinien pospieszyć się i złożyć pisemny wniosek do pracownika o wskazanie rachunku płatniczego, na który będą przekazywane wynagrodzenia i inne świadczenia związane z zatrudnieniem, takie jak np. diety i koszty podróży.

Przy zawieraniu nowych umów o pracę, rachunek płatniczy pracownika mógłby być określony w umowie o pracę, ale w przyszłości zmiana danych konta wymagałaby zmian w samej umowie.

W przypadku odmowy udostępnienia przez pracownika rachunku bankowego, pracodawca powinien zdeponować wynagrodzenie pracownika i/lub inne świadczenia związane z zatrudnieniem na koncie firmy do czasu podania przez pracownika danych rachunku płatniczego.

- Proszę zauważyć, że wspomniana powyżej nowelizacja kodeksu karnego stanowi, że wynagrodzenie i inne świadczenia związane z zatrudnieniem należy wypłacać przelewem na rachunek płatniczy pracownika wskazany przez pracownika. Oznacza to, że pracodawca nie może przenieść wynagrodzenia na innego członka rodziny lub przyjaciela - zauważa Š. Orlavičius.

Jedynym wyjątkiem przewidzianym w nowej procedurze są wynagrodzenia marynarzy, które reguluje procedura wypłaty wynagrodzenia ustanowiona ustawą o żegludze handlowej Republiki Litewskiej.

 

WYG

Fot: Pixbay

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*