Otwarty został trzeci nabór wniosków Programu współpracy Interreg V-A Litwa -Polska, wspierającego projekty dwustronne.
Ostateczny termin składania wniosków mija 28 czerwca o godzinie 16:00 czasu litewskiego (GMT +02:00).
W trzecim otwartym naborze mogą być składane wnioski, które przyczynią się do realizacji poniższych priorytetów:
Priorytet 1. Zachowanie i ochrona środowiska naturalnego oraz wspieranie efektywnego gospodarowania zasobami;
Priorytet 2. Promowanie trwałego i wysokiej jakości zatrudnienia oraz wsparcie mobilności pracowników;
Priorytet 4. Wzmacnianie zdolności instytucjonalnych instytucji publicznych i zainteresowanych stron oraz sprawności administracji publicznej.
Nabór nie obejmuje Priorytetu 3 Promowanie włączenia społecznego, walka z ubóstwem i wszelką dyskryminacją, ponieważ wszystkie fundusze w ramach Priorytetu 3 zostały rozdzielone podczas pierwszego i drugiego naboru wniosków.
Nadrzędny cel Programu stanowi wsparcie trwałego wzrostu gospodarczego, który sprzyja włączeniu społecznemu na obszarze pogranicza polsko-litewskiego poprzez współpracę transgraniczną.
Szczególnie oczekiwane z punktu widzenia Programu są projekty dwustronne przyczyniające się do realizacji celu szczegółowego 2.2. Zmniejszenie bezrobocia przez skoordynowane inicjatywy transgraniczne na rzecz zatrudnienia oraz osiągnięcia wskaźników produktu:
Dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) wynosi 85% całkowitych kwalifikowalnych kosztów projektu, natomiast partnerzy projektu muszą wnieść wkład własny w wysokości 15%. Minimalny całkowity budżet projektu to ponad 50 000,00 euro, zaś maksymalny całkowity budżet projektu wynosi 1 milion euro.
Podręcznik Programu, mający zastosowanie do trzeciego naboru wniosków, w tym niezbędne załączniki (np. wzór wniosku o dofinansowanie, Wytyczne wypełniania wniosku o dofinansowanie, itp.) oraz szczegółowe wymagania dotyczące trzeciego naboru są dostępne na stronie internetowej: www.lietuva-polska.eu w zakładce DOKUMENTY.
Program INTERREG V-A Litwa - Polska jest następcą Programu Współpracy Transgranicznej Litwa - Polska 2007-2013. Obecny Program ma przyczynić się do wzrostu gospodarczego i jakości życia w regionie poprzez bliższą współpracę transgraniczną pomiędzy ludźmi i instytucjami z obszaru Programu.
Program Współpracy Interreg V-A Litwa-Polska 2014 -2020 obejmuje:
Obszar wsparcia to 5 obwodów ze strony litewskiej:
mariampolski
Olita (Alytus)
tauroski
kowieński
wileński (z wyłączeniem miasta stołecznego Wilna)
oraz 3 obszary ze strony polskiej:
podregion białostocki (powiaty białostocki, sokólski i Miasto Białystok)
podregion ełcki (powiaty ełcki, giżycki, gołdapski, olecki, piski, węgorzewski)
podregion suwalski (powiaty augustowski, grajewski, moniecki, sejneński, suwalski i Miasto Suwałki)
Przypomnijmy, że wcześniej wsparcie otrzymały m.in. następujące projekty:
- „Zdrowa matka i dziecko” – pilotażowy transgraniczny program opieki zdrowotnej. Beneficjent wiodący: Szpital Wojewódzki im. Dr. Ludwika Rydygiera w Suwałkach, a po drugiej stronie granicy - Mariampol.
W Suwałkach zmodernizowano i wyposażono w sprzęt i aparaturę medyczną oddział położniczy. W Mariampolu przeprowadzono remont Pediatrycznej Izby Przyjęć.
„Poprawa opieki prenatalnej dla kobiet w ciąży w polsko-litewskim obszarze przygranicznym” Beneficjent wiodący: Szpital Publiczny w Kownie (Litwa)
- „Współpraca transgraniczna dla zdrowej starości i dobrobytu społecznego” Beneficjenci: Gmina Puńsk i Birszton na Litwie. Wyremontowano placówki służby zdrowia w obu miejscowościach
- Współpraca Polski i Litwy w rozwijaniu wolontariatu na rzecz poprawy bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Beneficjent wiodący: Gmina Krasnopol (Polska)
- Poprawa usług w ochronie zdrowia – lepsze samopoczucie pacjentów Beneficjent wiodący: Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Długoterminowej w Augustowie
„ Od teorii do praktyki” – zrównoważone wykorzystanie zasobów dziedzictwa naturalnego w Ełku i Birsztonas
Beneficjent wiodący: Powiat Ełcki
- „ Rozwój turystyki opartej o dziedzictwo naturalne i kulturalne transgranicznych miast Ełku i Kowna. ”Beneficjent wiodący: Gmina Miasto Ełk (Polska)
Powiaty Alytus i Augustów –„ bezpieczne miejsca do życia i rozwoju zdrowej rodziny
Beneficjent wiodący: Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Augustowie (Polska)
- Projekt „Bądź aktywny – bądź zdrowy”, realizowany przez Miasto Suwałki w ramach programu Polska Litwa 2014-2020 obejmował budowę placów zabaw przy przedszkolach nr 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 i 10 w Suwałkach.
- W ramach projektu „Zdrowe sąsiedztwo – Integracja społeczna poprzez aktywność fizyczną szansą na zdrowe życie" realizowanego przez Gminę Suwałki wspólnie z Samorządem Varena na Litwie oraz z Gminą Ełk, jako beneficjentem wiodącym na terenie Gminy Suwałki powstało sześć siłowni na powietrzu.
WYG
Źródło: lietuva-polska.eu/pl