17.01.2020

Ptasia grypa. Skąd się wziął wirus w Polsce?

W Polsce zanotowano już kilkanaście ognisk ptasiej grypy. Tylko w woj. lubelskim jest osiem ognisk, dwa w woj. wielkopolskim i jedno w zachodniopomorskim.

Tylko na fermie pod Myśliborzem padło 600 indyków. Zabite musiały zostać wszystkie - ponad 22 tysiące. Podobnie w Poznańskiem, gdzie zgazowano chorych na ptasią grypę 65 tys. kur niosek na jednej z ferm drobiu.

Występowanie wirusa ptasiej grypy wykryto także na Węgrzech i Słowacji.

Konsekwencją wystąpienia grypy ptaków jest wprowadzenie przez wiele krajów pozaunijnych zakazu importu drobiu z Polski. Taki zakaz wprowadziły m.in. Chiny, Japonia, Korea Południowa, Białoruś.

- Służby weterynaryjne na razie nie mogą ustalić, skąd się wziął wirus grypy ptaków w Polsce - powiedział podczas posiedzenia senackiej komisji rolnictwa wiceminister rolnictwa Szymon Giżyński. Dodał, że poprzednim razem, gdy taka epidemia wystąpiła w naszym kraju - w 2016 r. - przyczyną było zakażenie drobiu od dzikich ptaków.

Na obecnie potwierdzonych 11 ognisk znaleziono tylko jednego zakażonego jastrzębia w woj. Lubelskim.

Główny Lekarz Weterynarii zaznaczył, że rozważne są różne możliwości zakażenia wirusem. Brana jest pod uwagę m.in. ściółka czy akweny wodne, dlatego zabezpieczenie bioasekuracyjne jest bardzo ważne.

Główny Lekarz Weterynarii przypomina wszystkim hodowcom drobiu o konieczności zachowania szczególnej ostrożności i przestrzeganiu zasad bioasekuracji przy obsłudze drobiu, minimalizujących ryzyko przeniesienia wirusa grypy ptaków do gospodarstwa.

Podstawowe zasady postępowania określone przez Główny Inspektorat Weterynarii:

1. Zgłaszać w powiatowych inspektoratach weterynarii wszystkie miejsca, w których utrzymywany jest drób, nawet, jeśli przeznaczony jest na użytek własny, a także miejsca utrzymywania innych ptaków ( np. gołębi).

 

2. Na terenie gospodarstw bezwzględnie wdrożyć i przestrzegać zasady bioasekuracji ( zgodnie z wymaganiami rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 4 kwietnia 2017 r. w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków Dz.U. 2017, poz. 722), a w szczególności:

- utrzymywać drób w sposób ograniczający jego kontakt z dzikimi ptakami,

- utrzymywać drób w sposób wykluczający jego dostęp do zbiorników wodnych, do których dostęp mają dzikie ptaki,

- przechowywać paszę dla ptaków w sposób zabezpieczający przed kontaktem z dzikimi ptakami oraz ich odchodami,

- karmić i poić drób oraz ptaki utrzymywane w niewoli w sposób zabezpieczający paszę i wodę przed dostępem dzikich ptaków oraz ich odchodami,

- wyłożyć maty dezynfekcyjne przed wejściami i wyjściami z budynków inwentarskich, w których jest utrzymywany drób, w liczbie zapewniającej zabezpieczenie wejść w systemie bezwybiegowym,

- osoby wchodzące do budynków inwentarskich, w których jest utrzymywany drób, muszą stosować odzieży ochronną oraz obuwie ochronne, przeznaczone do użytku wyłącznie w danym budynku - w przypadku ferm, w których drób jest utrzymywany w systemie bezwybiegowym,

- osoby wykonujące czynności związane z obsługą drobiu muszą przestrzegać zasad higieny osobistej, w tym mycia rąk przed wejściem do budynków inwentarskich,

- oczyszczać i odkażać sprzęt i narzędzia używane do obsługi drobiu przed każdym ich użyciem,

- osoby, które w ciągu ostatnich 72 godzin uczestniczyły polowaniu na ptaki łowne, muszą powstrzymać się od wykonywania czynności związanych z obsługą drobiu,

- dokonywać codziennego przeglądu stad drobiu wraz z prowadzeniem dokumentacji zawierającej w szczególności informacje na temat liczby padłych ptaków, spadku pobierania paszy lub nieśności.

Jednocześnie Główny Lekarz Weterynarii zapewnia, iż nie istnieje żadne zagrożenie zakażenia się konsumentów grypą ptaków, poprzez spożywanie mięsa drobiowego i jego przetworów.

Źródło: Ministerstwo Rolnictwa

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*