18.03.2022
Rolnictwo. Będzie możliwy ubój bydła we własnym gospodarstwie
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Inspekcji Weterynaryjnej oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi.
Projekt dostosowuje m.in. przepisy dotyczące zadań Inspekcji Weterynaryjnej do rozwiązań obowiązujących w Unii Europejskiej. Dotyczy to kontroli urzędowych czynności, które są przeprowadzane w celu zapewnienia stosowania prawa żywnościowego i paszowego.
Najważniejsze rozwiązania
Określone zostały zadania i kompetencje instytucji w związku z unijnymi przepisami w obszarze ochrony zdrowia zwierząt oraz bezpieczeństwa produktów pochodzenia zwierzęcego, a także żywności znajdującej się w rolniczym handlu detalicznym.
Umożliwiono dokonywanie w Polsce uboju w gospodarstwie bydła w wieku do 12. miesiąca życia, w ramach produkcji mięsa na użytek własny. Rozwiązanie to jest realizacją postulatów zgłaszanych przez rolników.
- To jest rozszerzenie zasad uboju gospodarskiego z wieku 6 miesięcy do 12 miesięcy. To na pewno jest krok w dobrym kierunku. Do tej pory ograniczeniem był wiek bydła do 6 miesięcy. Rozszerzenie tego o kolejne 6 miesięcy pozwoli rolnikowi uzyskać więcej mięsa na użytek własny. Dzięki temu rolnik będzie mógł ubić odsadka o wadze nawet 400 kg. Dotychczas rolnicy mogli we własnym gospodarstwie pozyskać jedynie cielęcinę, a teraz będą mogli pozyskać młodą wołowinę o zupełnie innych walorach kulinarnych – skomentował zmianę przepisów Jacek Zarzecki, prezes Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego.
Do tej pory możliwy był ubój na terenie gospodarstwa, utrzymywanych w tym gospodarstwie cieląt do szóstego miesiąca życia oraz świń, owiec, kóz, drobiu oraz zwierząt dzikich utrzymywanych w warunkach fermowych, w celu produkcji mięsa przeznaczonego na użytek własny (samozaopatrzenie własnego gospodarstwa).
Przy uboju zwierząt na terenie gospodarstwa powinny być spełnione wymagania określone w przepisach o ochronie zwierząt i w przepisach o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt.
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 26 maja 2010 roku w sprawie wysokości kar pieniężnych za naruszenia przepisów o produktach pochodzenia zwierzęcego (Dz. U. z 2010 r. Nr 93, poz.600); paragraf 1 pkt 33 wprowadzenie na rynek mięsa pochodzącego z produkcji mięsa na użytek własny zagrożone jest kara pieniężną w wysokości od 1000 do 5000 zł. oraz paragraf 1. pkt 34 tj. niespełnienie wymagań weterynaryjnych przy produkcji mięsa na użytek własny zagrożone jest karą pieniężną w wysokości 100-2000 zł.
Inne nowe rozwianie proponowane przez rząd, to stworzenie elektronicznej książki leczenia zwierząt. Zapewni ona dostępność – dla celów kontroli urzędowych – pełnej informacji dotyczącej stosowania produktów leczniczych u zwierząt, z których lub od których pozyskuje się żywność.
Nowe przepisy mają wejść w życie 1 czerwca 2022 r.
WYG
Źródło: MRiRW