14.03.2022
Rolnictwo. Komisja Europejska o wspieraniu rolników, wciąż bez decyzji o dopłatach do nawozów
Po zakończeniu obrad komisarzy UE na temat wspólnego europejskiego działania na rzecz bardziej przystępnej cenowo, bezpieczniejszej i zrównoważonej energii, Komisja Europejska wydała komunikat.
Jest tam wiele słów o potrzebie uniezależnienia się, od Rosji, rozwijaniu energii odnawialnej, produkcji biometanu, no i ogólne zdanie o wspieraniu rolników.
Rolnicy będą objęci pomocą, ale dalszych konkretów i przykładów wdrożenia działań przez państwa członkowskie, jasno nie wskazano.
Wymijająca odpowiedź KE
Eurokomisarz Frans Timmermans wspomniał co prawda o rolnikach i rolnictwie, ale jedynie w kontekście produkcji biogazu. Również w komunikacie KE próżno szukać odniesienia do sytuacji na rynkach nawozów.
Janusz Wojciechowski Komisarz ds. rolnictwa UE w swym komunikacie wydawał się jednak być zadowolony.
- Rolnicy są uwzględnieni w komunikacie KE, jako grupa dotknięta wzrostem cen, ale i wojną. Obecnie jest to tylko komunikat, bez żadnych decyzji. W toku dalszych prac, dotyczących wdrożenia krótkoterminowych działań w zakresie pomocy publicznej, zostaną określone reguły przyznawania pomocy, a to będzie przedstawione i wypracowane w najbliższym czasie. Jak wyjaśnia komisarz wiele zależy od dalszych konsultacji państw członkowskich – ogłosił.
Minister rolnictwa wydaje się mniej zadowolony
Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk uczestniczył w miniony czwartek w VII Międzynarodowym Forum Sektora Wołowiny, zapytany o decyzje Komisji Europejskiej w zakresie wsparcia rolników w związku ze wzrostem cen nawozów i paliwa, odpowiedział:
- Komisja Europejska dała wymijającą odpowiedź w sprawie rekompensowania skutków wzrostu cen energii, aby wspierać energię odnawialną. Z komunikatu KE nie wynika wprost, że można dopłacać do nawozów - zaznacza minister Kowalczyk.
Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę na brak konkretów w komunikacie KE. Zapowiedział szybkie opracowanie konkretnych propozycji, aby uzyskać na nie zgodę Komisji Europejskiej. Jak zapowiada minister, niebawem zostanie wysłany do Brukseli gotowy projekt rozporządzenia, pokazującego konkretne polskie rozwiązania. Jeśli Komisja nie wniesie sprzeciwu, będzie można stosować dopłaty.
Bóg tylko raczy wiedzieć, kiedy to nastąpi. A wiosenny okres wysiewu, a więc i zakupu nawozów, właśnie dobiega końca.
Przypomnijmy, że planowano dopłaty do nawozów zakupionych od września 2021 do maja 2022 r. Sposób dopłat miał być podobny, jak w przypadku paliwa rolniczego, tj. na podstawie faktury, czyli różnicy ceny zakupu, z limitem liczonym na hektar. Dopłata miała wynieść wyniosłaby 500 zł/ha przy gruntach ornych i 250 zł/ha przy użytkach trwałych zielonych.
Biorąc pod uwagę, że cena tony nawozów dochodzi już do 6 tysięcy złotych, to niezbyt wiele, ale zawsze to coś.
Główne założenia Komunikatu KE:
- Konieczność uniezależnienia się od dostaw gazu z Rosji w okresie najbliższej dekady.
- Łagodzenie cen detalicznych oraz wspieranie firm oraz rolników narażonych na zmienność cen energii.
- Usuwanie zależności od rosyjskich paliw kopalnych poprzez
4. zróżnicowanie dostawców gazu nie związanych z Rosją i zwiększenie poziomów dostaw biometanu i wodoru,
5. szybsze zredukowanie zależności w zakresie paliw kopalnych na poziomie domów domowych, budynków oraz przemysłu oraz na poziomie systemu elektroenergetycznego poprzez zwiększenie efektywności energetycznej, zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii i rozwiązanie problemu wąskich gardeł w infrastrukturze.
6. zwiększenie produkcji biometanu poprzez podwojenie celu „gotowi na 55” w zakresie biometanu może osiągnąć produkcję około 35 mld m3 rocznie,
7. przyspieszenie produkcji wodoru może spowodować do 2030 r. zastąpienie 25-50 mld m3 importowanego gazu z Rosji.
8. Intensywniejsze zmniejszanie zależności UE od paliw kopalnych poprzez:
- wprowadzenie solarów, wykorzystanie wiatru oraz pomp ciepła,
- pakiet „Gotowi na 55” przewidujący podwojenie mocy fotowoltaicznych i wiatrowych UE do 2025 r. i potrojenie do 2030 r., co pozwoli zaoszczędzić 170 mld m3 rocznego zużycia gazu do 2030 r.
- unijny plan REPower, który mógłby przyspieszyć wdrażanie innowacyjnych rozwiązań opartych na wodorze i konkurencyjnej kosztowo odnawialnej energii elektrycznej w sektorach przemysłowych.
9. Warunkiem przyspieszenia realizacji projektów energii odnawialnej jest uproszczenie i skrócenie pozwoleń. W maju KE opublikuje rekomendacje w zakresie przyspieszenia projektów dotyczących odnawialnych źródeł energii.
WYG
Źródło: KE; MRiRW