NFOŚiGW ogłosił nabory do programu AgroEnergia, w ramach którego rolnicy mogą ubiegać się o dofinansowanie farm fotowoltaicznych oraz biogazowni rolniczych i małych elektrowni wodnych o mocy zainstalowanej sięgającej do 500 kW.
Wnioski będą przyjmowane do 20 grudnia 2021 r. lub do wyczerpania alokacji środków.
O dofinansowanie w ramach programu AgroEnergia może ubiegać się:
1. Osoba fizyczna będąca właścicielem lub dzierżawcą nieruchomości rolnych, których łączna powierzchnia użytków rolnych zawiera się w przedziale od 1 ha do 300 ha oraz co najmniej rok przed złożeniem wniosku prowadząca osobiście gospodarstwo rolne.
2. Osoba prawna będąca właścicielem lub dzierżawcą nieruchomości rolnych, których łączna powierzchnia użytków rolnych zawiera się w przedziale od 1 ha do 300 ha oraz co najmniej rok przed złożeniem wniosku o udzielenie dofinansowania prowadząca działalność rolniczą lub działalność gospodarczą w zakresie usług rolniczych (główny przedmiot działalności wnioskodawcy wskazany w odpowiednim rejestrze przedmiot działalności przedsiębiorstwa stanowi kod PKD: 01.61.Z, 01.62.Z (z wyłączeniem prowadzenia schronisk dla zwierząt gospodarskich oraz podkuwania koni) lub 01.63.Z).
Nabór wniosków dotyczy następujących rodzajów przedsięwzięć:
Przedsięwzięcia polegające na zakupie i montażu:
- biogazowni rolniczej o mocy nie większej niż 500 kW wraz z towarzyszącą instalacją wytwarzania biogazu rolniczego,
- elektrowni wodnej nie większej niż 500 kW.
Terminy i sposób składania wniosków:
Wnioski należy składać wyłącznie elektronicznie za pośrednictwem Generatora Wniosków o Dofinansowanie (GWD) przy użyciu podpisu kwalifikowanego bądź za pomocą profilu zaufanego wnioskodawcy lub osoby upoważnionej w terminie od 20.07.2021 r. – do 20.12.2021 r., lub do wyczerpania alokacji środków.
Alokacja:
Kwota alokacji dla zwrotnych oraz bezzwrotnych form dofinansowania – do 74 500 tys. zł:
1) dla bezzwrotnych form dofinansowania – do 48 400 tys. zł
2) dla zwrotnych form dofinansowania – do 26 100 tys. zł
Formy dofinansowania:
Dofinansowanie będzie udzielone w formie dotacji i pożyczki. W przypadku wnioskowania o dofinansowanie w formie dotacji, złożenie wniosku o dofinansowanie w formie pożyczki nie jest obligatoryjne.
Pożyczka obejmuje 100 proc. kosztów kwalifikowanych, natomiast dotacja 50 proc. kosztów kwalifikowanych.
Przewidziano dofinansowanie w formie dotacji do 20 proc. kosztów kwalifikowanych dla towarzyszących magazynów energii. Warunkiem udzielenia wsparcia na magazyn energii jest zintegrowanie go ze źródłem energii, które będzie realizowane równolegle w ramach projektu.
Źródłó:NFOSiGW