27.08.2021

Rolnictwo. Wypłata zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich ruszy 18 października

Ukazał się projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie zaliczek na poczet płatności bezpośrednich za 2021 r.

Zgodnie z nim, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ma rozpocząć wypłatę zaliczek 18 października 2021 r. Dopłaty mają stanowić 70 proc. dopłat bezpośrednich na kolejny rok.

- W 2021 r., ze względu na sytuację związaną z pandemią COVID-19, a także w związku z wystąpieniem suszy, znaczna część gospodarstw rolnych w Polsce doświadcza trudności finansowych i problemów z płynnością finansową, które w istotny sposób wpływają na pogorszenie zdolności gospodarstw do realizacji zobowiązań. Okoliczności te stanowią przesłankę do wypłaty zaliczek na poczet płatności bezpośrednich za 2021 rok – informuje resort rolnictwa.

Na wypłatę całości ARiMR ma czas od 1 grudnia 2021 do czerwca 2022 roku.

Przy kalkulacji kwoty zaliczki będzie brana pod uwagę powierzchnia gruntów albo liczba zwierząt stwierdzone w ramach kontroli administracyjnych.

Rolnicy otrzymają zaliczki z tytułu jednolitej płatności obszarowej, płatności za zazielenienie, płatności dla młodych rolników, płatności dodatkowej, płatności do krów, płatności do bydła, płatności do owiec, płatności do kóz, płatności do roślin pastewnych, płatności do roślin strączkowych na ziarno, płatności do buraków cukrowych, płatności do ziemniaków skrobiowych, płatności do pomidorów, płatności do truskawek, płatności do chmielu, płatności do lnu, płatności do konopi włóknistych oraz wsparcia w ramach systemu dla małych gospodarstw.

Jakie stawki?

To, na ile pieniędzy mogą liczyć rolnicy zależy od kursu euro.  Co roku, 30 września, Europejski Bank Centralny publikuje kurs wymiany, po którym przeliczana jest wysokość dopłat bezpośrednich. W ubiegłym roku kurs wynosił 4,5462 zł za 1 euro.

Należy zauważyć, iż zaliczki na poczet płatności bezpośrednich będą wypłacane wyłącznie w ramach limitu wydatków zaplanowanych na ten cel w ustawie budżetowej na 2021 r. W uzasadnieniu do projektu rozporządzenia podano, że ich wartość wynosić ma 2,34 mld euro.

WYG

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*