04.02.2014

Rolnicy wyjdą na drogi i ulice

Protestujący nieprzerwanie od 14 stycznia polscy rolnicy, postanowili zaostrzyć formę protestu. W piątek, 7 lutego, wyjdą na drogi województwa zachodniopomorskiego. Być może podobnie będzie w innych województwach. Rada Krajowa NSZZ RI „Solidarność” postanowiła z kolei włączyć się w akcję zbierania podpisów pod wnioskiem o poddanie pod referendum ogólnokrajowe sprawy przyszłości Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe i polskiej ziemi.

W komunikacie Komitetu Protestacyjnego Rolników czytamy m.in.Wobec odmowy nam prawa do dialogu ze strony Stanisława Kalemby, ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Leszka Świętochowskiego - Prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych, Komitet Protestacyjny Rolników Województwa podjął decyzję o rozpoczęciu w dniu 7 lutego 2014 r. czynnej akcji protestacyjnej przed Delegaturą Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Koszalinie. Możliwe są również wyjazdy rolników ciągnikami i sprzętem rolniczym na drogi krajowe”.

Rada Krajowa NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” postanowiła odbyć 10 lutego 2014 roku wyjazdowe posiedzenie w Szczecinie. „Celem wyjazdowego posiedzenia będzie podkreślenie wagi postulatów Komitetu Protestacyjnego (czekających od ponad roku na realizację) dla konkurencyjności polskich gospodarstw i bezpieczeństwa żywnościowego kraju, a także jego suwerenności terytorialnej. Obecnie szczególnie istotnymi problemami są – niekontrolowany przepływ ziemi rolniczej w ręce obcego kapitału, brak działań Rządu RP w kwestii wyrównania warunków konkurencji polskich rolników wobec starej „Piętnastki” oraz braku możliwości sprzedaży bezpośredniej w i z gospodarstwa” - głosi komunikat.

Rada Krajowa NSZZ RI „Solidarność” zobowiązała członków Związku wszystkich szczebli do aktywnego i czynnego wsparcia na swoim terenie protestów rolniczych oraz zgłaszanych w ich trakcie postulatów.

Zdecydowano – czytamy w komunikacie - że NSZZ RI „Solidarność” czynnie włączy się w akcję zbierania podpisów pod wnioskiem o poddanie pod referendum ogólnokrajowe sprawy przyszłości Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe i Polskiej Ziemi. Związek zdecydowanie opowiada się za utrzymaniem obecnego systemu finansowania i funkcjonowania Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe, które właściwie zabezpiecza dotychczasową rolę tego podmiotu w wypełnianiu potrzeb narodowych oraz za zobowiązaniem rządu do pilnych renegocjacji Traktatu Akcesyjnego w zakresie wolnego obrotu ziemią dla obcokrajowców w Polsce.”

Rada wyraziła zdecydowany sprzeciw wobec rządowych propozycji drastycznego ograniczenia przejściowego wsparcia krajowego, zapisanych w ustawie z dnia 24 stycznia 2014 roku o zmianie ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego, co pogłębia stan niekonkurencyjności polskiego rolnictwa. Związek domaga się utrzymania przejściowego wsparcia krajowego w dotychczas obowiązującej formie z uwzględnieniem uzupełniającej płatności obszarowej (UPO), płatności zwierzęcej oraz wsparcia w sektorach tytoniu, chmielu i skrobi ziemniaczanej w maksymalnej wysokości przewidzianej przepisami przejściowymi na rok 2014r.”

Jan Wyganowski

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*