Zapraszamy na relację na żywo


Ślepsk Malow Suwałki


Asseco Resovia Rzeszów

24.11.2024
14:45

19.10.2014

Rosja rozszerza zakaz importu mięsa z UE

Z dniem 21 października br. Rosja rozszerza swoje embargo na kolejne produkty mięsne z UE. Tym razem zakaz dotyczyć będzie podrobów wołowych, mączki mięsno-kostnej pochodzącej z UE.

Szef Rosselchoznadzoru - Sergey Dankvert, wyjaśnił, że w europejskim mięsie są substancje niebezpieczne i antybiotyki. Według niego, w ciągu ostatnich dwóch miesiącz odnotowano 17 przypadków wykrycia szkodliwych substancji w produktach ubocznych z wołowiny, pochodzących z sześciu krajów: Austrii Kanady, Danii, Niemiec, Włoch i Polski.
Rosselchoznadzor zapewnia, że agencja starała się opanować sytuację i negocjowała z partnerami europejskimi, ale jasnych wyjaśnień w związku z wykryciem substancji szkodliwych nie otrzymała.

Rosselhoznadzor podjął decyzję o embargu po rozmowach w piątek 17pażdziernika br., na Litwie z udziałem dyrektora Departamentu Dyrekcji Generalnej Komisji Europejskiej Zdrowia i Ochrony Konsumentów - Bernarda Van Gothama i Głównego Lekarza Weterynarii Federacji Rosyjskiej - Jewgienija Nepoklonova, wyjaśnia Dankvert. "Po negocjacjach, nie mamy wystarczającej pewności, że w Unii Europejskiej coś może się zmienić" - powiedział w odniesieniu do bezpieczeństwa dostaw podrobów wołowych z UE.
Jednocześnie Rossielhoznadzor zakazał wwozu do Rosji jakichkolwiek żywych zwierząt z Grecji. Inspektorzy uznali, że w tym unijnym kraju niebezpiecznie wzrosła liczba wykrytych przypadków tak zwanej „choroby niebieskiego języka”. To wirus, który atakuje głównie owce, kozy, wielbłądy i dzikie przeżuwacze. Rossielchoznadzor, już 30 września br., wprowadził tymczasowe ograniczenia na import bydła hodowlanego do Rosji z czterech regionów Włoch, a także Rumunii i Serbii.

Ograniczenia wprowadzane są w związku z odnotowaniem ognisk wirusa niebieskiego języka (BTV). BTV to infekcja wirusowa, na którą zapadają przeważnie owce.

Według Federalnej Służby Celnej Rosji ( FCS) w 2014 roku do Rosji przywieziono ponad 38 tysięcy ton wołowych podrobów. Główni dostawcy - Argentyna, Urugwaj i Unia Europejska. Podroby są wykorzystywane głównie jako surowiec w przemyśle mięsnym.

Szef komitetu wykonawczego Krajowego Stowarzyszenia Mięsa - Sergey Yushin, powiedział "Echu Moskwy", że zastąpienie europejskich podrobów krajowymi nie będzie możliwe. Głównym powodem, według eksperta, jest znaczne zmniejszenie pogłowia zwierząt w ostatnich latach. Alternatywnym dostawcą może być Brazylia.

Międzynarodowa agencja ratingowa Standard & Poor przewidziała gwałtowny wzrost cen żywności w Rosji zimą.

Przypomnijmy, prezydent Władimir Putin podpisał w sierpniu dekret "w sprawie stosowania niektórych specjalnych środków gospodarczych do zapewnienia bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej", zgodnie z którym, na jeden rok, zakazuje się importu niektórych produktów rolnych do Federacji Rosyjskiej z tych krajów, które przystąpiły do sankcji wobec Rosji. Lista produktów, które nie mogą już być dostarczane do Federacji Rosyjskiej, obejmuje różne rodzaje mięsa, ryb i owoców morza, drobiu, warzyw, owoców, orzechów i produktów mlecznych. Zgodnie natomiast z dekretem, podpisanym przez premiera Federacji Rosyjskiej Dmitrija Miedwiediewa, w dniu 20 sierpnia br., zmianie uległ wykaz produktów objętych embargiem. Z listy zostały usunięto suplementy diety i witaminy, mleko niezawierające laktozy i taki sam nabiał, szereg nasion warzyw oraz sadzeniaków ziemniaka, cebuli, słodkiej kukurydzy, grochu na nasiona do siewu oraz samą cebulę. Dopuszczono import żywego łososia oraz narybku pstrąga.

Jan Wyganowski

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*