03.09.2017

Sejny i Giby. Obszar zagrożony afrykańskim pomorem świń – zakazy i nakazy

W związku z wykryciem ogniska ASF we wsi Aradninkai na terytorium Litwy (3 km od granicy, na wysokości Berżnik), Powiatowy Lekarz Weterynarii wydał rozporządzenie w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń na terenie powiatu sejneńskiego.

Część terenu gmin Sejny i Giby, do odwołania, uznano za obszar zagrożony wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń. Zewnętrzne granice tego obszaru określono w sposób następujący:

 Od wschodu - wzdłuż granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Litewską: od przejścia granicznego w miejscowości Ogrodniki do miejscowości Budwieć;

 Od zachodu - drogą krajową nr 16 od przejścia granicznego w miejscowości Ogrodniki do skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 653 w miejscowości Poćkuny, dalej zachodnią granicą miejscowości Krejwińce i wschodnią granicą miejscowości Bosse, następnie drogą łączącą miejscowość Bosse i miejscowość Berżałowce przecinając drogę łącząca miejscowość Posejnele i miejscowość Berżniki do rzeki łączącej Jezioro Kunis i Jezioro Pomorze, następnie wzdłuż tej rzeki w kierunku Jeziora Pomorze i dalej wschodnią granicą Jeziora Pomorze aż do rzeki Marycha, następnie rzeką Marycha w kierunku miejscowości Zelwa do miejsca przecięcia tej rzeki z drogą prowadząca do miejscowości Budwieć i dalej tą drogą do granicy państwa.

 Na tym obszarze zakazuje się:

 1) wywożenia świń oraz materiału biologicznego świń z gospodarstw bez zgody Powiatowego Lekarza Weterynarii w Sejnach;

 2) transportu świń po drogach publicznych lub prywatnych, z wyłączeniem dróg w gospodarstwie oraz z wyłączeniem transportu świń przewożonych do rzeźni znajdujących się na tym obszarze w celu natychmiastowego uboju, a także z wyłączeniem drogowego tranzytu świń bez rozładunku lub postojów na obszarze zagrożonym;

 3) organizowania odłowów zwierząt.

I nakazuje się:

 1) oczyszczenie, odkażenie, a jeżeli jest to konieczne, także dezynsekcję środków transportu oraz sprzętu używanego do transportu:

 a) zwierząt,

 b) tusz,

c) środków żywienia zwierząt,

d) nawozów naturalnych,

e) przedmiotów, które mogą spowodować szerzenie choroby;

 2) zachowanie zasad higieny niezbędnych do ograniczenia ryzyka szerzenia się choroby, w szczególności odkażanie rąk i obuwia przez osoby wchodzące do gospodarstwa lub z niego wychodzące;

3) niezwłoczne powiadamianie Powiatowego Lekarza Weterynarii w Sejnach przez posiadaczy świń o wszystkich przypadkach padłych lub chorych świń w gospodarstwie;

 4) oznakowanie obszaru, poprzez umieszczenie na drogach publicznych trwałych tablic z napisem: „AFRYKAŃSKI POMÓR ŚWIŃ OBSZAR ZAGROŻONY” Tablice powinny mieć takie wymiary, aby były widoczne z odległości co najmniej 100 m, a napisy czytelne.

Nakazy i zakazy obowiązują wszystkich mieszkańców oraz osoby przebywające czasowo na obszarze zagrożonym wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń.

 Wykonanie rozporządzenia powierza się:

 Staroście Sejneńskiemu, Regionalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Białymstoku, Podlaskiemu Zarządowi Dróg Wojewódzkich, Powiatowemu Zarządowi Dróg w Sejnach, Powiatowemu Komendantowi Policji w Sejnach, Powiatowemu Komendantowi Państwowej Straży Pożarnej w Sejnach, Podlaskiemu Wojewódzkiemu Inspektorowi Transportu Drogowego, Wójtom gmin: Sejny i Giby.

Obecnie trwa lustracja gospodarstw. W każdym pobierana jest krew od świń oraz sprawdzane warunki sanitarne.  Przez najbliższe 3 tygodnie świnie nie mogą opuścić gospodarstw. Jeśli ASF nie zostanie stwierdzony, wówczas świnie będą mogły opuścić gospodarstwa. Prawdopodobnie będą mogły zostać sprzedane tylko do wyznaczonej rzeźni. W tym samym czasie zabroniony jest także ubój trzody chlewnej na użytek własny.

Prawie 100 ognisk ASF w Polsce

W Polsce, od dnia stwierdzenia występowania w Polsce ASF, tj. od 17 lutego 2014 r. do 1 września 2017 roku (włącznie) stwierdzono już 93 ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) i 461 przypadku afrykańskiego pomoru świń u dzików na terenie 3 województw: podlaskiego, lubelskiego i mazowieckiego.

Szereg państw wprowadziło embargo na polską wieprzowinę oraz import żywych świń. Np. od 16 sierpnia Ukraina ogłosiła zakaz importu zwierząt podatnych na zachorowanie na ASF, a także produktów, surowca, materiału genetycznego pochodzącego od nich oraz pasz z powodu rozprzestrzeniania się wirusa ASF z województwa mazowieckiego i lubelskiego. Zakaz dotyczy również zakładów zlokalizowanych na terenie ww. województw. Wcześniej zakazem objęto województw podlaskie.

Będzie płot na granicy z Białorusią, i Ukrainą

Ostatnio pojawił się, pomysł zbudowania dużego ogrodzenia na granicy z Białorusią i Ukrainą.   Będzie ciągnął się na długości 729 km. Miałby on zapobiegać migracji dzików. Ma kosztować 130 mln złotych. Ponoć są pieniądze na ten cel w budżecie. Kilka lat wcześniej płot na granicy z Białorusią, postawiła Litwa, ale otrzymała na ten cel fundusze z UE.

Minister rolnictwa, podczas konferencji prasowej 31 sierpnia br, przypomniał, że niedawno zostały zaostrzone przepisy dotyczące bioasekuracji. M.in. Polski Związek Łowiecki został zobowiązany, aby do 30 listopada br. dokonać redukcji dzików na obszarze zagrożonym przez ASF do 0,1 dzika ma km kw. Natomiast rolnicy, którzy nie są w stanie spełnić warunków bioasekuracji, mają możliwość dobrowolnej rezygnacji z chowu świń. Takie oświadczenie złożyło już ponad 3 tys. gospodarstw, w których znajduje się ok. 35 tys. świń - powiedział minister. Dodał, że na odszkodowania za likwidację świń i rekompensatę za rezygnację z chowu są zapewnione środki finansowe.

 

WYG

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*