Ślepsk Malow Suwałki
Asseco Resovia Rzeszów
24.11.2024
14:45
06.07.2022
Sejny, Kazlų Rūda (Kozłowa Ruda). Transgraniczny katalizator współpracy Targowisko - Turgus
Nowe targowiska i nić przedsiębiorczości wśród młodzieży - w Sejnach odbyła się konferencja podsumowującą realizację projektu „Transgraniczny katalizator współpracy Targowisko Turgus”.
– Polska na lata 2014-2020 oraz wkładów własnych partnerów.
Jednym z działań w projekcie była budowa targowisk w Sejnach i Kazlų Rūda. Podczas konferencji nastąpiło oficjalne otwarcie targowicy w Sejnach, a burmistrz Sejn Arkadiusz Nowalski wraz z zaproszonymi gośćmi z Polski i Sejn posadził symboliczny „Dąb Współpracy”.
W Kazlų Rūda uroczyste otwarcie tamtejszego nowego targowiska przy ulicy Skvero odbyło się 30 kwietnia br. Powstało tam nowe targowisko z parkingami, chodnikami i chodnikami, oświetleniem, wodociągiem, kanalizacją, toaletami i budynkami administracyjnymi.
Podczas uroczystości otwarcia był jarmark wyrobów lokalnych rzemieślników, koncert oraz inne zabawne i ciekawe niespodzianki.
Całkowita wartość całego projektu to 994 537,87 euro, z czego dofinansowanie po stronie polskiej wyniosło 458 452,09 euro.
Partnerami w projekcie byli: ze strony Polskiej miasto Sejny - Lider Projektu oraz Stowarzyszenie Euroregion Niemen w Suwałkach, ze strony Litewskiej - Administracja gminy Kazlu Ruda oraz Stowarzyszenie Euroregion Niemen w Mariampolu.
Zaszczepić nić przedsiębiorczości wśród młodzieży
Transgraniczny katalizator współpracy Targowisko - Turgus”, to nie tylko, choć bardzo ważne, inwestycje w obu zaprzyjaźnionych miastach, ale także rozwijanie przedsiębiorczości wśród młodzieży.
Właśnie drugim celem projektu było stymulowanie przedsiębiorczości wśród młodzieży w wieku 15-29 lat z regionów Suwałk, Mariampola i Alytusa. Główny celem tej części projektu to promocja przedsiębiorczości, rozwoju zawodowego, kreatywności biznesowej, realizacja pomysłów biznesowych, zwiększenie inicjatywy i odpowiedzialności młodych ludzi (15-29 lat) z rejonów Olity, Mariampola, Alytus, Birsztan i Suwalszczyzny.
Pandemia nieco skomplikowała realizację części biznesowej młodego pokolenia. Początkowo zajęcia odbywały się zdalnie.
Na Litwie, w oparciu o 6 gimnazjów i 6 innych instytucji i gmin uczestniczących w działaniach Euroregionu Niemen, a po stronie polskiej (3 + 3) instytucji organizowano szkolenia o tematyce biznesowej dla młodzieży w wieku 15 lat -29. Dla najlepszych zaplanowano zorganizowanie 8 wizyt studyjnych do sąsiednich (polskich lub litewskich) regionach partnerskich, aby zapoznali się z najlepszymi doświadczeniami biznesowymi w sąsiednim kraju..
Druga część projektu zakładała także organizację staży dla uczestników w niepełnym wymiarze godzin (ze stypendiami) w sąsiednich firmach, program wymiany transgranicznej, warsztaty twórcze dla młodzieży, opracowanie i wydanie przewodnika o przyciąganiu inwestycji z obu krajów oraz polsko-litewskiego przewodnika po mobilności na rynku pracy (transgranicznej), zorganizowanie konferencji i forum inwestycyjnego.
Najbardziej aktywni uczestnicy szkolenia uczestniczyli w poznawczych wycieczkach, spotkaniach w regionach partnerskich Polski, aby zapoznać się z dobrym doświadczeniem biznesu w sąsiednim kraju. Np. suwalską firmę Malow odwiedziła litewska młodzież z Kazlų Rūdos Kazio Griniaus gimnazjum.
Najlepszy biznesplan
Konferencja była okazją do podsumowań, rozstrzygnięto konkurs na najlepszy biznesplan. Po stronie polskiej nagrodzony został pomysł „Biżuteria z duszą”, autorstwa uczennic z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Sejnach Moniki Moraczewskiej, Amelii Miszkiel i Karoliny Pankiewicz. Opiekunką grupy była Pani Irena Januszko.
- Projekt pod nazwą „Biżuteria z duszą”, to biżuteria wykonana według projektu klienta z kamieni i minerałów z najciekawszych miejsc na świecie. Sejny potrzebują wykształconych przedsiębiorczych osób - mówił podczas swojego wystąpienia Arkadiusz Nowalski, burmistrz Sejn.- Chcemy, aby młodzi ludzie wiązali swoją przyszłość właśnie z naszym miastem tu żyli, pracowali i prowadzili swoje biznesy.
Wręczając nagrody zwycięzcom, Cezary Cieślukowski, Przewodniczący Euroregionu Niemen, podkreślał, jak ważne jest budowanie postaw przedsiębiorczych wśród młodych ludzi. Tereny przygraniczne mają ogromny potencjał i należy go wykorzystywać, zwłaszcza ze mamy bardzo dobre relacje po obu stronach granicy, umiemy i chcemy współpracować.
WYG
Źródło i fot: Stowarzyszenia Euroregionu NIEMEN w Suwałkach i Mariampolu; Samorząd Kazlu Ruda; Interreg Polska -Litwa; Malow