Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel w minioną niedzielę spotkał się w Sejnach z rolnikami z okolicznych wsi, zapewniał, że hodowcy trzody chlewnej mogą liczyć m.in. na 130 zł dopłaty za każdą zlikwidowaną sztukę tucznika przez trzy lata od czasu jej likwidacji.
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa uruchamia nową formę pomocy finansowej dla producentów trzody chlewnej, którzy utrzymywali bądź utrzymują te zwierzęta na obszarze objętym restrykcjami w związku ze zwalczaniem afrykańskiego pomoru świń.
W Polsce dotychczas odnotowano 107 ognisk afrykańskiego pomoru świń u trzody chlewnej w trzech województwach: podlaskim, lubelskim i mazowieckim. Tylko w ostatnim tygodniu stycznia służby weterynaryjne potwierdziły z kolei 104 nowe przypadki u dzików na terenie kraju.
W sumie daje to aż 1222 przypadki na przestrzeni 4 lat, kiedy choroba zawitała do Polski i obejmuje województwa: podlaskie, lubelskie, mazowieckie oraz warmińsko-mazurskie. W województwie podlaskim już w 40 gminach obowiązują różne ograniczenia związane z hodowlą i transportem trzody chlewnej. Niepokojąca sytuacja jest na Warmii i Mazurach, gdzie afrykański pomór świń pojawił się również poza obszarami objętymi ograniczeniami (gmina Lelkowo, pow. braniewski). W sumie w tym województwie odnotowano 9 nowych przypadków przez ostatnie 7 dni.
Pomoc będą mogli otrzymać producenci świń:
1) którym został nadany numer identyfikacyjny w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności,
2) będący mikroprzedsiębiorstwem, małym albo średnim przedsiębiorstwem,
3) którzy utrzymują lub utrzymywali świnie w siedzibie stada, której nadano numer na podstawie ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt, położonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, na obszarze:
- wymienionym w części II lub III załącznika do decyzji wykonawczej Komisji 2014/709/UE z dnia 9.10.2014 r. w sprawie środków kontroli w zakresie zdrowia zwierząt w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń w niektórych państwach członkowskich i uchylającej decyzję wykonawczą 2014/178/UE lub
- zapowietrzonym lub zagrożonym w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń, ustanowionym zgodnie z przepisami o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt.
Pomoc będzie udzielana na wyrównanie kwoty dochodu uzyskanej przez producenta świń:
- ze sprzedaży od 1 lipca 2017 r. świń z siedziby stada położonej na obszarze wymienionym w części II lub III załącznika do decyzji 2014/709/UE lub obszarze zapowietrzonym lub zagrożonym w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń, ustanowionym zgodnie z przepisami o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt.
- w 2017 r. w związku z wprowadzeniem, w tym roku, na podstawie przepisów o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt zakazu przemieszczania świń lub obrotu świniami na obszarze zapowietrzonym lub zagrożonym w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń, na którym znajduje się siedziba stada producenta świń.
Pomoc nie przysługuje do świń:
- do których producent świń otrzymał pomoc w ramach nadzwyczajnej pomocy dostosowawczej dla producentów mleka i rolników w innych sektorach hodowlanych, lub
- do których producent świń otrzymał pomoc w ramach nadzwyczajnych środków wspierania rynku wieprzowiny, lub
- do których producent świń otrzymał pomoc w ramach krajowych programów wsparcia, lub przyznano odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia, lub odszkodowanie na podstawie decyzji powiatowego lekarza weterynarii nakazującej zabicie świń lub poddanie ich ubojowi, lub
- które producent świń sprzedał w ramach prowadzonej działalności handlowej, przetwórczej, utylizacji, targów, wystaw, pokazów lub konkursów.
Wnioski o udzielenie pomocy finansowej będzie można składać w Biurach Powiatowych Agencji właściwych ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę producenta świń.
Formularz wniosku będzie wkrótce dostępny na stronie internetowej Agencji oraz w Biurach Powiatowych ARiMR.
W przypadku wniosku o udzielenie pomocy finansowej:
- na wyrównanie kwoty dochodu uzyskanej ze sprzedaży świń od 1 lipca 2017 r., wniosek będzie mógł obejmować kwartalne, półroczne lub roczne okresy sprzedaży świń, w których producent świń uzyskał obniżone dochody. Producent świń będzie mógł złożyć wniosek obejmujący więcej niż jeden z okresów sprzedaży świń, w których uzyskał obniżone dochody. Wnioski będzie można składać wielokrotnie, przy czym o pomoc finansową do każdego z okresów będzie można wystąpić tylko raz.
- na wyrównanie kwoty dochodu uzyskanej w 2017 r. w związku z wprowadzeniem w 2017 r. zakazu przemieszczania świń lub obrotu świniami, wniosek może dotyczyć wyłącznie roku 2017.
Do wniosku dołącza się:
- kopie faktur lub faktur RR lub innych dowodów księgowych potwierdzających uzyskane dochody za okres niezbędny do obliczenia kwoty pomocy.
- zgodę współposiadaczy gospodarstwa na ubieganie się o pomoc finansową, jeżeli gospodarstwo jest przedmiotem współposiadania, złożoną na formularzu udostępnionym przez ARiMR,
Oświadczenie producenta świń o kwocie obniżonego dochodu ze sprzedaży świń za okres, za który składany jest wniosek o udzielenie pomocy finansowej, wraz z załącznikiem do oświadczenia, na wzorze udostępnionym na stronie ARiMR – wymagane wyłącznie w przypadku ubiegania się producenta świń o wyrównanie kwoty dochodu uzyskanej ze sprzedaży świń od 1 lipca 2017 r. Wzór oświadczenia wraz z formularzem wniosku zostanie wkrótce udostępniony na stronie internetowej Agencji.
W 2018 roku przeznaczono na walkę z ASF 28,5 mln zł czyli o 3,2 mln złotych więcej w porównaniu do 2017.
Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel zapowiedział w Sejnach, że są już uruchamiane specjalne ubezpieczenia dla rolników od huraganów i przymrozków, a także tanie linie kredytowe dla poszkodowanych z tego tytułu rolników.
Minister zwrócił też uwagę na e-wnioski o dopłaty bezpośrednie, które są pierwszym etapem informatyzacji wsi i od tego roku są obowiązkowe. Aplikacja eWniosekPlus będzie gotowa już za tydzień. Rolnicy otrzymają w biurach powiatowych ARiMR wszelką potrzebną pomoc w wypełnianiu wniosków. Jesienią można spodziewać się co najmniej 50-procentowych zaliczek dopłat bezpośrednich- a nie wykluczone, że wyniosą one nawet 70 proc. Minister prosił rolników o to, aby nie czekali na ostatnia chwilę z wypełnianiem wniosków.
WYG
Źródło: MRIRW; ARiMR
Na fot: Spotkanie w Sejnach. Fot MRiRW