W ubiegłą środę suwalscy radni przyjęli uchwałę dotyczącą objęcia Suwalską Specjalną Strefą Ekonomiczną nowych gruntów stanowiących własność miasta. To pierwszy krok w kierunku powiększenia jej obszaru. Decyzję zapadnie w Ministerstwie Rozwoju.
Na terenie suwalskiej podstrefy pozostało do zagospodarowania już tylko około 8 ha. Teren ten większości został jednak „przyobiecany” firmom, które już w strefie działają.
Procedura jeszcze potrwa, w kolejce do włączenia do SSSE stoją choćby uzbrajane od niedawna grunty w Augustowie.
Jeżeli ministerstwo wyrazi zgodę, suwalska podstrefa będzie mogła dalej się rozrastać na terenie miasta, dzięki czemu do miejskiej kasy popłyną pieniądze.
Mowa o pięciu działkach położonych w okolicach ul. Bursztynowej, Wojska Polskiego II i Dubowo I o łącznej powierzchni 14,5 ha. Grunty są już uzbrojone i przylegają do obecnych terenów SSSE. Działki są przeznaczone pod zabudowę przemysłową oraz częściowo na cele zabudowy usługowo-produkcyjnej, składów i magazynów.
Decyzja o włączeniu nowych gruntów należących do miasta została przyjęta przez 23 radnych jednogłośnie. Trudno się dziwić – chodzi o potencjalnie duże pieniądze. Gdy nowa inwestycja powstanie na działce należącej do miasta - wówczas pieniądze z samej sprzedaży działki jak i podatki po minięciu okresu ulgi oferowanej przez Strefę wpłyną do miasta. Dlatego władzom zależy, by fabryki powstawały na terenie miasta, a nie na leżących kilkaset metrów dalej działkach należących do gminy.
- Z propozycją objęcia granicami strefy nowych gruntów wychodzimy w związku z rosnącą atrakcyjnością inwestycyjną miasta. Znajduje to swoje potwierdzenie w kolejnych sprzedażach gruntów na terenie Podstrefy Suwałki- mówił na sesji Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk. – W chwili obecnej dziewięć dużych inwestycji jest już na różnym etapie realizacji. Oprócz największej inwestycji w branży meblarskiej w Europie firmy Tanne wartej ok. 700 mln zł, prowadzone są inne przedsięwzięcia inwestycyjne, które w efekcie dadzą nowe miejsca pracy w Suwałkach.
Najnowsze pozwolenia na budowę wydane w 2017 roku to: rozbudowa hali produkcyjnej firmy Padma Art., budowa węzła betoniarskiego przez firmę Kruszbet, budowa budynku produkcyjno – magazynowego firmy Getaks oraz budowa budynku sprzedażowego i serwisowego samochodów ciężarowych.
PKR
fot. materiały prasowe SSSE