14.09.2018

Tu spotyka się Zachód ze Wschodem. V Wschodni Kongres Gospodarczy już za niespełna miesiąc

Ponad 1000 uczestników, 200 prelegentów, 700 uczniów i studentów oraz 30 debat – to najważniejsze liczby definiujące V Kongres Gospodarczy w Białymstoku. Największa debata o gospodarce Polski Wschodniej odbędzie się w dniach 3-4 października br.

Tegorocznemu, V Wschodniemu Kongresowi Gospodarczemu, który odbędzie się w Białymstoku w dniach 3-4 października 2018 r., towarzyszy hasło „Tu spotyka się Zachód ze Wschodem”, podkreślając intencje przyświecające organizatorowi i partnerom Kongresu – chęć tworzenia otwartej przestrzeni do dyskusji, do konfrontowania i zbliżania stanowisk, poszukiwania tego, co wspólne, twórcze i co służy rozwojowi.

– Przed nami dwa kongresowe dni obfitujące w merytoryczne debaty, a także spotkania i wydarzenia towarzyszące. Białystok odwiedzi ponad tysiąc gości z kręgu biznesu, polityki, samorządów i świata nauki. To najlepiej pokazuje, że Wschodni Kongres Gospodarczy jest nie tylko największym, ale i najciekawszym tego typu wydarzeniem w Polsce Wschodniej – mówi Wojciech Kuśpik, inicjator Wschodniego Kongresu Gospodarczego, prezes Grupy PTWP. – O wartości takich wydarzeń decyduje obok interesującej agendy, przede wszystkim kompetentne grono zaangażowanych w projekt uczestników – dodaje.

Wiedzą i doświadczeniem na V Wschodnim Kongresie Gospodarczym w Białymstoku podzielą się m.in.: Edward Bajko, prezes Spółdzielczej Mleczarni Spomlek, Henryka Bochniarz, prezydent Konfederacji Lewiatan, wiceprzewodnicząca Rady Dialogu Społecznego, Witold Boguta, prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw, Werner Bumeder, zastępca starosty powiatu Dingolfing-Landau, Robert W. Ciborowski, rektor Uniwersytetu w Białymstoku, Beata Cichocka-Tylman, dyrektor w PwC, Bartosz Cichocki, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, Jerzy Dąbrowski, dyrektor w Departamencie Rynków Rolnych w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Nina Dobrzyńska, zastępca prezesa PARP, Lech Dzienis, rektor Politechniki Białostockiej, Andrzej Gantner, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności, Leszek Gołąbiecki, prezes Unibep, Władysław Grochowski, prezes Grupy Arche, Witold Karczewski, prezes Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku, przewodniczący Podlaskiego Forum Gospodarczego, wiceprezes zarządu Contractus, Jerzy Leszczyński, marszałek województwa podlaskiego, Dieriech Andriej Michajłowicz, Chairman of the Directors Board at UNITER, Jan Mikołuszko, przewodniczący rady nadzorczej Unibep, prezes Polskiego Klastra Eksporterów Budownictwa, Wolfgang Munch, zastępca dyrektora wydziału ds. Polski Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej, Jarosław Niewierowicz, minister energetyki Litwy w latach 2012-2014, prezes Polsko-Litewskiej Izby Handlowej, Kariagin Władimir Nikolajewicz, przewodniczący Republikańskiej Konfederacji Przedsiębiorczości, Bohdan Paszkowski, wojewoda podlaski, Andrzej Parafiniuk, prezes Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego, Ramūnas Petravičius, partner Ellex Valiunas, Carlos Piñerúa, przedstawiciel Banku Światowego na Polskę i kraje bałtyckie, Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk, Antoni Stolarski, prezes SaMASZ, Siergiej Walentinowicz Tkaczenko, naczelnik administracji w Wolnej Strefie Ekonomicznej GrodnoInvest, Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku, Daivis Virbickas, CEO at Litgrid AB, Kazimierz Zdunowski, prezes Polsko-Białoruskiej Izby Handlowo-Przemysłowej.

Agenda piątej edycji Kongresu obejmuje szerokie spektrum tematów - od niełatwych relacji między Unią Europejską a wschodem Europy, poprzez zagadnienia współpracy międzynarodowej, eksportu i ekspansji gospodarczej, po przemiany związane z cyfryzacją. W wielu punktach programu dwudniowego Kongresu obecny jest motyw nowych technologii zmieniających gospodarkę i życie, niosących niezwykłe możliwości i nieznane zagrożenia.

Uczestnicy dyskusji o przeobrażeniach sektora energii zwrócą uwagę na środowiskowy 

i społeczny kontekst – źródła odnawialne, nowe czyste technologie, zagospodarowanie odpadów i jakość powietrza. Inwestycje z ich szerokim finansowym fundamentem, budownictwo mieszkaniowe w nowej sytuacji, trudne realia rynku pracy, kadry i edukacja dla gospodarki to tematy kluczowe dla wschodniego makroregionu Polski.

Na Wschodnim Kongresie Gospodarczym nie zabraknie problematyki rynku rolno-spożywczego, usług medycznych, handlu i turystyki oraz ciekawych przybliżeń dotyczących m.in. rozwoju miast, budownictwa drewnianego czy sukcesji w firmach rodzinnych.

Zakres tematyczny uzupełnią międzynarodowe dwustronne spotkania gospodarcze – Polska-Litwa i Polska-Białoruś.

V Wschodni Kongres Gospodarczy, wzorem lat ubiegłych, będzie miał swoje wydarzenia towarzyszące. W ramach plebiscytu TOP Start-up Polski Wschodniej twórcy najlepszych start-upów Polski Wschodniej, zaprezentują swoje pomysły na biznes, korzystając z szansy na zbudowanie networkingowych kontaktów i długotrwałych relacji z przedstawicielami dojrzałego biznesu.

Swoją kontynuację będą miały również dwa konkursy: Top Inwestycje Polski Wschodniej – wyróżniający projekty, które w największym stopniu przyczyniły się do rozwoju gospodarki, regionu i mieszkańców Polski Wschodniej, a także TOP Pracodawcy Polski Wschodniej – honorujący firmy, które łączą wpływ na rozwój gospodarczy regionu z ważną rolą na rynku pracy.

Po raz czwarty w historii organizacji Wschodniego Kongresu Gospodarczego, zrealizowany zostanie także projekt EEC – Liderzy Przyszłości w Białymstoku. Wydarzenie skierowane jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych, a głównym celem przedsięwzięcia jest promocja wiedzy o gospodarce oraz przedsiębiorczości wśród młodzieży, poprzez możliwość spotkania i dyskusji z praktykami biznesu. Projekt zwraca uwagę na konieczność poszerzania oferty edukacji biznesowej dla młodych i kształcenia liderów przyszłości, którzy kiedyś staną się nowym głosem w debacie publicznej oraz nową siłą napędową gospodarki.

V Wschodni Kongres Gospodarczy w Białymstoku odbędzie się w dniach 3-4 października 2018 r. w gmachu Opery i Filharmonii Podlaskiej – Europejskiego Centrum Sztuki 

w Białymstoku.

 

###

 

Wschodni Kongres Gospodarczy [Eastern Economic Congress – EEC] w Białymstoku to poświęcony najważniejszym dla gospodarki Polski Wschodniej kwestiom dwudniowy cykl debat, spotkań i wydarzeń towarzyszących z udziałem około półtora tysiąca gości z Polski i z Europy.

Organizatorem Wschodniego Kongresu Gospodarczego jest Grupa PTWP SA, inicjator i organizator Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, największej konferencji biznesowej w Europie Centralnej, organizowanej od 2009 roku, uznanej za forum jednej z najbardziej reprezentatywnych dyskusji o przyszłości Europy.

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*