Za unijne środki Tarnopol chce zmodernizować plażę, a Suwałki zamierzają wybudować bulwary nad Czarną Hańczą. Oba miasta złożyły wspólny projekt.
Władze miasta Tarnopol mają zamiar podnieść standard plaży „Dalnyj”, popularnego miejsca wypoczynku mieszkańców miasta i okolic. Pieniądze potrzebne na ten cel - 1,25 mln euro - może przyznać Unia Europejska z Programu Współpracy Transgranicznej. Tarnopol przystąpił do tego projektu wspólnie z polskimi Suwałkami, a wniosek przeszedł już pierwszy etap selekcji do dofinansowania ze środków Unii Europejskiej w ramach współpracy transgranicznej „Polska Białoruś Ukraina 2014-2020”.
W sierpniu ubiegłego roku Suwałki odwiedziła delegacja Tarnopola, z Viktorią Ostapczuk, zastępcą mera na czele. Ukraińscy samorządowcy przyjechali, żeby znaleźć partnera, z którym mogliby realizować projekty w ramach unijnego programu transgranicznego. W trakcie tego spotkania zapadły pierwsze deklaracje o możliwościach współpracy.
Viktoria Ostapczuk informowała wówczas, że jej miasto przygotowuje się do budowy miejsc rekreacji i wypoczynku nad jeziorem w Tarnopolu i zaproponowała, by był to jeden z pierwszych projektów, które mogłyby zostać wspólnie zrealizowane z Suwałkami. Suwałki, jak wiadomo, zgłosiły do projektu budowę bulwarów nad Czarną Hańczą.
Niespełna miesiąc temu w Warszawie obradowała Komisja Wyboru Projektów, która dokonała oceny 352 koncepcji projektów złożonych w ramach pierwszego naboru wniosków. Przedstawiciele władz centralnych i regionalnych ze wszystkich trzech państw wchodzących w skład Komisji rekomendowali do drugiego etapu 162 projekty, w tym suwalsko ukraiński projekt pn. „Rozwój turystyki w oparciu o unikalne wartości wodne w regionie przygranicznym”. Ostateczne decyzje o wyborze projektów Komisja podejmie jesienią 2017 r., a termin składania wniosków dla tych, który zostali rekomendowani do w drugiego etapu, to koniec czerwca.
Aby móc ubiegać się o finansowanie projektu z UE, rada miasta Tarnopola uregulowała w środę, 4 kwietnia br., status prawny plaży „Distant”. Wydzielono działkę o powierzchni 3,5 hektara i przekazano ją w wieczyste użytkowanie komunalnemu przedsiębiorstwu. Teraz dokumenty odnośnie własności ziemi oraz dokumentacja projektowo-kosztorysowa zostaną przedłożone wspólnie z Suwałkami odpowiednim agendom UE. Tarnopol ubiega się o 1,25 mln euro.
Podczas obrad Wiktoria Ostapczuk pokazała slajdy, jak ma wyglądać zmodernizowana plaża. Po kilku pytaniach i wyjaśnieniach radni poparli projekt. Za głosowało 39 radnych z 42 obecnych na sali.
- Ten teren wypoczynkowo-rekreacyjny, w tym plaża, będą doprowadzone do europejskich standardów. Część akwenu zostanie oczyszczona, będą sportowe boiska, strefa wypoczynku dla dzieci. Będą szatnie, prysznice, toalety, przebieralnie. Ustalimy, jak mają tam cumować łodzie i katamarany. Zrobimy rekonstrukcję kei, aby można było przypłynąć łodzią, pontonem z miasta, a od kei do plaży będzie wiodła ścieżka dla pieszych. To będzie miejskie miejsce wypoczynku, ponieważ taki jest główny wymóg UE - powiedziała wicemer miasta.
WYG
Źródła: zz.te.ua / Kresy.pl, UM Suwałki
Na fot: Spotkanie w Suwałkach w sierpniu 2016 r.
Plaża w Tarnopolu. Fot Kresy.pl