11.03.2022
Umiejętność na każde czasy. Przydatna nauka posługiwania się bronią i zachowań bojowych [zdjęcia]
W każdym domu, w każdej rodzinie powinien być ktoś, kto potrafi posługiwać się bronią palną – przekonuje Szymon Mironowicz, prezes MIR Consulting, która prowadzi placówkę edukacyjną Instytut Kształcenia FORMA, oferujący szeroką gamę szkoleń bojowych.
„Kałach bez tajemnic, karabin NATO i niezawodny pistolet Glock” – przyzna Pan, że tytuł szkolenia, jakie proponujecie dla firm, przedsiębiorców i prywatnych osób, może szokować?
Szymon Mironowicz: - Szokować to może wojna na Ukrainie. Zaatakowani przez armię rosyjską zwykli cywile, na przykład mieszkańcy Kijowa byli bezbronnymi owieczkami. Otrzymali do rąk środki obrony defensywnej i nie wiedzieli, co z nimi zrobić. Podobnie byłoby u nas. Wielu Polaków nie miało w szkole przysposobienia obronnego, nigdy nie strzelało nawet z broni sportowej.
- Wy od razu uczycie strzelać z karabinów oraz pistoletów na ostrą amunicję, i to nie do tarczy. To szkolenie na „złe czasy”?
- W czasach bliskiego konfliktu zbrojnego umiejętność posługiwania się bronią jest podstawowym obowiązkiem każdego obywatela. Nigdy nie wiadomo, czy i u nas nie pojawią się kiedyś „zielone ludziki”, jacyś dywersanci, którym trzeba będzie odebrać broń. W każdym domu, w każdej rodzinie powinien być ktoś, kto będzie wiedział, jak obchodzić się z tą bronią, żeby nie zrobić krzywdy sobie i bliskim. Kiedyś może nadejść moment, w którym dla ratowania siebie lub życia bliskich osób, w obliczu śmiertelnego niebezpieczeństwa trzeba będzie tej broni użyć.
- Dlatego podczas Waszych szkoleń doskonalicie umiejętności wykorzystywania broni palnej w sytuacjach stresowych, w stanach podwyższonego zagrożenia?
- Oferujemy innowacyjne rozwiązania praktyczne, stosowane przez grupy antyterrorystyczne. Zagrożenie życia i sytuacja wskazująca konieczność pozbawienia życia innego człowieka, to są momenty skrajnie stresowe. Zapoznanie się z fizjologią stresu jest podstawą - niezbędnym warunkiem do nauki i zrozumienia własnych odruchów i reakcji. Wiedza ta jest potrzebna do wprowadzenia treningów i ćwiczeń sytuacyjnych, które na dalszym etapie pozwolą wypracować przewagę uczestnika szkolenia nad potencjalnym agresorem - napastnikiem i zminimalizowanie strat i szkód związanych z sytuacją zagrożenia życia.
Gdzie odbywają się szkolenia, kto je prowadzi?
- Do prowadzenia warsztatów angażujemy praktyków z zakresu obrony osobistej oraz ze służb mundurowych, instruktorów strzelectwa bojowego. Zapewniamy komfortowe warunki nauki na profesjonalnych obiektach, jak na przykład najbliższa od nas strzelnica leśna Borek w Sejnach. Oferujemy nowoczesną broń - najnowsze pistolety polskich sił zbrojnych tj. pistolety glock i VIS-100 oraz karabiny mossberg ar-15, czy kultowe karabiny AK-47, no i dużą ilość amunicji do ćwiczeń.
Kurs „Kałach bez tajemnic, karabin NATO i niezawodny pistolet Glock” to trzy godziny praktycznych zajęć na strzelnicy. Proponujecie też dłuższe szkolenia?
- Poprzez realizowane w ramach programów unijnych projekty z zakresu bezpiecznego posługiwania się bronią pomagamy w aktywizacji zawodowej oraz podnoszeniu kompetencji. Jak obchodzić się z bronią palną, powinien wiedzieć każdy, kto chce zostać strażnikiem granicznym, policjantem, żołnierzem, pracownikiem ochrony. Poprawa umiejętności posługiwania się nią jest podstawowym wymogiem dla tych, którzy już w tych zawodach pracują. Oczywiście poza kilkugodzinnym podstawowym szkoleniem bojowym prowadzimy kursy na których podczas zajęć teoretycznych omawiamy szereg zagadnień związanych ze współczesnym polem walki takich jak taktyka CQB z ang. Close Quarters Combat – to walka z przeciwnikiem w mieście i przestrzeniach zamkniętych (budynkach, pociągach, samochodach itp.), walka w bliskim dystansie z elementami walki wręcz (z elementami krav maga i Fairbairn WWII Close Quarters Combat), czy medycynę pola walki.
Szczegółowe informacje znajdą Państwo na stronie www.forma.edu.pl
i pod nr tel. +48 530 030 020
(materiał partnera)