Podczas posiedzenia kierownictwa resortu rolnictwa został przyjęty harmonogram naboru wniosków w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020.
- Do połowy roku zostaną uruchomione wszystkie działania w ramach programu na lata 2014-2020 – poinformował podsekretarz stanu Ryszard Zarudzki.
Wiceminister przedstawił harmonogram naboru na poszczególne działania zwracając przy tym uwagę, że jest wystarczający czas na dobre przygotowanie wniosków.
- Najważniejsze jest efektywne wykorzystanie wszystkich dostępnych środków z różnych funduszy, zarówno w ramach rozwoju gospodarstw rolnych, jak i w ramach rozwoju terytorialnego – podkreślił podsekretarz stanu.
Wiceminister Zarudzki poinformował również o aktualnym stanie realizacji programu, w ramach którego ogólna pula środków wynosi 13,6 mld euro, w tym 8,697 mld z budżetu UE (EFRROW) i 4, 915 mld euro wkładu krajowego.
Do tej pory wpłynęły wnioski na 33 proc. puli środków finansowych, podpisano umowy na 21 proc. puli, a 9 proc. ogólnej puli jest już na kontach rolników.
Najwcześniej, bo w marcu br. ruszy nabór wniosków na pomoc na rozpoczęcie działalności gospodarczej na rzecz rozwoju małych gospodarstw” (typ operacji „Restrukturyzacja małych gospodarstw”), w kwietniu przyjmowane będą wnioski na pomoc w rozpoczęciu działalności gospodarczej na rzecz młodych rolników” (typ operacji „Premie dla młodych rolników”), zaś w czerwcu na pomoc na rozpoczęcie działalności gospodarczej na rzecz rozwoju małych gospodarstw”( typ operacji „Restrukturyzacja małych gospodarstw” - nabór na operacje realizowane w gospodarstwach prowadzących produkcję trzody chlewnej, na obszarach wyznaczonych w związku ze zwalczaniem afrykańskiego pomoru świń (ASF)), a także na modernizację gospodarstw rolnych oraz tworzenie grup producentów i organizacji producentów”.
Cały harmonogram można znaleźć na:
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020
Celem głównym jest poprawa konkurencyjności rolnictwa, zrównoważone zarządzanie zasobami naturalnymi i działania w dziedzinie klimatu oraz zrównoważony rozwój terytorialny obszarów wiejskich.
W ramach PROW 2014-2020 będzie realizowanych łącznie 15 działań.
Pierwszym krokiem do pozyskania unijnych funduszy jest analiza własnej sytuacji i pomysł na inwestycję, bo również w rolnictwie, aby się rozwijać rolnik musi inwestować. Procedura aplikacyjna PROW nie jest prosta. Na początek trzeba wypełnić wniosek wraz z biznesplanem. Wzór wniosku, biznesplanu oraz wymaganych załączników jest dostępny na stronie internetowej instytucji zarządzającej danym programem. Pomoc świadczą min ośrodki doradztwa rolniczego. Złożenie wniosku nie jest jednak równoznaczne z otrzymaniem dofinansowania.
Pomoc na modernizację gospodarstw rolnych jest przyznawana rolnikom jako refinansowanie poniesionych przez nich kosztów na realizację danej inwestycji. Poziom dofinansowania wynosi standardowo 50 proc. poniesionych kosztów kwalifikowanych. Może on być wyższy i wynieść 60 proc., ale tylko w przypadku, gdy o pomoc ubiega się młody rolnik lub gdy wniosek o wsparcie składa wspólnie kilku rolników.
Natomiast dotacje na rozwój firmy z PROW, to aż 300 tysięcy złotych, jakie można pozyskać na rozwój przedsiębiorstwa na wsi. Jest to naprawdę korzystna forma dotacji, gdyż poziom dofinansowania wynosi aż 70 procent.
WYG
Źródło: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi