Ślepsk Malow Suwałki
Asseco Resovia Rzeszów
0 : 1
12.06.2015
Unijne pieniądze na produkcję. Wzrośnie pozycja Podlaskiego w Europie.
Na przełomie roku 2015 i 2016, w ramach RPO dla Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020, realizowane będzie działanie: „Wdrażanie innowacji w sektorze produkcyjnym”. Do rozdysponowania w ramach programu jest około 40 mln zł. Głównym założeniem jest podniesienie konkurencyjności regionu.
Nowatorstwo w przedsiębiorstwach produkcyjnych może być realizowane na dwóch głównych płaszczyznach, którymi są innowacje produktowe i procesowe. Województwo podlaskie ma bardzo słabo rozwiniętą ogólną pozycję innowacyjną. Dlatego też dofinansowanie ukierunkowane jest na rozwój przedsiębiorstw produkcyjnych, polegający na wprowadzaniu na rynek nowych produktów lub istniejących już produktów, ale znacznie ulepszonych, a także zmianach procesów produkcyjnych, poprzez wprowadzenie nowoczesnych maszyn i istotne obniżenie kosztów.
Nowoczesne linie produkcyjne, innowacje produktowe to szansa na rozwój, rozbudowę przedsiębiorstwa, zarówno pod kątem ekonomicznym jak i personalnym. To redukcja bezrobocia, szansa wzrostu zatrudnienia lokalnej społeczności. Z drugiej strony to również szansa na zatrzymanie kapitału ludzkiego, inżynierów i specjalistów produkcji na miejscu.
Jakościowy rozwój produkcji ma wpływ również na zmiany ilościowe. Wzrost zysków umożliwia rozszerzenie i umiędzynarodowienie działalności, co jest bodźcem do generacji jeszcze większych zysków. Branże szczególnie brane pod uwagę to szeroko rozumiana produkcja rolna, od artykułów mleczarskich, poprzez przetwórstwo owocowo-warzywne, aż po produkcję maszyn dla rolnictwa i leśnictwa. Oprócz tego przetwórstwo drzewne, gdzie można wymienić produkcję sklejek, płyt wiórowych czy desek. Perspektywa finansowa dla Podlasia na lata 2014-2020 zakłada podwyższenie jakości i wielkości produkcji w celu jej umiędzynarodowienia. Na dofinansowanie mogą więc liczyć zwłaszcza przedsiębiorstwa wdrażające innowacyjne produkty i procesy dostosowane do zagranicznych standardów, ukierunkowane zatem na eksport.
Województwo podlaskie położone jest niemal na końcu Unii Europejskiej, co sprawia, że mimo iż nie jest regionem atrakcyjny turystycznie, to jednak ma możliwość stania się głównym szlakiem łączącym UE ze wschodem, który jest dla Podlasia ważnym obszarem strategicznym. Na wschód bowiem eksportowana jest większość wyprodukowanych tu maszyn. Również podlaskie produkty spożywcze cieszą się w krajach wschodnich dużą rozpoznawalnością. Problemem jest jednak niska wydolność transportowa. Kolejną zatem dziedziną wymagającą wsparcia i rozwoju innowacyjności jest transport międzynarodowy, który ma zostać umocniony poprzez przebudowę dróg krajowych na ekspresowe oraz unowocześnienie komunikacji kolejowej.
„Wdrażanie innowacji w sektorze produkcyjnym” jest skierowane na działalność innowacyjną. Istotne jest więc, by projekty dotyczyły wdrażania nowych, bądź znacznie ulepszonych produktów, zakładały wprowadzenie nowych, bardziej wydajnych, bądź aktualnych, zmodernizowanych procesów. Innowacyjność może ograniczać się do poziomu województwa, jednak szczególne znaczenie będą miały innowacje ogólnopolskie. Projekty powinny dążyć do rozwoju kompetencji i poziomu naukowego firmy, czego efektem będą zatwierdzone patenty.
Program skierowany jest do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw i ma charakter pomocy de minimis. Refundacja obejmuje wyłącznie koszty kwalifikowane, a jej maksymalna wysokość może sięgać nawet 70 proc. w przypadku małych firm. Poziom ten spada ze wzrostem rozmiaru firmy i dla średnich przedsiębiorstw wynosi maksymalnie 60 proc. Z kolei firmy transportowe mogą ubiegać się o dofinansowanie na poziomie maksymalnie 50 proc. wartości kosztów kwalifikowanych. Warto dodać, że niższa kwota wnioskowana to większe prawdopodobieństwo otrzymania dotacji. Okres finansowania nie może przekroczyć 60 miesięcy.
MIR CONSULTING, www.mir-consulting.pl