29.01.2022

W Olicie na Litwie ma powstać wytwórnia ekskluzywnych ekologicznych produktów mięsnych i rybnych

Rada Miasta Olity (Alytus) zatwierdziła projekt umowy inwestycyjnej spółki Skonio Challenge. Firma planuje wybudować wytwótnię ekskluzywnych ekologicznych produktów mięsnych i rybnych.

Na zlecenie inwestora zakład powstanie na działce o powierzchni 1,0938 ha w Parku Przemysłowym Olity. Planuje się utworzenie co najmniej 15 nowych miejsc pracy i zainwestowanie co najmniej 546,9 tys. euro.

Zgodnie z decyzją rady przyjętą w 2019 roku, każdy inwestor, który zainwestuje w mieście co najmniej 500 tys. euro zobowiązuje się do stworzenia co najmniej 10 nowych miejsc pracy.

Inwestor zobowiązuje się do rozpoczęcia budowy na działce w ciągu 6 miesięcy od dnia wydania pozwolenia na budowę.

Zgodnie z decyzją rady zakład w ciągu dwóch lat będzie musiał wywiązać się z zobowiązań inwestycyjnych przewidzianych w kontrakcie i powinien rozpocząć działalność w 2024 roku.

Gmina zobowiązuje się zwolnić inwestora z dzierżawy gruntu i podatku od nieruchomości przez siedem okresów podatkowych, począwszy od okresu rozliczeniowego, w którym inwestor wypełnia swoje zobowiązania umowne, a przez kolejne trzy okresy podatkowe podatki te zostaną obniżone o 50 proc.

Ponadto samorząd Olity przeznaczy w tym roku 100 tys. euro na rozwój strefy przemysłowej.

- Przygotujemy działki, kupimy część z nich i poszukamy inwestorów - powiedział mer Algirdas Vrubliauskas.

Planowane jest przygotowanie do 400 hektarów gruntów dla przyszłych inwestorów. Według mera, trwają obecnie dyskusje na temat potencjalnych inwestorów.

I teraz postaje pytanie, czy np. po ekskluzywne ekologiczne produkty mięsne i rybne pojedziemy do Olity, czy też z Olity towar trafi do litewskich sklepów przy granicy z Polską, w Sejnach, Suwałkach?

Litwa nie pójdzie polską drogą

Na razie litewski rząd zapowiada, że nie pójdzie w ślady Polski i nie obniży podatku VAT.

- Nie wybieramy tego samego modelu co Polska - powiedziała przed kilkoma dniami minister finansów RL Gintarė Skaistė w odpowiedzi na to, jak Litwa może nadal pomagać ludności przy rosnących cenach.

Zapytana, czy plany rządu przewidują obecnie możliwość zmiany stawki VAT i obniżenia jej np. do 18%, stwierdziła, że ​​rząd nie planuje zmiany stawki.

- W Polsce o cenach decyduje wiele aspektów i tak naprawdę jesteśmy bardzo innym krajem niż Polska. W szczególności ze względu na wielkość rynku, niezależną walutę ( euro- przyp. red) i jej ewolucję. Wydaje mi się, że decyzje podejmowane są w każdym kraju w zależności od sytuacji, w której się znajdujemy. Litwa to mała otwarta gospodarka, a nasze warunki są zupełnie inne. Oceniając ogólny kontekst, należy zauważyć, że podstawowa stawka podatku VAT w Polsce jest wyższa niż na Litwie. Mamy 21% podstawowego podatku VAT, a w Polsce - 23%, a obecnie rządzący stosują korzyści podatkowe. Każdy kraj wybiera model, który wydaje mu się słuszny - powiedziała.

Według ministra pojawia się też pytanie, na ile zniesienie VAT-u od cen żywności wpłynęłoby na ostateczne ceny żywności.:-Zgodnie z obecną praktyką widzimy, że część korzyści wynika nie z obniżenia cen, ale z dodatkowych korzyści dla sprzedawców i supermarketów - zauważyła.

WYG

Na fot: Olita

Źródła: Samorząd Olity; Ministerstwo Finansów RL

Fot: Samorząd Olity

 

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*