Zarząd Województwa Podlaskiego, jako Instytucja Zarządzająca Regionalnym Programem Operacyjnym Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020, ogłosił nabór wniosków o dofinansowanie projektów ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach: Działanie 5.1 Energetyka oparta na odnawialnych źródłach energii.
Dofinansowanie można otrzymać na: instalację ogniw fotowoltaicznych lub kolektorów słonecznych na budynkach mieszkalnych, także jednorodzinnych. Wsparciem mogą być też objęte inwestycje polegające na budowie nowych lub zwiększeniu mocy już istniejących jednostek wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych (biomasy, biogazu, słońca, wody i ziemi) wraz podłączeniem ich do sieci dystrybucyjnej (w tym na własne potrzeby). Na dofinansowanie mogą również liczyć projekty dotyczące rozwoju infrastruktury potrzebnej do wytwarzania biokomponentów i biopaliw produkowanych z surowców odpadowych i pozostałości z produkcji rolniczej oraz przemysłu rolno-spożywczego.
Kto może składać wnioski?
W ramach typu 1. Energetyka oparta na odnawialnych źródłach energii (energia odnawialna: słoneczna):
jednostki samorządu terytorialnego, ich związki, porozumienia i stowarzyszenia,
jednostki organizacyjne JST posiadające osobowość prawną,
stowarzyszenia lokalnych grup działania z wyłączeniem jednostek, które mogą być finansowane ze środków EFRR i EFS.
W ramach typu 2. Energetyka oparta na odnawialnych źródłach energii (wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych na własne potrzeby):
mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa,
duże przedsiębiorstwa, dla których podstawową działalnością nie jest produkcja energii,
producenci rolni, grupy producenckie,
spółdzielnie,
wspólnoty mieszkaniowe,
towarzystwa budownictwa społecznego,
organizacje pozarządowe,
kościoły i związki wyznaniowe,
jednostki samorządu terytorialnego, ich związki, porozumienia i stowarzyszenia,
jednostki organizacyjne JST posiadające osobowość prawną, jednostki sektora finansów publicznych posiadające osobowość prawną (nie wymienione wyżej).
W ramach typu 3. Inwestycje z zakresu budowy nowych lub zwiększenia mocy jednostek wytwarzania energii elektrycznej i ciepła z OZE wraz z podłączeniem do sieci dystrybucyjnej/przesyłowej
4. Projekty dotyczące wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych oraz rozwoju infrastruktury wytwórczej biokomponentów i biopaliw:
mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa (w przypadku MŚP produkcja energii na sprzedaż musi być dominująca w produkcji energii ogółem wytwarzanej przez urządzenia finansowane w ramach projektu[3]),
duże przedsiębiorstwa, dla których podstawową działalnością nie jest produkcja energii,
producenci rolni, grupy producenckie,
spółdzielnie,
wspólnoty mieszkaniowe,
towarzystwa budownictwa społecznego,
organizacje pozarządowe,
kościoły i związki wyznaniowe,
jednostki samorządu terytorialnego, ich związki, porozumienia i stowarzyszenia,
jednostki organizacyjne JST posiadające osobowość prawną,
jednostki sektora finansów publicznych posiadające osobowość prawną
(nie wymienione wyżej),
podmioty działające w ramach partnerstw publiczno-prywatnych
Termin, od którego można składać wnioski 03.03.2017 r.
Termin, do którego można składać wnioski 14.04.2017 r. do godz. 15:30
Termin rozstrzygnięcia konkursu - Lipiec 2017 r.
Miejsce składania wniosków
Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego
Departament Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
ul. Poleska 89
15-874 Białystok
Sposób składania wniosków o dofinansowanie
Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest przesłanie wniosku o dofinansowanie w formie dokumentu elektronicznego za pomocą aplikacji Generator Wniosków Aplikacyjnych na lata 2014-2020 (GWA2014), która jest dostępna na stronie internetowej: http://rpo.wrotapodlasia.pl/pl/jak_skorzystac_z_programu/pobierz_wzory_dokumentow/generator-wnioskow-aplikacyjnych-efrr.html w terminie od 03.03.2017 r. do 14.04.2017 r. do godziny 15:30 (po upływie tego terminu funkcja „Wyślij projekt” będzie zablokowana).
Ponadto Wnioskodawca jest zobowiązany do dostarczenia 2 egzemplarzy wniosku o dofinansowanie w wersji papierowej wraz z załącznikami w ciągu 3 dni roboczych, licząc od pierwszego dnia roboczego następującego po dniu zakończenia konkursu, tj. do dnia 20 kwietnia 2017 r.
Finanse
Maksymalny dopuszczalny poziom dofinansowania projektu
a) w przypadku projektów nie objętych pomocą publiczną – maksymalny poziom dofinansowania nie może przekroczyć 85% kosztów kwalifikowalnych,
b) w przypadku projektów objętych pomocą publiczną – kwota pomocy ustalana jest zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie zasadami,
c) w przypadku projektów objętych pomocą de minimis – maksymalny poziom dofinansowania nie może przekroczyć 85% kosztów kwalifikowalnych.
Maksymalny udział środków UE (EFRR) nie może przekroczyć 85%.
Ogólna pula środków przeznaczona na dofinansowanie projektów:
100 000 000,00 PLN, w tym środki przeznaczone na:
projekty dotyczące energetyki opartej na odnawialnych źródłach energii (energia odnawialna: słoneczna) – 20 000 000,00 PLN,
projekty dotyczące wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych na własne potrzeby -30 000 000,00 PLN,
projekty dotyczące inwestycji z zakresu budowy nowych lub zwiększenia mocy jednostek wytwarzania energii elektrycznej i ciepła z OZE oraz infrastruktury wytwórczej biokomponentów i biopaliw – 50 000 000,00 PLN.
WYG
Szczegóły na: