27.04.2022
W tym tygodniu pierwszy transport ukraińskiego zboża przez Trakiszki
Minister Transportu i Łączności Marius Skuodis, spotykając się we wtorek, 26 kwietnia 2022 roku z ministrem rolnictwa Ukrainy Mykołą Solskim. Omówiono współpracę w zakresie transportu zboża z Ukrainy koleją.
Aby jak najszybciej otworzyć kanały logistyczne dla eksportu ukraińskiego zboża na rynki europejskie i światowe, w najbliższym czasie planowany jest pilotażowy transport koleją przez Polskę do portu w Kłajpedzie. A daleka droga powiedzie m.in. przez polską graniczną stację w Trakiszkach, gm. Puńsk.
- Szukamy optymalnych rozwiązań eksportu części ładunku z Ukrainy przez port w Kłajpedzie. Pierwszy transport testowy z Ukrainy zaplanowano na ten tydzień - powiedział M. Skuodis, minister transportu i komunikacji, po spotkaniu z ministrem Ukrainy.
Oferowana przez Litwę partnerom ukraińskim trasa biegnie od terminalu Medyka (na granicy polsko-ukraińskiej) do portu w Kłajpedzie na Litwie, skąd statkami przewożono by na inne rynki.
Litewska firma transportowa LTG Cargo jest w pełni gotowa do przetransportowania tego ładunku i kilka tygodni temu złożyła ukraińskim firmom oferty na transport zboża.
Według Litewskich Kolei (AB Lietuvos Geležinkeliai) dwa terminale w Medyce są obecnie w stanie obsługiwać jeden pociąg dziennie. Przy takiej przepustowości możliwy byłby transport około 1 miliona ton ziarna rocznie. Gdyby nie było ograniczeń w Polsce, przepustowość Lietuvos Geležinkeliai już dziś pozwoliłaby na przewóz dwa razy więcej, a w niedalekiej przyszłości przepustowość mogłaby wzrosnąć do ponad 3 mln ton zboża rocznie.
Łotwa także pomoże Ukrainie w eksporcie zboża przez swoje porty
Dzień wcześniej minister polityki rolnej i żywnościowej Ukrainy Mykoła Solski złożył wizytę roboczą w sąsiedniej w Republice Łotewskiej.
Podczas wizyty Mykola Solsky spotkał się z ministrem rolnictwa Łotwy Kasparsem Gerhardsem, a także zwiedził wolne porty w Rydze i Windawie oraz specjalną strefę ekonomiczną Lipawy.
Minister zapoznał się z infrastrukturą portową i logistyczną Łotwy oraz omówił możliwości eksportu produktów ukraińskich rolników z pomocą łotewskich portów. Droga także wiodłaby z Medyki, wzdłuż wschodniej granicy Polski na Litwę m.in. przez Trakiszki i dalej do portów łotewskich.
Ukraina w najbliższej przyszłości zamierza wyeksportować do 20 mln ton ubiegłorocznych zbiorów pszenicy i kukurydzy.
Trakiszki będą pracować przez cała dobę
Ta trasa transportu zboża jest skomplikowana logistycznie ze względu na różne tory kolejowe - na Ukrainie szerokie, na Litwie wąskotorowe i szerokotorowe, w Polsce wąskotorowe- co wymagałoby przeładowywania na granicy.
Według ministra M. Skuodisa, aby sprostać wyzwaniom związanym z dostawą ładunków, uzgodniono z polskim zarządcą infrastruktury, że litewsko - polska stacja graniczna w Trakiszkach może pracować przez całą dobę.
W ubiegłym roku port w Kłajpedzie obsłużył 3,34 mln ton ładunków ton zboża, roku, a w 2020roku - 4,6 mln. LTG Cargo w 2021 r. przewożono około 2,4 mln ton zboża. Spośród nich przesyłki lokalne stanowiły około 1,8 miliona.
9 regionów Ukrainy całkowicie zakończyło siew wiosennych roślin wczesnej grupy
Mimo działań wojennych i zagrożeń, na Ukrainie wiosenne siewy trwają nadal. Obwód winnicki, wołyński, zakarpacki, kirowohradzki, odeski, połtawski, rówieński, tarnopolski i chmielnicki całkowicie zakończył siew wiosennych zbóż z grupy wczesnej. Generalnie prawie 70% powierzchni przewidywanych pod uprawy jare w grupie wczesnej zostało już obsianych.
Według stanu na dzień 21 kwietnia 2022 r. przewidywane powierzchnie zasiewów głównych upraw wiosennych do zbiorów w 2022 r. na terytorium kontrolowanym przez Ukrainę wynoszą 14 403,4 tys. ha, czyli o 2 512,9 tys. ha mniej niż w roku ubiegłym (16 916,3 tys. ha).
Według danych operacyjnych pododdziałów strukturalnych administracji wojskowej, administracji wojskowo-cywilnej Doniecka i Ługańska, siew roślin jarych jest prowadzony przez 23 obwody Ukrainy, z wyjątkiem Ługańska.
Według Państwowej Służby Statystycznej Ukrainy siew zbóż ozimych pod zbiory 2022 r. przeprowadzono na powierzchni 7,6 mln ha, czyli o 0,3 mln ha mniej niż w 2021 r., w tym: zasiano 6,5 mln ha pszenicy ozimej i pszenżyta, czyli o 0,3 mln ha mniej niż w 2021 r., żyto zasiano 109 tys. ha, czyli o 63 tys. ha mniej, zasiano 969 mln ha jęczmienia, czyli o 163 tys. ha mniej. Ponadto rzepak ozimy został zasiany na powierzchni 1414 tys. ha, czyli o 442 tys. ha więcej niż w 2021 r.
WYG
Źródła: Ministerstwo Transportu i Łączności RL; Ministerstwo Polityki Rolnej i Żywnościowej Ukrainy
Na fot: Ministrowie Litwy i Ukrainy; Stacja graniczna w Trakiszkach; Rozmowy na Łotwie
Fot: Ministerstwo Transportu i Łączności RL; Ministerstwo Polityki Rolnej i Żywnościowej Ukrainy oraz własne