Do ZUS-u wpłynęło ponad 1,3 mln wniosków o wakacje składkowe, z czego blisko 35 tys. dotyczyło województwa podlaskiego. Każdy uprawniony przedsiębiorca, który chciał skorzystać z tej formy wsparcia jeszcze w tym roku, musiał wysłać wniosek do końca listopada.
Osoby prowadzące działalność, które otrzymają ulgę, zostaną o tym poinformowane w grudniu na swoim profilu płatnika w PUE/eZUS. W przypadku odmowy, otrzymają decyzję administracyjną.
Od 1 listopada 2024 r. mikroprzedsiębiorcy wpisani do rejestru Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) oraz komornicy sądowi mogą składać wnioski o zwolnienie z opłacania składek na własne ubezpieczenia społeczne w jednym, wybranym przez siebie miesiącu w każdym roku kalendarzowym. Warto podkreślić, że wakacje składkowe to rozwiązanie fakultatywne, a nie obligatoryjne, co oznacza, że zainteresowani mogą, ale nie muszą z niego korzystać.
Kiedy przedsiębiorca może skorzystać ze zwolnienia z własnych składek
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, przedsiębiorcy mają prawo raz w roku za wybrany miesiąc nie opłacać za siebie składek na ubezpieczenia społeczne, Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy. Wsparcie to dotyczy osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, a także zatrudniających do 9 osób (tzw. mikroprzedsiębiorców) oraz komorników sądowych, pod warunkiem spełnienia określonych kryteriów. Wśród nich znajduje się m.in. limit rocznego przychodu, który w 2023 lub 2022 roku nie może przekraczać równowartości 2 milionów euro w złotych. Ponadto kwota pomocy publicznej otrzymanej w okresie 3 minionych lat nie może przekroczyć 300 tys. euro (pomoc de minimis).
- Wnioskujący powinni mieć na uwadze, że zwolnienie dotyczy składek obliczanych od najniższej podstawy wymiaru, która obowiązuje osoby prowadzące działalność gospodarczą. Ulga nie dotyczy składki zdrowotnej ani składek, które przedsiębiorca ma obowiązek opłacić za inne osoby, np. pracowników, zleceniobiorców czy współpracowników – wyjaśnia Katarzyna Krupicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa podlaskiego .
Składki objęte zwolnieniem zostaną sfinansowane z budżetu państwa i będą wliczać się do przyszłej emerytury czy renty. Ulga ta stanowi pomoc de minimis, dlatego we wniosku przedsiębiorca musi podać informacje na temat innych form pomocy publicznej, z których korzystał.
Wnioski tylko elektronicznie
Wniosek o wakacje składkowe (RWS) może być złożony wyłącznie w formie elektronicznej przez przedsiębiorcę lub jego pełnomocnika, za pośrednictwem platformy PUE/eZUS. Wniosek należy złożyć z konta płatnika na miesiąc przed planowanym okresem zwolnienia. W tym roku z wakacji od składek można skorzystać jedynie w grudniu pod warunkiem, że wniosek został złożony w listopadzie. Jeśli dokument został przekazany w grudniu, to zwolnienie dotyczyć będzie stycznia 2025 r.
- Od początku grudnia do ZUS-u wpłynęło już ponad 36,3 tys. wniosków dotyczących zwolnienia z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne w styczniu przyszłego roku. W naszym regionie o ulgę na pierwszy miesiąc nowego roku ubiegało się 1559 osób – informuje rzeczniczka.
Po przyznaniu ulgi na PUE/eZUS, płatnik otrzyma informację, a w przypadku odmowy – decyzję
ZUS automatycznie rozpatruje wnioski o wakacje składkowe , a wszelkie dokumenty w tej sprawie są dostępne na profilu w PUE/eZUS. Informację o tym, że na PUE/eZUS jest nowa wiadomość na ten temat, ZUS wyśle dodatkowo na e-mail lub numer telefonu, który przedsiębiorca podał na swoim koncie PUE/eZUS.
Informacje o przyznaniu wakacji składkowych zostaną przekazane klientom jeszcze w grudniu. W przypadku częściowego zwolnienia lub braku ulgi, ZUS wyda odpowiednią decyzję, która zostanie przesłana na konto płatnika w PUE/eZUS.
Od decyzji można wnieść odwołanie do sądu za pośrednictwem ZUS-u. W przypadku wydania decyzji odmownej lub trwającego postępowania wyjaśniającego, płatnik będzie zobowiązany do uregulowania należnych składek za grudzień w standardowym terminie, czyli do 20 stycznia.
Postępowania wyjaśniające
W bardziej skomplikowanych sprawach, które wymagają ręcznej obsługi, niezbędne będzie przeprowadzenie postępowań wyjaśniających. W takim przypadku ZUS skieruje do wnioskodawców zawiadomienie, w którym szczegółowo określi sposób uzupełnienia braków formalnych. Klient będzie miał 7 dni na udzielenie wyjaśnień. Jeśli przedsiębiorca niezwłocznie uzupełni dokumentację, proces rozpatrywania wniosku o wakacje składkowe zakończy się szybciej.
Brak informacji lub decyzji na PEZ/eZUS nie stanowi przeszkody do złożenia kolejnego wniosku
Brak rozstrzygnięcia wniosku o zwolnienie z opłacenia składek za grudzień br. nie jest przeszkodą do złożenia wniosku o zwolnienie za styczeń 2025 r. Przedsiębiorca składając wniosku w grudniu br. dotyczący stycznia 2025 r., w oświadczeniach o udzielonej pomocy publicznej uwzględnia jedynie pomoc, która została już przyznana do dnia złożenia tego wniosku, a nie tę, o którą dopiero wystąpił.
ZUS
Fot. Freepik