Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych poinformował o trzech nowych programach dla osób niepełnosprawnych, co prawda beneficjentami tychże programów są osoby niepełnosprawne, ale adresowane ich adresatami są przedsiębiorcy, szkoły wyższe oraz określone organy i instytucje państwowe oraz samorządowe.
PFRON podał informacje o trzech nowych programach, których beneficjentami będą osoby niepełnosprawne.
Nowe programy to:
- STABILNE ZATRUDNIENIE – osoby niepełnosprawne w administracji i służbie cywilnej
- ABSOLWENT
- PRACA-INTEGRACJA.
Współczynnik aktywności zawodowej osób niepełnosprawnych w wieku produkcyjnym w pierwszym kwartale 2016 r. wynosił 27,4%. Z kolei wskaźnik zatrudnienia to 23,7%, co oznacza, że jest on dwukrotnie niższy niż średnia unijna, która wynosi 45%. Dobrą informacją jest ta dotycząca wzrostu liczby osób niepełnosprawnych posiadających wykształcenie wyższe. W 2014 roku stanowił on 9,8%, podczas gdy jeszcze w 2005 roku wynosił 5,1%.
Niestety wzrost liczby osób niepełnosprawnych legitymujących się wykształceniem wyższym nie wpłynął jak dotąd na wyrównanie poziomu zatrudnienia. Nadal nie otrzymują one propozycji pracy zgodnych ze swoimi kwalifikacjami. Pracodawcy mimo różnych inicjatyw trzeciego sektora i prowadzonych kampanii społecznych wciąż ulegają stereotypom powierzając pracownikom często mało wymagające obowiązki.Najlepiej ilustrują to dane Aktywności Ekonomicznej Ludności Polski, a dokładnie współczynnik aktywności ekonomicznej ludności w wieku 15 lat i więcej. Współczynnik aktywności zawodowej w grupie osób posiadających wyższe wykształcenie wynosi 80,2%, w tym wśród osób niepełnosprawnych 32%.
STABILNE ZATRUDNIENIE
Celem programu STABILNE ZATRUDNIENIE jest podniesienie wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych w administracji publicznej. Z kolei adresatami programu są organy i instytucje, wykonujące zadania z zakresu administracji publicznej, prowadzące działania o zasięgu ogólnopolskim na rzecz ogółu obywateli (…) oraz samorządy gminne, powiatowe, wojewódzkie, a także państwowe oraz samorządowe instytucje kultury. Niski poziom aktywności zawodowej osób niepełnosprawnych jest wypadkową podejścia osób niepełnosprawnych, przedsiębiorców oraz jednostek samorządu terytorialnego i organizacji centralnych. Jednostki sektora publicznego w większości nie spełniają 6-procentowego poziomu zatrudnienia osób niepełnosprawnych, co wiąże się z opłacaniem wysokich składek PFRON, mimo że są zobligowane przez Ustawę o służbie cywilnej i Ustawę o pracownikach samorządowych. Należy dodać, że co prawda jednostki samorządu terytorialnego i organizacje centralne nie otrzymują dofinasowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, ale w zamian odprowadzają wspomniane składki na rzecz PFRON.
ABSOLWENT
Program ABSOLWENT adresowany jest do szkół wyższych, organizacji pozarządowych, czy jak czytamy na stronie PFRON partnerstw szkół wyższych z organizacjami pozarządowymi. Jego głównym celem jest umożliwienie wejścia na rynek pracy osób niepełnosprawnych posiadających wykształcenie wyższe lub realizujące ostatni rok nauki w szkole wyższej.
Program podzielony został na dwa obszary. Beneficjenci, a więc osoby niepełnosprawne będą mogli skorzystać z pomocy w ramach: www.diru.pl - zaplanowanie i wdrożenie indywidualnej ścieżki kariery zawodowej (obszar A) - podnoszenie kwalifikacji zawodowych (obszar B), - wsparcie zatrudnienia i samozatrudnienia (obszar C). Na stronie PFRON można znaleźć szczegóły dotyczące tego, jakie dokładnie koszty mogą być objęte dofinansowaniem.
PRACA-INTEGRACJA
Ostatnim programem jest PRACA-INTEGRACJA, której celem jest zwiększenie zatrudnienia osób niepełnosprawnych na otwartym rynku pracy. Adresatem programu jest osoba niepełnosprawna pozostająca bez zatrudnienia, z orzeczonym stopniem niepełnosprawności (lub orzeczeniem równoważnym), zgłaszająca gotowość do zatrudnienia, na rzecz której prowadzone będą działania aktywizacyjne w ramach programu.
Uczestnikami tego programu mogą być:
- przedsiębiorstwa, w których wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych jest niższy niż 6%, zgłaszające do PFRON gotowość zatrudnienia adresatów programu w ramach oferty obejmującej co najmniej 25 (dwadzieścia pięć) etatów (w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy) na okres zatrudnienia nie krótszy niż 18 miesięcy, z zastrzeżeniem, że zatrudnienie to przyczyni się do wzrostu wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych ogółem, liczonego w stosunku do stanu zatrudnienia na koniec roku, poprzedzającego rok złożenia oferty;
- organizacje pozarządowe realizujące zadanie publiczne zlecone przez PFRON. Przyczyn niskiego poziomu zatrudnienia wśród osób niepełnosprawnych jest wiele. Często o ich bierności zawodowej decyduje nadopiekuńczość rodziców, szczególnie w przypadku osób, które są niepełnosprawne od urodzenia. Ale to wyłącznie jeden z przykładów. Dezaktywizacja wynika również z postaw pracodawców zarówno z sektora prywatnego, jak i publicznego. Niestety częściej dostrzegają ograniczenia osób niepełnosprawnych, a zbyt rzadko ich możliwości. Niepotrzebnie ulegają stereotypom na temat danej choroby i niepełnosprawności. Być może nowe programy PFRON zachęcą jednostki samorządu terytorialnego i organizacje centralne oraz przedsiębiorców działających na otwartym rynku do zatrudniania osób niepełnosprawnych oraz wzięcia udziału w programach PFRON.