05.11.2013

Władza pyta, a mieszkańcy milczą

Internetowe konsultacje, w których władze Suwałk pytają mieszkańców „na jakie obszary/dziedziny życia suwalski samorząd powinien głównie pozyskiwać fundusze unijne w nowej perspektywie finansowej na lata 2014 – 2020” osiągnęły półmetek. W ankiecie zamieszczonej na stronie internetowej miasta oddano 300 głosów.

- Udział w ankiecie to prawo, a nie obowiązek mieszkańca Suwałk – tak naszą prośbę o skomentowanie zainteresowania mieszkańców wydatkowaniem unijnych pieniędzy skomentował Jarosław Filipowicz, rzecznik prasowy ratusza. -  To dopiero półmetek demokratycznych konsultacji i z wyciąganiem wniosków poczekajmy do zakończenia głosowania.

300 oddanych głosów w niemal 70.000 mieście? O czym to świadczy? Odpowiedzi jest wiele, a najbardziej nasuwają się dwie:
1. informacja o konsultacjach nie dotarła do większości mieszkańców miasta,
2. suwalczanie nie wierzą, że ich głos zostanie uwzględniony przy planowaniu inwestycji  

Inna sprawa to precyzja/czytelność pytań postawionych ankietowanym.
Jak należy rozumieć np. wspieranie zatrudnienia, co, konkretnie, mogą zrobić władze miasta w tej dziedzinie w sytuacji, w której sprawy rynku pracy, bezrobocia, aktywnych form jego zwalczania leżą w gestii Powiatowego Urzędu Pracy podlegającemu Starostwu Powiatowego w Suwałkach?  
A infrastruktura drogowa? Czy w pytaniu zadanym ankietowanym mowa jest tylko o drogach gminnych, czy również o wojewódzkich i krajowych?
Co kryje się pod hasłem edukacja i oświata? Zapewne nie treści programowe nauczania bo te narzuca resort oświaty. Co zostaje? Edukacja pozaszkolna, dbałość o stan techniczny i wyposażenie placówek.  
 
Oto jak odpowiadali dotychczasowi uczestnicy ankiety:
Wspieranie zatrudnienia - 28%
Infrastruktura drogowa - 26%
Wspieranie przedsiębiorców - 11%
Edukacja i oświata 8%
Ochrona środowiska (termomodernizacja budynków, rekultywacja terenów zielonych) - 7%
Infrastruktura techniczna (wodociągi, kanalizacja deszczowa i sanitarna, sieci ciepłownicze i gazownicze) - 6%
Walka z ubóstwem i wykluczeniem społecznym - 6%
Rozwój innowacji i badań naukowych - 4%
Dostęp do szerokopasmowego Internetu - 4%

Do zakończenia głosowania pozostały jeszcze nieco ponad dwa tygodnie. Nawet przy tak nieprecyzyjnych pytaniach warto jednak skorzystać z szansy i oddać swój głos podpowiadając dziś władzy na co ma pozyskiwać unijne pieniądze, po to, żeby później przy urnach, mieć prawo do jej rozliczenia z wykorzystania środków.  

udostępnij na fabebook