Pięciu oferentów przystąpiło do przetargu na oszacowanie przejętych pod drogę ekspresową (obwodnicę Suwałk) nieruchomości i sporządzenie z tej czynności operatów szacunkowych. Niebawem dowiemy się z którym podpisana zostanie umowa na sporządzenie, w terminie 60 dni, operatów szacunkowych określających wartość 386 działek.
Oto pełna treść odpowiedzi jaką na wątpliwości Czytelnika naszego portalu związane z rozpoczęciem prac (wycinak drzew) na budowie obwodnicy bez wykupienia gruntów i nieruchomości, udzieliła Monika Mróz, Asystent polityczny, Biuro Wojewody Podlaskiego.
Decyzjami z 27 stycznia 2017 r. Wojewoda Podlaski po rozpatrzeniu wniosków Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad w Warszawie - właściwego zarządcy drogi, udzielił zezwoleń na realizacje inwestycji drogowych polegających na budowie obwodnicy miasta Suwałki (odcinek A i B drogi ekspresowej S61). Powyższym decyzjom został nadany rygor natychmiastowej wykonalności i podlegają one wykonaniu.
Zgodnie z przepisami specustawy drogowej nieruchomości lub ich części, stają się z mocy prawa własnością Skarbu Państwa w odniesieniu do dróg krajowych, z dniem, w którym decyzja o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej stała się ostateczna, za odszkodowaniem, ustalonym odrębną decyzją przez ten sam organ. Podstawą ustalenia odszkodowania za wywłaszczoną nieruchomość jest wartość rynkowa nieruchomości, a ustalenie odszkodowania następuje po uzyskaniu opinii rzeczoznawcy majątkowego, określającej tę wartość.
Wojewoda Podlaski wszczął z urzędu postępowania administracyjne w przedmiocie ustalenia odszkodowań za przejęte pod obwodnicę miasta Suwałki nieruchomości, Jednocześnie wszczęta została również procedura o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu na oszacowanie przejętych pod drogę ekspresową nieruchomości i sporządzenie z tej czynności operatów szacunkowych. W terminie składania ofert, swoje oferty złożyło 5 wykonawców. Obecnie są one weryfikowane. Z wyłonionym wykonawcą podpisana zostanie umowa na sporządzenie operatów szacunkowych określających wartość 386 działek, w terminie 60 dni od podpisania ww. umowy. Po sporządzeniu i sprawdzeniu przez organ operatów, uprzedni właściciele zawiadomieni zostaną o możliwości zapoznania się z wycenami i wypowiedzenia się co do wartości w nich określonych.
W przypadku, w którym dotychczasowy właściciel lub użytkownik wieczysty nieruchomości objętej decyzją o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej odpowiednio wyda tę nieruchomość lub wyda nieruchomość i opróżni lokal oraz inne pomieszczenia niezwłocznie, lecz nie później niż w terminie 30 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o wydaniu decyzji - wysokość odszkodowania powiększa się o kwotę równą 5% wartości nieruchomości lub wartości prawa użytkowania wieczystego. Pouczenie takie zostało zawarte w kierowanych do stron zawiadomieniach o wydaniu decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej. Do dnia dzisiejszego z posiadanych przez tut. organ informacji wynika, że zostało złożonych ponad 20 oświadczeń o wydaniu nieruchomości.
Ponadto informuję, że za całokształt realizowanej inwestycji odpowiada inwestor, tj. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Białymstoku.
x x x x x
Zawiadomieniem z dnia 02.02.2017 r. właściciele nieruchomości przeznaczonych pod drogę zostali poinformowani o wydaniu decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej polegającej na budowie obwodnicy miasta Suwałki. W zawiadomieniu tym została umieszczona również informacja o możliwości zwiększenia wysokości odszkodowania o kwotę równią 5 % wartości nieruchomości lub wartości prawa użytkowania wieczystego w przypadku, gdy dotychczasowy właściciel lub użytkownik wieczysty nieruchomości objętej decyzją o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej wyda nieruchomość niezwłocznie, lecz nie później niż w terminie 30 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o wydaniu decyzji, której został nadany rygor natychmiastowej wykonalności.
Należy również wyjaśnić, iż na wniosek inwestora decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej polegającej na budowie obwodnicy miasta Suwałki został nadany, na podstawie art. 17 ust. 1 specustawy drogowej, rygor natychmiastowej wykonalności. Zgodnie z art. 17 ust. 3 ww. ustawy decyzja, której został nadany rygor natychmiastowej wykonalności uprawnia do faktycznego objęcia nieruchomości w posiadanie przez właściwego zarządcę drogi oraz uprawnia do rozpoczęcia robót budowlanych, co oznacza, iż rozpoczęcie robót budowlanych może rozpocząć się przed wypłaceniem odszkodowania za nieruchomości.