17.11.2017

Zakupy w Rosji ze zwrotem VAT. Liczą na większą sprzedaż i napływ turystów

Obywatele państw, które nie należą do Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej (Białoruś, Kazachstan, Kirgistan i Armenia), będą mogli ubiegać się o zwrot kwoty podatku od towarów i usług (VAT), opłaconego podczas zakupu na terytorium Rosji.

Taka ustawę przyjęła w miniony czwartek, rosyjska Duma Państwowa (izba niższa parlamentu).

Cudzoziemiec, aby móc ubiegać się o zwrot VAT-u, powinien wydać w ciągu jednego dnia nie mniej niż dziesięć tysięcy rubli (ok. 150 euro) z uwzględnieniem podatku i otrzymać paragon.

Tax free nie będzie natomiast dotyczyć towarów objętych akcyzą. Rosyjski rząd pracuje obecnie nad pełną listą produkcji, która nie będzie podlegać procedurze zwrotu VAT-u.

Jak to będzie działało?

Na terytorium poszczególnych punktów kontrolnych, które mają zostać zidentyfikowane przez rząd, organy celne przeprowadzą kontrolę celną i oznaczą eksportowany towar (paragony z pieczątką urzędu celnego, potwierdzającego wywóz towaru). Aby otrzymać zwrot zapłaconego podatku, należy przedłożyć organowi podatkowemu rejestr dokumentów (paragonów). Rejestr jest składany w formie elektronicznej za pośrednictwem operatora elektronicznego zarządzania dokumentami - rosyjskiej organizacji spełniającej ustalone wymagania.

- Zwrot można uzyskać na dwa sposoby: pierwszy - przez operatora elektronicznego zarządzania dokumentami, który wciela się w interakcję ze sklepem (termin stosowany do oprogramowań i skryptów komputerowych oznaczający, że utrzymują one kontakt z użytkownikiem, który ma wpływ na wyświetlane informacje), przenosi na obcokrajowca wysokość podatków płaconych przez niego;

 drugi – to bezpośrednio przez sklep, który bierze udział w tym systemie - wyjaśnia wiceminister finansów Federacji Rosyjskiej Ilja Trunin. Aby wziąć udział w systemie podatku, sklep detaliczny powinien zostać włączony do listy zatwierdzonej przez Ministerstwo Przemysłu Rosji.

Na razie zwrot ma być tylko przez sklep, dopóki nie zostanie opracowany automatyczny system wymiany informacji w tym obszarze: sklep, Federalna Służba Celna dokumenty Federalna Służba Podatkowa. Zautomatyzowany system wymiany informacji w trybie pilotażowym zostanie uruchomiony najpierw w Moskwie, Sankt Petersburgu i Soczi.

Tymczasowy sposób odzyskiwania VAT będzie ważny do 1 października 2018 r.,

Przewiduje się, że ustawa wejdzie w życie w różny sposób - wiele norm wejdzie w życie 1 stycznia 2018 r. Inne normy - od 1 października 2018 r. Część przepisów wejdzie w życie miesiąc po oficjalnej publikacji ustawy w rosyjskim dzienniku ustaw.

Jak wspomniano w uzasadnieniu finansowym i ekonomicznym dokumentu, będzie to wiązało się z dodatkowymi wydatkami budżetu federalnego. Według obliczeń rządu, wydatki wyniosą 150-200 milionów rubli rocznie. Ponadto wydatki Federalnej Służby Celnej na wprowadzenie tego systemu, w tym elektronicznego systemu zarządzania dokumentami, wyniosą około 50 milionów rubli, a wydatki Federalnej Służby Podatkowej - 213,15 milionów rubli. Jednak, zdaniem władz, tax free będzie sprzyjać promocji rosyjskich towarów, a także pozytywnie wpłynie na rozwój turystykę.

- Oczekuje się zwrotu federalnych wydatków budżetowych w związku ze wzrostem ruchu turystycznego z odległych krajów zagranicznych i wzrostem obrotów handlu detalicznego -  głoszą materiały towarzyszące do ustawie.

 

WYG

Źródło: rosyjskie media

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*